Zgodbe

petra-kozelj

Janina preobrazba: S težavo je sebe postavila na prvo mesto

Andreja Comino
12. 5. 2024, 08.00

»Od nekdaj sem se prilagajala in skrbela za druge ter jim želela ugajati. Nikoli nisem hotela nikogar razočarati. Tako zelo sem se trudila, da me je to močno izčrpalo. Dolgo je trajalo, preden sem spet zlezla na zeleno vejo in začela slediti svojemu srcu in sanjam. Prelomnica je bila štirideseti rojstni dan. Odprla sem salon za zdravje in lepoto žensk, vendar sta prišli epidemija covida in četrta nosečnost. Pa se je še malo zavleklo, dneve pa sem večinoma preživljala v pajkicah in trenirkah, zato sem si močno želela preobrazbo,« razlaga 45-letna Petra Kozelj iz Kranja.

zdravje (1)

Hormonski motilci v naših vodah

Tina Nika Snoj
10. 5. 2024, 07.00

Najnovejša raziskava Fakultete za farmacijo je pogledala globoko v kozarec. In sicer v tisti, v katerega si natočimo vodo iz pipe. V njem je našla kofein, protimikrobne učinkovine in sredstva proti bolečinam. V površinskih vodah, se pravi rekah in potokih, pa še marsikaj. Med drugim hormonske motilce, ki dokazano vplivajo na plodnost in zaradi katerih ribe množično spreminjajo spol.

kratka zgodovina

Laži ostajajo, samo tehnologija se spreminja

Sonja Javornik
10. 5. 2024, 06.00

Pravijo, da zgodovino pišejo zmagovalci. Zmagovalci pa so pogosto samo bolj kruti, manipulatorski, pohlepni od poražencev. In bolj lažnivi! Knjiga Kratka zgodovina sveta v 50 lažeh namreč kronološko predstavi najbolj zanimiva poglavja svetovne zgodovine, ki so se izkazala za lažna vsaj v kakšnem delu. Očitki, da je moderna družba postala lažniva, so torej zgrešeni. Laži so z nami že od začetkov civilizacije, samo tehnologija se je spremenila.

sveta ekonomija (1)

Življenje smo dobili v dar

Katja Božič
10. 5. 2024, 04.00

V času ene ali dveh prihodnjih generacij bomo znova pogozdili grške otoke, ki so bili v preteklosti posekani do golega. Saharo bomo znova obudili v bogato travnato gredico. Nasilje bo redkost, zato zapori ne bodo več obstajali. Rudniki in kamnolomi bodo zaprti, ker bomo uporabljali nakopičene materiale industrijske dobe. Ne bomo se več spraševali, kako zaslužiti za svoje preživetje, ampak kako lahko drugim predamo svoje darove. Tako v svoji knjigi Sveta ekonomija, ki bo pri nas v kratkem izšla pri založbi Chiara, svojo vizijo opisuje avtor Charles Eisenstein, ki se v svojih delih loteva zgodovine človeške civilizacije, ekonomije, duhovnosti in ekološkega gibanja.

Labrini Athanasopoulou in Konstantinos Sachos

Labrini Athanasopoulou in Konstantinos Sachos, Grka v Ljubljani

Jelka Sežun
9. 5. 2024, 07.00

Izbirala je med Parizom in Ljubljano … ter izbrala Ljubljano. Resno, presenečeno lovim sapo, Ljubljano pred Parizom? Ja, pravi Labrini Athanasopoulou, izbrala sem s srcem. In ima tako zdaj Ljubljana eno doktorico fizike in eno grško taverno več.

medvescek3

Na zunaj katoliki, v srcu verniki narave

Sonja Grizila
9. 5. 2024, 04.00

V Sloveniji imamo več društev starovercev (imajo jih tudi drugod, predvsem v slovanskem svetu), člani se trudijo, da bi obudili stara znanja in običaje, toda kaj o tem zares vemo? Največ nam je o skrivnostnih častilcih narave iz posoških hribov razjasnil Pavel Medvešček, ki je nekaj starovercev poznal, vendar mu čisto vsega niso hoteli povedati.

