Zgodbe

52 mladih, 52 vprašanj o Sloveniji

Marija Šelek, marija.selek@jana.si
18. 10. 2024, 07.00
Deli članek:

O mladih vemo premalo, premalokrat jih kaj vprašamo, premalokrat jih poslušamo – ali jih srednja in starejša generacija zares razumemo? Kaj si želijo, česa jih je strah v prihodnosti, kakšne skrbi jih tarejo? V naslednjih 52 tednih (ne nujno zaporednih) vam bomo nanizali prav toliko obrazov in zgodb, ki stoje za njimi, ter njihovih vprašanj vladajočim (sedanjim, tistim od prej in prihodnjim).

revija Jana
Hočemo dostopna stanovanja!

Katarina Starčič, 22 let

Posojilo? Tega si niti zamisliti ne morem.

Logatčanka je letos zaključila študij videoprodukcije, rada ustvarja, hodi v naravo, se druži s prijatelji. Pred nekaj meseci je dobila priložnost sodelovati v kampanji Inštituta 8. marec My voice, my choice, tako da sedaj cele dneve dela za kampanjo – ustvarja videe in pomaga pri komunikaciji. Takšna je pač realnost kampanj, dela se od jutra do večera, a za Katarino to ni problem, saj v kampanji za varen in dostopen splav vidi smisel. »Gre za nekaj velikega in pomembnega in vesela sem, da sem lahko del tega, hkrati pa se počutim privilegirano, da delam to, kar me veseli. Za prihodnost si ne delam velikih načrtov, rada pa bi se ukvarjala z videoprodukcijo.«

Šimen Zupančič
Katarina Starčič, 22 let

Njen zaposlitveni status je »samostojni podjetnik«, kar je pri mladih nekaj običajnega, a to ne pomeni, da so s tem zadovoljni in da niso zaskrbljeni. »Seveda me skrbi, saj je s takim statusom povezanih veliko stroškov. Če zbolim, pa si moram sama zagotoviti izpad dohodka. Da lahko preživijo, da si lahko plačajo zares visoke najemnine za sobo, morajo moji prijatelji opravljati več služb. Če zbolijo, ne morejo delati in nimajo nobene varnosti. Zato živim doma, saj so cene stanovanj nore in tako visokih stroškov ne bi zmogla.«

Moje vprašanje in poziv vladajočim: »Prepiri v političnih vrhovih ne bi smeli razdvajati ljudi, temveč bi nas morala povezovati solidarnost in medsebojno spoštovanje. Zanima me, kaj se bo zgodilo po tem, ko bomo zbrali milijon podpisov za dostopen in varen splav in ga nesli v evropski parlament? Kaj bo politika naredila s tem? Skrbijo me tudi genocid v Palestini, stanovanjska kriza in javno zdravstvo. Menim, da je starejšim zelo težko razumeti trenutno stanovanjsko krizo, saj je bilo v njihovih časih lažje priti do stanovanja. Generacija mojih staršev je imela stalne službe, socialno varnost, česar mi nimamo. Ne predstavljam si, na primer, da bi najela posojilo – to je zame nezamisljivo, tega ne morem. Če bi morala izbrati nekaj, kar bi iz starih časov povlekla v sodobnost, so to gotovo dostopna stanovanja.«

Objavljeno v reviji Jana, št. 42, 15. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978