Zgodbe

Ženske v menopavzi so posebna kategorija zaposlenih

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
24. 10. 2024, 05.03
Deli članek:

Menopavza je bila še ne tako dolgo nazaj prepovedana tema, o njej so se pogovarjale kvečjemu ženske med seboj, nikoli pa v mešani družbi – še zdaj pogosto ne. Ker zakaj bi razglašal, da si v menopavzi, če veš, da te bodo moški (in tudi veliko žensk) pri priči odpisali kot neuporabno, staro, ničvredno. Ampak zdaj se to – počasi, vse prepočasi – spreminja. In je čas, da vas seznanimo s pojmom »menopause friendly«, kar se takole na dolgo (ker kratkega izraza še nimamo) prevaja kot prijazno do žensk v menopavzi ali prilagojeno ženskam v menopavzi.

Shutterstock
Menopavza

»Menopause friendly« se nanaša na življenjski slog, pa na izdelke, načine prehrane ali okolje, ki so prilagojeni za pomoč ženskam v obdobju, ko je hormonov manj, toliko več pa čustvenih in fizičnih sprememb. Izraz pa lahko označuje tudi podjetja, kjer prepoznavajo in aktivno podpirajo potrebe zaposlenih menopavznih žensk. Podjetja, kjer delodajalec razume, da so te ženske zaradi svojih bogatih izkušenj nadvse dragocene, pa jih je treba – ne odpustiti ali poriniti v pokoj, to počnejo delodajalci brez vizije – včasih malo pocrkljati. Konec koncev se populacija v razvitih delih sveta stara, biti menopause friendly bo sčasoma preprosto postalo nujno. In zakaj ne bi začeli zgodaj?

Za tiste, ki niso po župi priplavale

Spletna stran Henpicked (henpicked.net) že več let izbira delodajalce, ki so prijazni do svojih uslužbenk v menopavzi. Henpicked, ustanovljena leta 2013, je hitro rastoča (se pohvalijo) britanska spletna stran »za ženske, ki niso bile rojene včeraj«, to je njihov slogan. Ponujajo tone vsakovrstnih nasvetov, povezovanje, knjižni klub …, vse brezplačno. V zavihku Menopavza in služba, na primer, dajejo koristne namige, kako se o menopavzi pogovoriti s šefom, kaj storiti, ko začne menopavza slabo vplivati na delo, celo pravniške in finančne nasvete ponujajo.

Izdajajo pa tudi akreditacije za delodajalce, ki so se izkazali pri skrbi za menopavzne zaposlene. Med takimi je na primer britanska telekomunikacijska multinacionalka Vodafone, ki starejšim ženskam omogoča prilagodljiv delovni čas in dostop do zdravstvenih nasvetov, vodstvo pa ozavešča o menopavzi. Korporacija Unilever je ustvarila programe za dobro počutje zaposlenih, tudi tistih v menopavzi, pa dostop do izobraževanj o menopavzi za vse zaposlene, medijska hiša Channel 4 pa je sploh med prvimi uvedla formalno politiko za menopavzo s prilagodljivimi delovnimi razmerami in podporo duševnemu zdravju.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 43, 22. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!