Zgodbe

domancic3 opatija - osebni arhiv boljsa

Tanja Domančić o življenju z Zdenkom, svetovno znanim bioterapevtom

Katja Božič / revija Jana
28. 10. 2024, 17.00

Skupaj sta preživela trideset let. Njuno srečanje je bilo usodno, neizogibno in vnaprej določeno, je prepričana Tanja.

photograph-5337217_1280

Ne tako zabavne peripetije + 50 letnice s pametnim telefonom

Natalija Pavlič
28. 10. 2024, 04.00

Hudiča, staram se!? je 41 razmišljanj o staranju – kako ženska po 50. letu sledi spremembam v telesu, lastnim pričakovanjem in zahtevam okolice. Nekaj je smešnih, nekatera so za globlji razmislek, tretja so čisto »jamranje«, vsa pa so izpod peresa Natalije Pavlič, ki že hiti proti 60. letu. Piše: Natalija Pavlič

Erika Kodrun

Kraljica vrta na Janini lepotni preobrazbi

Andreja Comino
27. 10. 2024, 05.00

»Od nekdaj me zanima veliko stvari. Rada sem pohajala naokoli, raziskovala nove dežele, spoznavala ljudi, nato pa se tudi rada vračala domov v Slovenijo. Šele ko greš naokoli, vidiš, v kako lepi deželi živimo,« pravi 64-letna upokojenka Erika Kodrun iz Mozirja. Zdaj, ko je upokojena in doma, pa ji ni dolgčas, saj je prava kraljica vrta. Česarkoli se dotakne, zraste. Letos je njen vrt še posebej dobro obrodil. Radovedna Erika si je za povrh zaželela še novega videza in se prijavila na našo Veliko preobrazbo.

ortodont2

Nedopustne čakalne dobe za ortodonta - kaj se dogaja?

T. N. S.
26. 10. 2024, 07.00

Čakalne dobe za ortodonta so nedopustne. Otroci na prvi pregled ponekod čakajo tudi sedem let. Po drugi strani pa je k ortodontu vsaj enkrat naročen kar vsak tretji otrok. Je napotitev preveč? Bi čakanje lahko skrajšali? In kaj čakalne dobe pomenijo v praksi?

palmer1 shutterstock_2361519919

Ketogena dieta: pomoč pri motnjah duševnega zdravja?

K.B.
25. 10. 2024, 07.00

Dr. Chris Palmer, psihiater s Harvarda, je po več kot dveh desetletjih raziskovanja in velikih uspehih s svojimi pacienti imel dovolj dokazov, da je pojasnil pomembno, revolucionarno povezavo med prehrano, metabolizmom, duševnim zdravjem in ketogeno dieto. Na podlagi naključnih uspehov ketogene diete, sprva pri samem sebi in pozneje pri pacientih, je začel kopati globlje.

salovci - foto občina šalovci

Ob robu: živeti in umreti v Šalovcih

Vasja Jager
25. 10. 2024, 04.06

Podatek o 150 praznih hišah na meji z Madžarsko, ki jih nihče noče kupiti, je bajka, prepričanje o manjvrednosti življenja izven prestolnice pa zgolj predsodek.

droge-za-posilstvo

Izpovedi o plenilcih v klubih: drog za posilstvo je več, kot si mislimo

Vesna Meško
25. 10. 2024, 04.00

O podtikanju drog za posilstvo v slovenskih klubih in lokalih slišimo ali beremo le tu in tam, a skritih za osramočenimi obrazi je mnogo več, saj žrtve travmatične izkušnje običajno ne prijavijo. »Pretresljiv je že občutek panike, ker ne moreš obvladati uma in gibov. Strah te je, ker se ne počutiš varno, zmeden si, ne veš, kaj je res in kaj ni,« pove sogovornica, ki želi ostati anonimna in ji je zelo žal, da se po dogodku ni obrnila na policijo. Ne želimo sejati strahu, je pa nujno znova opozoriti, kako se zaščititi in kako ravnati v vlogi žrtve. »O tem je treba ozaveščati predvsem mladostnike. Pijačo imejte pod nadzorom, bodite pozorni na počutje in čudne reakcije,« opozarjajo na policiji.