weinstein profimedia-0493043478

Sodba je padla, začenjamo znova

Jelka Sežun
8. 5. 2024, 08.00

Odločitev je bila tesna, 4 : 3, vest pa šokantna in nedobrodošla: pritožbeno sodišče v državi New York je razveljavilo obsodbo Harveyja Weinsteina, prvega velikega imena, ki ga je z zvezd v blato sklestilo gibanje #MeToo. Pritožbeno sodišče sicer ne trdi, da je Weinstein nedolžen in da ni zagrešil spolnega nasilja, zaradi katerega je bil leta 2020 obsojen, meni pa, da je bil proces, ki je vodil do obsodbe, nepravičen. In je sodba gromoglasno padla, bum.

ivica-potisek-in-marija-golob

In vendar je mogoče drugače!

Neva Železnik
8. 5. 2024, 07.00

Na prosto mesto v domovih starejših čaka več kot 33 tisoč ljudi. Tistih, ki bi dom takoj potrebovali, je nekaj nad 17 tisoč. Prazne postelje pa imajo že v vsakem četrtem domu starejših. Ni osebja, pravijo. Zato ne sprejemajo novih stanovalcev, predvsem ne tistih, ki potrebujejo največ nege in bi pomoč najbolj potrebovali. Tisti, ki so tam zaposleni, pa, kot že desetletja pojejo vrabci na strehah, odhajajo zaradi mizernih plač, telesno in duševno napornega dela in vse večjega pričakovanja stanovalcev do zaposlenih. Zato tudi novega osebja kljub številnim razpisom ne dobijo.

5

Nevina bitka s črevesno boleznijo: V 14 dneh sem izgubila 13 kilogramov

Vesna Meško
6. 5. 2024, 20.46

Ko je Neva Izlakar pred 30 leti zbolela za kronično vnetno črevesno boleznijo, je bila najmlajša bolnica s to strašljivo diagnozo v Zasavju. V naslednjih letih je bolezen spoznala v vsej njeni krutisti in preživela peklenske simptome, kakršnih večina bolnikov nikoli ne izkusi. »Bilo je tako hudo, da sem pomislila, da bolezni ne bom premagala.«

napadalec (1)

Kako ljubi fant s sekiro in nožem, kako ljubi dekle brez prsta?

Katja Melik
6. 5. 2024, 20.20

Zapletlo se je pred dvema letoma, neke septembrske noči v mariborskem parku, razpleta se te dni na mariborskem sodišču. Ampak tole je tisti čudni del: namesto da bi sojenje prineslo odgovore, se postavljajo nova vprašanja. Kar je bilo videti belo, je v resnici črno. Kar se je sprva zdelo bizarna zgodba o ponorelem ljubosumju, se sprevrača v še bizarnejšo pripoved o neuslišani ljubezni.

vesna-konec

Janina preobrazba: Za izpolnjene želje je treba verjeti in trdo delati

Andreja Comino
4. 5. 2024, 06.09

»Vedno sem verjela, da se želje lahko izpolnijo, če dovolj močno verjamemo vanje. Prebirala sem in gledala, kako so se ženske prepustile strokovnjakom na raznih preobrazbah in kako lahko že z majhnimi spremembami dosežemo velik učinek, saj v človeku zbudijo pozitivne občutke, zaradi katerih izžareva drugačno energijo, je bolj pozitiven in vesel, ko se odlično počuti v svoji koži. Tako sem zasledila možnost prijave na Janino preobrazbo in se brez razmišljanja prijavila. Zelo sem bila vesela povabila, saj sem ga po precej turbulentnih zadnjih dveh letih tudi potrebovala,« je povedala 48-letna Mariborčanka Vesna Konec. A ker se želje ne izpolnijo kar same od sebe, temveč je treba zanje zavihati rokave, nam je poslala prijazno pismo.

