BREZ MUJE SE POLOŽNICA NE ZNIŽUJE!
Drži, na računih za elektriko bodo najverjetneje res nekoliko drugačne številke, ampak lahko bodo tudi nižje, če bodo višje, pa spet ne bodo toliko, da bi vas moralo med premetavanjem v nespečnih nočeh skrbeti za preživetje – predvsem pa bo tudi od vas odvisno, kako visoki bodo računi. Smisel novega načina obračunavanja je tole, pravijo tisti, ki so si ga zamislili: da vas nežno potiska proti varčevanju in premisleku. Če ne boste hoteli razumeti, potem vas pa seveda lahko ne več zelo nežno dregne v denarnico. Ampak stvari so rešljive s ščepcem zdrave pameti, ali kot radi rečejo v Štoparskem vodniku po galaksiji, predvsem pa nobene panike. Res, za strah, da vam bodo računi za elektriko po novem pobrali celo premoženje, ni nobene osnove.
Bomo vse razložili.
1. Dve sezoni, tri tarife
Se zdi, takole na prvi osupli vzdih, da so se stvari hudo zapletle – dve sezoni, višja (traja štiri mesece, od novembra do konca februarja), ki je dražja, in nižja (osemmesečna, od marca do konca oktobra), ki je cenejša. Potem so tu, tako kot že doslej, delovni in dela prosti dnevi oziroma prazniki – prvi so dražji, drugi in tretji cenejši. In nazadnje še tri tarife znotraj dneva, visoka, nizka in srednja. Ponoči, ko je omrežje najmanj obremenjeno, od 22. ure zvečer do 6. zjutraj, velja nizka tarifa, ta je najugodnejša. Srednja, malce shizofreno razcepljena tarifa velja od 6. do 7. ure zjutraj, od 14. do 16. popoldne in od 20. do 22. zvečer. Najdražja pa je raba elektrike od 7. do 14. in od 16. do 20. ure.
V resnici ni zelo zapleteno – na sezone nimamo vpliva, imamo pa precej manevrskega prostora pri tem, kdaj porabimo največ elektrike. V idealnem primeru bi bilo seveda najbolje prati, kuhati, likati … samo ponoči v nizki sezoni, a tako seveda ne gre. Se pa da z nekaj razmisleka najti načine, kako se izogniti najdražji elektriki. Morda boste morali majčkeno spremeniti navade, ampak je vredno – na položnicah se bo namreč poznalo.
2. Omrežnina za začetnike
Omrežnina je doslej predstavljala približno četrtino zneska na računu za elektriko, po novem bo lahko tudi več, če se ne boste prilagodili. Kaj sploh je omrežnina? To je strošek za uporabo elektroenergetskega omrežja, se pravi plačilo za dostop do njega. Tega včasih primerjajo s cestnim sistemom, po katerem potuje elektrika od proizvajalcev do vas. Tako kot ceste je tudi to omrežje treba vzdrževati, širiti in dograjevati, omrežnina so torej stroški, povezani z vzdrževanjem in posodabljanjem omrežja, plus stroški pri prenosu in distribuciji energije. Niso neposredno povezani z vašo porabo elektrike, temveč z infrastrukturo, ki elektriko pripelje v vaše gospodinjstvo.
Gotovo ste zasledili, da je bilo dosedanje obračunavanje omrežnine ožigosano kot »nepravično« in bo nov način pravičnejši. To drži. Doslej je način zaračunavanja omrežnine temeljil na količini porabljene energije, se pravi kilovatnih ur (kWh), ki jih gospodinjstvo porabi v nekem obdobju – več ur ko ste porabili, višja je bila omrežnina, kljub temu da stroški vzdrževanja in nadgradnje sistema sploh niso nujno povezani s količino porabljene energije. Poleg tega gospodinjstva z lastnimi sončnimi elektrarnami manj prispevajo k stroškom omrežja, čeprav ga še vedno uporabljajo (na primer v slabem vremenu ali ponoči). Nov sistem obračunavanja bo pravičnejši, saj ne bo temeljil le na porabljeni energiji, temveč bo upošteval tudi uporabo omrežja. Ali v prevodu, bolj bo upošteval dejansko obremenitev omrežja, ki jo povzroča gospodinjstvo, del omrežnine bo namreč odvisen od največje moči, ki jo gospodinjstvo potrebuje – se pravi, ali v gospodinjstvu hkrati uporabljajo več naprav; če imajo, na primer, hkrati prižgano električno pečico, klimo, pralni in sušilni stroj …, se to sešteje v večjo moč in zatorej višje položnice. Zato bo po novem treba poleg tega, da čim več elektrike porabimo pri nižjih tarifah, paziti tudi na to, da močnih uporabnikov elektrike ne uporabljamo hkrati, temveč drugega za drugim. Pečico prižgite, ko se sušilec ustavi, tega zaženite šele, ko se ustavi pralni stroj, in tako naprej.
3. Kako znižati stroške?
Upoštevati morate tole: gospodinjstva, ki sicer porabijo manj energije, a imajo visoke konice v porabi (ker uporabljajo več naprav hkrati), si lahko pridelajo višje položnice, medtem ko utegnejo gospodinjstva, ki pazijo na porabo in nimajo velikih konic, tudi nekaj privarčevati. Nekateri govorijo celo o desetih odstotkih, vendar se zdi to precej optimistično, saj je prihranek odvisen od vzorcev porabe posameznega gospodinjstva, poleg tega pa lahko nepričakovane okoliščine (okvare naprav – če se vam pokvari na primer ogrevalni sitem in se morate začasno greti s kaloriferji ali električnimi radiatorji) stroške zvišajo. Vsekakor pa je z večjim premislekom pri uporabi elektrike mogoče nekaj privarčevati. Ali vsaj ostati na istem. Pri majhnih gospodinjstvih, ki ne uporabljajo veliko električnih naprav, bo vpliv novih pravil minimalen.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 42, 15. oktober 2024.