gobe1 Radiotrophic-Fungrium-Saša-Spačal-Video-Still-02

Glive, ki »jejo« radioaktivnost

T. N. S.
24. 10. 2024, 07.00

Saša Spačal, grafična oblikovalka in bioumetnica, se je s svojim projektom Radiotrofni fungarij na razstavi Ars Electronica v Linzu poklonila vsem, ki so trpeli in dali svoje življenje, da bi nas poučili o življenju v radioaktivni toksičnosti. V njem razmišlja o glivah, »ki tvorijo ščite proti sevanju, rastejo v plašče, obrazne maske, odeje, šale in podobno, da bi zagotovile zaščito tistim, ki sta jih žrtvovala patriarhalni kapitalistični sistem in jedrski kolonializem«. Zakaj ravno glive? Z razlogom. Nekatere vrste namreč ne le preživijo radioaktivno sevanje, celo iščejo ga in uporabljajo kot vir energije za rast.

srbija litij1 profimedia-0897957777

Ekološki zločin čez mejo

T. N. S.
24. 10. 2024, 06.15

V Srbiji dviga prah največji rudnik litija v Evropi, ki naj bi zadovoljeval 90 odstotkov potreb Evropske unije po tem elementu, ki se uporablja predvsem za avtomobilske baterije. Takoj po objavi namere je izzval velik odpor okoljevarstvenikov, dela prebivalstva in opozicije. Medtem ko ena stran govori o velikih gospodarskih koristih Srbije od tega rudnika, druga opozarja na uničujoče posledice za okolje in lokalno skupnost – kar se dogaja že zdaj, ko je projekt šele v raziskovalni fazi.

fran1

Pametni mislijo naprej

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
24. 10. 2024, 06.00

Na mojih policah je pravo premoženje v slovarjih. Kupovala sem jih s strastjo in žarom, za navdušujoče špehat slovar, ki sem ga komaj dvignila, mi nikoli ni bilo žal denarja. Slovarji so take čudežne skrinjice, iščeš eno besedo, pa najdeš zraven še tri druge, neznane in bleščeče nove, kjer se ti knjiga po naključju odpre. Ampak zdaj me že leta zanemarjeni in rahlo prašni očitajoče gledajo s polic: kje si?! No, pri računalniku, ker so spletni slovarji veliko bolj praktični. Zadnje desetletje še posebno velik delež odgovornosti za to nosi portal Fran. Če je moj dežnik lahko balon, je tudi moj računalnik lahko en velik vseznalski slovar. Pa niti posebno težek ni.

menopavza

Ženske v menopavzi so posebna kategorija zaposlenih

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
24. 10. 2024, 05.03

Menopavza je bila še ne tako dolgo nazaj prepovedana tema, o njej so se pogovarjale kvečjemu ženske med seboj, nikoli pa v mešani družbi – še zdaj pogosto ne. Ker zakaj bi razglašal, da si v menopavzi, če veš, da te bodo moški (in tudi veliko žensk) pri priči odpisali kot neuporabno, staro, ničvredno. Ampak zdaj se to – počasi, vse prepočasi – spreminja. In je čas, da vas seznanimo s pojmom »menopause friendly«, kar se takole na dolgo (ker kratkega izraza še nimamo) prevaja kot prijazno do žensk v menopavzi ali prilagojeno ženskam v menopavzi.

drevesa (1)

Slovenski župan - največji naravni sovražnik dreves

Vasja Jager / revija Jana
23. 10. 2024, 07.00

Drevesa so čudeži evolucije, ki zmorejo obnoviti onesnaženo ozračje, ohladiti pregreta mesta in pozdraviti svetobolje od narave odtujenega, depresivnega človeka – za nameček pa so po vsej verjetnosti še živa, čuteča bitja. Dopovejte to slovenskim županom, ki po svojih občinah odrejajo množične poseke drevoredov, parkov in gozdov.

teo

Mali Teo je junak, ne pa siromak!

Katja Božič / revija Jana
22. 10. 2024, 06.00

»Teo je za nas velik borec, ne pa siromak, kot mu reče veliko ljudi. V življenju nas je veliko naučil in nas še bo!« je na svojega štiriletnega sina ponosna mamica Klavdija Nemec, ki s Teom in hčerko Nejo živi v Gornji Radgoni. Fantek se je edini v Sloveniji doslej rodil z izjemno redko genetsko boleznijo – sindromom escobar. Njegovi sklepi so bili ob rojstvu trdi in ukrivljeni, zaradi česar še do nedavnega ni mogel hoditi. Po zadnji operaciji kolen pred pol leta pa navihanček že dela prve korake.

jek1

Si novo jedrsko elektrarno sploh lahko privoščimo?