Doris Kukovičič

Izbran si, kako se boš spoprijel s smrtjo otroka

Urška Krišelj Grubar
2. 5. 2024, 05.00

Doris je mati. Mati, ki ji je bolezen vzela sina. Pomaga si tako, da mu piše pisma. Pošilja jih na nebeški naslov. Objavlja jih na Facebooku. Piše, da dokonča nedokončano.

dezevni vrtovi8 shutterstock

Sonaravne rešitve za preprečevanje poplav

Lara Jelen
1. 5. 2024, 07.00

Obnovimo naravni vodni krog v Sloveniji z zasaditvijo deževnih vrtov!

montaza shutterstock_1529555471

Vanja Kovač o femicidu: Nasilje ne sme biti tolerirano

Sonja Javornik
1. 5. 2024, 03.01

V torek je bila premiera dokumentarnega filma Ljubezen ubija, v katerem avtorica Vanja Kovač obravnava nasilje nad ženskami v intimnopartnerskem razmerju na območju zahodnega Balkana. »Tu je dom najnevarnejši kraj za ženske,« pravi avtorica.

zdravje

To niso bonboni: previdno z melatoninom pri otrocih

T. N. S.
30. 4. 2024, 08.02

V ZDA je v desetih letih število otrok, ki so zaradi predoziranja z melatoninom končali na urgenci, naraslo za kar 420 odstotkov. Čeprav jo je velika večina odnesla brez posledic za zdravje, pa previdnost pri odmerjanju tega pomagala ni odveč. Še bolje pa je, da poskrbite za higieno spanja, ki bo vašemu malčku omogočila mirne sanje.

prve-dame

Aleš Musar in prve dame na sladkem obisku v Radovljici

Sonja Javornik
30. 4. 2024, 08.00

Naši predsednici Nataši Pirc Musar že zdaj predlagam, naj v naslednji volilni kampanji za slogan izbere kaj takšnega: »Akcija – izvolite enega, dobite dva!« Z njenim soprogom smo Slovenci namreč dobili najboljšega možnega promotorja naših kulturnih in naravnih zakladov, saj je s tem svojim udejstvovanjem že navdušil mnoge tuje goste ter spletel tesne vezi s soprogami in soprogi veleposlanikov, pa tudi s prvimi damami. O tem smo se ekskluzivno prepričali tudi pred dnevi, ko je ob srečanju predsednikov sosednjih držav ob 20. obletnici sprejetja Slovenije v EU vodil spremljevalni program za prve dame in je bilo hitro očitno, da so gostje več kot zadovoljne v njegovi družbi.

klimaseniorinnen profimedia-0863518271

Kako so seniorke dale Švici vetra

Jelka Sežun
30. 4. 2024, 07.01

Tule je ideja: če do boljše okoljske politike ne moremo s prošnjami, protesti in prepričevanjem, si jo pa iztožimo! Preverjeno deluje, skupina nadpovprečno vztrajnih Švicark je na Evropskem sodišču za človekove pravice zaradi premajhne ambicioznosti pri zastavljanju okoljskih ciljev tožila svojo državo in dosegla zmago. Juhej.

Oscar Pistoruis

Oscar Pistorius je spet svoboden

Jelka Sežun
30. 4. 2024, 06.02

Morilec je bil svetovno znan športnik, olimpijec, žrtev uspešna manekenka. Seveda je bil umor na vseh svetovnih naslovnicah. Zgodilo se je na valentinovo leta 2013. Zdaj je Oscar Pistoruis po devetih letih zapora znova na prostosti.

jedrska elektrarna (1) profimedia

Drvimo v finančno brezno. Grabiti bi nas morala panika!

