Jan je diplomiral iz kemije na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani in že od začetka študija dela v stroki. Še kot študent je sodeloval v projektu Zeleni izziv, z njim je skupaj s sotekmovalko osvojil prvo nagrado za ureditev kmečkega vrta v Arboretumu Volčji Potok. Obožuje rastline, v letih, kar se ukvarja z njimi, pa je tudi dodobra naštudiral, kako z njimi ravnati, da bodo lepo uspevale.
Kdo bi jih štel
»Z leti, ko objavljam in opozarjam na pomembnost narave in rastlin na vseh ravneh, sem začel ugotavljati, da je kar nekaj stvari, ki jih imam za povedati, na drugi strani pa je veliko ljudi, ki si to znanje želijo. Tako je prišlo do projekta in nastanka knjige s preprostim, a hkrati sila pomembnim naslovom Ne pozabi na rože. To je priročnik za vzgojo in nego sobnih rastlin. Knjiga je preplet zgodb iz mojega življenja,« pravi Jan, ki ne ve točne številke, koliko rastlin ima doma, saj jih zadnja leta ne šteje več. Vedno kakšna najde nov dom, svojo zbirko pa občasno obogati z novimi »mladički«. Ali je skrb za rastlina zahtevna? Je in ni. Tako kot vsaka stvar v življenju zahteva čas, energijo in znanje. Vsekakor je najlažje ozeleniti stanovanje z rastlinami, umetnost pa je z njimi živeti in zanje dobro skrbeti, pravi.
Če poznate njihov izvor, vam bo lažje
Prvi korak uspešne nege sobnih rastlin je naše zavedanje, da te v naravi ne obstajajo. Zato moramo razumeti, od kod naše rastline izhajajo, in kar se le da posnemati njihovo primarno okolje. To je osnovni pogoj, da bomo vsi zadovoljni, svetuje uvodoma.
Rastline so izjemne mini tovarne
»Če povem zelo po šolsko: rastline so osnova življenja na Zemlji. Omogočajo življenje vseh drugih bitij, saj so vse druge oblike življenja posredno ali neposredno navezane na rastlinsko hrano. Nasprotno pa je večina rastlin sposobna s pomočjo sončne svetlobe v procesu fotosinteze pridelati lastno hrano iz snovi, ki jo dobijo v zemlji in zraku. Ljudje z največ sonca imajo najlepše rastline. Tu se vse začne. Potem sledi konsistentno zalivanje, v času rastne dobe zmerno gnojenje in presajanje po potrebi. Pazimo samo, da ne presajamo, ko rastline cvetijo.« Če si želimo rastlin, ki so videti lepe, hkrati pa z njimi ni veliko dela, nam Jan svetuje, da v svoj dom povabimo aspidistre, aglaoneme, syngoniumi, okrasne koprive, taščine jezike in vse vrste dracen.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 30, 23. julij, 2024.