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
21. 10. 2024, 18.00

Pri odločanju o novi jedrski elektrarni se vladajoča politika (z izjemo ene stranke) obnaša, kot da je vse že odločeno, njim je vse jasno in o tem nimamo kaj razpravljati. Če že, lahko samo poslušamo, da brez JEK 2 ne bomo mogli živeti. Tako bo tudi referendum s spornim vprašanjem zgolj posvetovalni. Zakaj je drugačnim glasovom v javnosti dano tako malo pozornosti in zakaj so že vnaprej označeni malodane za nore?

Janja Romih

Janina preobrazba: S pozitivnostjo in dosledno telovadbo nad bolečine

Andreja Comino
20. 10. 2024, 04.00

»Včasih sem malce z rezervo poslušala starejše ljudi, ki so si želeli le zdravja. Ko si mlad, te bolj zanima vse drugo. Ko pa me je pri tridesetih tako usekalo v križu, da sem obležala, bila operirana, nepokretna in se podala na dolgo pot zdravljenja, sem začela drugače gledati na stvari. Bila sem neskončno hvaležna, ko sem lahko naredila kakšen korak,« pripoveduje 37-letna Janja Romih iz okolice Laškega. Zdaj trmasto rine naprej in pridno dela vaje, s katerimi ostaja zdrava. Obenem poskuša biti mama dveh otrok nadvse ustvarjalna. Veselje je našla v izdelovanju izdelkov iz starega lesa.

mladi

52 mladih, 52 vprašanj o Sloveniji

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
18. 10. 2024, 07.00

O mladih vemo premalo, premalokrat jih kaj vprašamo, premalokrat jih poslušamo – ali jih srednja in starejša generacija zares razumemo? Kaj si želijo, česa jih je strah v prihodnosti, kakšne skrbi jih tarejo? V naslednjih 52 tednih (ne nujno zaporednih) vam bomo nanizali prav toliko obrazov in zgodb, ki stoje za njimi, ter njihovih vprašanj vladajočim (sedanjim, tistim od prej in prihodnjim).

pasja razstava Urejene ženske

Evropska razstava psov - praznik industrije domačih ljubljenčkov

Vasja Jager / revija Jana
18. 10. 2024, 04.00

Osebni frizerji, zamrzovanje sperme in kenguru na jedilniku, nad vsem tem pa izbiranje najlepših med štirinožci vseh mogočih in nemogočih oblik ter velikosti: Evropska razstava psov je praznik industrije domačih ljubljenčkov, v katerem pa je še vedno dovolj prostora za srce.

lažna-vozniška-dovoljenja

Ozadje spornih ponudb: »Hitro in legalno vozniško dovoljenje v Sloveniji«

V.M.
17. 10. 2024, 05.00

Hitreje kot gobe po dežju se v komentarjih na spletu pojavljajo ponudbe za pridobitev vseh kategorij vozniškega dovoljenja. Brez opravljanja vozniškega izpita, hitro in legalno, zagotavljajo. Za plačilo, kakopak. »Lahko uredite tudi izpit za 18-letnika, ki je med opravljanjem uradnega izpita povzročil prometno nesrečo?« Brez problema, pravijo. Kaj pravzaprav tiči v ozadju?

karitas

Dobrota, ki odrešuje: mali človek dviguje malega človeka

Vasja Jager
16. 10. 2024, 05.00

Program Bet.ka vrača upanje ljudem, od katerih je sistem dvignil roke.

elektrika1 mont jk

Brez panike: razlaga nove omrežnine

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
16. 10. 2024, 03.00

S prvim oktobrom se je začelo omrežnino zaračunavati drugače in se je med ljudstvom, ki ne mara sprememb, še posebej pa ne sprememb, ki jih ne razume, dvignil vznemirjen piš ogorčenja z močnim vonjem po paniki. In potem so modreci in »modreci« na družbenih omrežjih tiste trpoleče plamenčke nerazumevanja in zaskrbljenosti še podpihovali ter strašili ljudi, da jih pri novem režimu obračunavanja čaka malone bankrot. Ni res. Spodaj je nekaj najboljših nasvetov, ki jih boste dobili ta teden. Ne, ta mesec! Morda celo vse leto.

