Zgodbe

Slovenski ravnatelji na zgrešeni misiji

Lara Jelen / revija Jana
16. 7. 2024, 05.00
Posodobljeno: 17. 7. 2024, 14.17
Deli članek:

Ravnatelji slovenskih vrtcev in šol želijo doseči, da v vzgojno-izobraževalnih zavodih ne bi bili več dolžni nabavljati določenega deleža ekološke hrane. V pozivu vladi so zapisali, da je ekološka hrana predraga, ponudba pa premajhna. Pa je res tako? Poznavalci razočarano in odločno odkimavajo z glavo in so veseli obljube kmetijskega ministrstva, da popuščanj ne bo, ker bi ta pomenila nižanje standardov in še več nekakovostne hrane.

Shutterstock
Več ekološke prehrane v vrtce in šole!

Da je predlog ravnateljev vrtcev in šol nesprejemljiv, je neomajna Martina Bavec, strokovnjakinja za ekološko kmetijstvo s Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru. »Otroke bi morali v času bivanja v javnih ustanovah na prehranskem področju zaščititi in jim omogočiti prehrano z najkakovostnejšimi živili z najmanj ostankov pesticidov, dodatkov in aditivov,« poudarja. Da je to mogoče in povsem izvedljivo tudi v praksi, dokazuje več slovenskih šol in vrtcev. Na nedavnem posvetu o tej temi je Polona Bastič iz Osnovne šole Vojnik poročala, da z angažiranim delom vseh odgovornih in podporo ravnatelja dosegajo in celo presegajo predpisani delež ekološke hrane. V njihovi šoli se lahko pohvalijo s kar 36 odstotki ekološkega sadja in zelenjave. To je še posebej dober rezultat, pravi Martina Bavec, saj je prav v konvencionalno pridelanem sadju in zelenjavi po navadi najpogostejša prisotnost ostankov fitofarmacevtskih sredstev (FFS). »V povprečju v vsakem drugem vzorcu odkrijejo nekaj ostankov FFS, včasih so celo nad mejnimi vrednostmi.«

Slabe izkušnje z javnimi zavodi

Povezovanje ekoloških kmetov in javnih izobraževalnih zavodov žal ne poteka vedno po načrtu. »Ekološki kmeti ponujajo svoje izdelke, se prijavljajo na razpise, sklenejo dogovore oziroma okvirne sporazume, jamčijo za dobavo z menico (bančno garancijo), potem pa vse leto ni nobenega naročila in realizacije! V okviru naročanja preko naročilnic, kar je bilo do pred nekaj leti izključno rezervirano za slovensko ekološko pridelavo, so kmete zdaj izrinili konvencionalni pridelki iz sheme kakovosti (Izbrana kakovost), ki jo imajo tako rekoč skoraj vsi pridelki (meso, mleko, sadje …). Obvezen je namreč zdaj tudi 20-odstotni delež iz shem kakovosti,« omeni Martina Bavec, ki se ji zdi nezaslišana izjava v enem izmed slovenskih medijev, da je slovenska konvencionalna pridelava enaka ekološki pridelavi iz tujine. »S tem se demantira pravni red EU na področju kmetijstva in hrane. Razlike v pridelavi in predelavi so ogromne, da ne omenjam okoljskih vprašanj, dobrega počutja živali in drugačne kakovosti ekološke hrane ter potencialnega vpliva na zdravje.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,   št. 29, 16. julij, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978