Marija Šelek
30. 4. 2024, 05.06

Politiki so se poenotili, ljudstvo je pomirjeno, referendum bo zgolj še formalnost, drugi blok jedrske elektrarne se malodane lahko začne graditi – tak je splošen vtis v javnosti. Glasovi proti jedrski elektrarni so tišji, večina pa se ukvarja z življenjem in se jim ne da preveč razmišljati o prihodnosti električne energije.

hunza menopavza (2)

Te ženske ne poznajo menopavznih težav

Katja Božič
29. 4. 2024, 07.00

Legendarno ljudstvo Hunza, ki živi v dolini (sicer na nadmorski višini od 1500 do 3000 metrov), obdani z visokimi vrhovi, na severozahodu Pakistana, velja za ljudstvo z največjim številom stoletnikov na svetu. Moški naj bi še pri devetdesetih zaplodili potomce, ženske pa včasih rojevajo tudi pri šestdesetih. Skrivnost ni v dednosti, so ugotovili znanstveniki, temveč v zdravem življenju. Jejo sadje, zelenjavo, veliko se gibljejo, postijo, nimajo stresa. Ženske ne poznajo težav menopavze. Morda se v njihovem življenjskem slogu skriva kakšna rešitev tudi za ženske zahodnega sveta, ki jim mena povzroča kup preglavic.

kanabinoidna ambulanta (1)

Prva kanabinoidna ambulanta pri nas

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
29. 4. 2024, 06.00

Konoplja dokazano pomaga in se uporablja kot zdravilo pri kronični bolečini, stranskih učinkih kemoterapije (bruhanje in slabost), za lajšanje simptomov in spastičnosti pri multipli sklerozi, za zmanjševanje epileptičnih napadov pri otrocih. Čeprav je uporaba konoplje in njenih učinkovin (kanabinoidov) v Sloveniji dovoljena že nekaj let, 2017. je bila opredeljena kot zdravilo, ne moremo govoriti o njenem širšem predpisovanju v zdravniških ambulantah. Tako je prva kanabinoidna ambulanta pri nas, ki so jo odprli v zasebnem zdravstvenem zavodu Zdravje v Ljubljani, pozitivno presenečenje – čeprav gre za samoplačniško storitev.

marjana-bernot, paliativa

Kaj nam pa je, da ne smemo več niti umreti?!

Tina Nika Snoj
29. 4. 2024, 05.00

Topla, sočutna, razumevajoča in vedno pripravljena poiskati rešitve za vsak problem. Takšna je Marjana Bernot – tisti glas ali obraz, s katerim se svojci težko bolnih in umirajočih najprej srečajo v svojem iskanju poti in odgovorov po prejemu diagnoze neozdravljivo.

obraz

Kako smo našli obraz za prvomajsko naslovnico

M.Š.
29. 4. 2024, 04.30

Za Janino naslovnico ni vedno lahko najti modela, a naša fotografinja Mateja Jordovič Potočnik je namazana z vsemi žavbami, pa še ogromno ljudi pozna.

Demonstracija

Zaspite, v suženjstvo zakleti!

Vasja Jager
29. 4. 2024, 03.19

Iz leta v leto je manj prvomajskih kresovanj, govori sindikalnih zaupnikov pa so čedalje bolj resignirani. Kajti iz leta v leto je v sindikate včlanjenih manj ljudi, apetiti kapitala pa so čedalje večji. Daleč so časi, ko so se ob donenju Internacionale iz na desettisoče grl tresla stekla na oknih vlade, parlamenta in palače Gospodarske zbornice. Izolirani, izkoriščani in naščuvani proti domnevnim reliktom socializma se novodobni proletarci in prekarci čedalje manj združujejo v skupnem boju za delavske pravice.

gso (1)

Naš vsakdanji kruh – iz gensko spremenjenega žita

Vasja Jager
28. 4. 2024, 20.21

Večina poslancev in poslank v evropskem parlamentu, med njimi tudi trojica iz Slovenije, je naredila še (pred)zadnji korak k umiku vseh varnostnih standardov za živila iz nove generacije gensko spremenjenih rastlin. In s tem pokazala, da namesto državljanom in državljankam služi predvsem izbranemu odstotku najbogatejših. Ki jim je figo mar tako za okolje kot za zdravje slehernika.