bosna poplave1 profimedia-0917583451

Zbudili so se v nočno moro

Katja Božič / revija Jana
15. 10. 2024, 10.08

Prebivalci osrednje Bosne in Hercegovine so se prejšnji teden zbudili v pravo nočno moro, ki jih bo spremljala vse življenje. Tisti, ki so se rešili iz pekla, šele zdaj, po nekaj dneh, dojemajo, kaj se jim je pravzaprav zgodilo, se zahvaljujejo višji sili, ki jim je pomagala preživeti, in objokujejo tiste, ki so jih izgubili ali jih še pogrešajo.

ne (2)

V božjem imenu – ne dam zdravil!

Sonja Grizila / revija Jana
15. 10. 2024, 08.00

Od nedavna imamo v Sloveniji dve slavni farmacevtki – eno, ki se je zapletla z županom najlepšega mesta na svetu, in drugo, ki je v lendavski lekarni odklonila izdajo hormonske kontracepcije, češ da uveljavlja ugovor vesti. Tretjič pri isti pacientki. Med prvo afero »farmacevtka« smo se muzali, pri drugi pa je nastal medijski pogrom, in prav je tako. Ženske namreč mukoma uveljavljamo svoje pravice, jih pa lahko zelo hitro izgubimo. Po tihem, z drobnimi koraki drsimo v naročje populistov, ki obljubljajo raj na zemlji, če bo med ljudmi več vere in morale, manj migrantov, nobenih spolnih odklonov … in potem so dovolj ene same volitve, pa se tisto, kar je bilo še nedavno samoumevno, spremeni v svoje nasprotje.

stela-in-nikola

Najstniška starša Stela in Nikola

Katja Božič/ revija Jana
15. 10. 2024, 05.00

Ljubka mlada mamica z novorojenko v naročju na Tiktoku iskreno pripoveduje o svojem porodu. Koliko je mladenka pravzaprav stara, kajti videti je res rosnih let, se vprašaš kot mnogi drugi v komentarjih. V teh dneh je postala polnoletna, mladi očka pa je od nje leto in pol mlajši. Najstnika sta pred mesecem dni postala starša male Viktorie. Nosečnost ju je presenetila ter odprla kup strahov in vprašanj, o katerih sta morala temeljito razmisliti, preden sta se odločila prevzeti tako veliko odgovornost, kot je skrb za novo življenje. Obiskali smo ju v Piranu, kjer živita pri njegovi družini, in ugotovili, da se v novi vlogi prav dobro znajdeta.

ana-kamenik

Ravnateljeva hči: Zlobne besede so mi ubile očeta

Andreja Comino / revija Jana
14. 10. 2024, 17.20

Kmalu bo minilo deset let, kar je Slovenijo pretresel spolni škandal na eni izmed mariborskih srednjih šol. Posnetek je nekdo objavil na spletu in potem se je začelo: mediji so iz tega naredili zgodbo, skoraj štirinajst dni je bila udarna novica marsikatere oddaje in časopisa. V zgodbo se je vsak dan vključevalo več ljudi. Vsi so se počutili poklicane, da o zadevi izrazijo svoje mnenje. Ravnatelj je doživel javni linč, to ga je zlomilo in je storil samomor.

Elizabeta

Janina preobrazba: vedno je pravi čas za nov začetek

Andreja Comino
13. 10. 2024, 06.02

»Življenje mi je postavilo veliko izzivov. Vendar že od nekdaj prisegam na moto, kjer je volja, tam je tudi pot. Hvaležna sem, da sem končno prišla do svoje poti. Pri petdesetih sem se vprašala, kaj zdaj, kaj sem dosegla, kako naprej. Ugotovila sem, da želim najti sebe. Prekinila sem toksično partnerstvo in se podala na pot (samo)odkrivanja,« je povedala Elizabeta, za prijatelje Beti. Veliko je že ozavestila, spremenila in se podala na novo (tudi poklicno) pot. Za lažjo popotnico si je zaželela še preobrazbe. »Napočil je pravi trenutek za nov začetek tudi glede zunanjega videza,« je bila odločna simpatična 52-letnica.