»Kadarkoli pride na terapijo človek, ki se spopada s tesnobo, mi toži nad nespečnostjo in vsesplošno razdraženostjo, ga vedno vprašam o uživanju kave in drugih poživljajočih napitkov (pravega čaja, energijskih pijač …). Včasih se jim zdi to čudno, a jim pojasnim ozadje. Kofein (in lahko tudi tein, ki je v pravem čaju) na telo vpliva podobno, kot na nas delujejo stresni dogodki: organizem začne izločati stresni hormon kortizol, ki pospešuje srčni utrip, zvišuje krvni tlak, spodbuja občutek tesnobe, zaradi njega tudi precej težje spimo,« pojasni sogovornica.
Če rutine ne moremo prekiniti, jo zmanjšajmo
»Če v obdobju, ko se počutimo tesnobne, uživamo več kot tri, štiri skodelice kave na dan (pri občutljivejših lahko že skodelica spodbudi razbijanje srca, občutek teže v prsnem košu ali kepe v želodcu in vsesplošno tesnobnost, zaskrbljenost), je priporočljivo, da uživanje kave zmanjšamo. Ob tem opazujemo svoje telo, kako se odzove,« svetuje Sivec Poljanšek. »Kadar je človek tesnoben že več mesecev, morda let, je priporočljivo, da vsaj nekaj časa povsem preneha uživati kavo. Vem, za ljubitelje kave je to nepredstavljivo, sploh če kava nanje učinkuje poživljajoče in brez stranskih učinkov, pri vseh drugih pa bi veljalo razmisliti o spremembah.«
Njene probleme je rešil homeopat
Tudi sama se je bila prisiljena posloviti od kave. »Med obdobjem precejšnje psihične in fizične preobremenitve pred leti se mi je čez noč porušil spalni ritem, zjutraj sem bila zato nenaspana in razdražena. Za povrh je telo odreagiralo tako, da so se mi na obrazu, vratu in pod pazduhami pojavili rdeči madeži, precej so srbeli. Kar nekaj obiskov različnih strokovnjakov, od osebnega zdravnika do obiska laboratorija in pozneje tudi pri dermatologu ni razjasnilo in izboljšalo stanja, dokler nisem na koncu obiskala homeopata. Ta mi je po daljšem pogovoru med drugim svetoval, naj preneham piti kavo,« se spominja. »Jaz, ljubiteljica kave, ne, to pa že ne!« A se je odločila upoštevati nasvet. Nekaj dni je bilo zelo hudo, saj se je telo odvajalo dolgoletne odvisnosti. »Potem pa so se začele pojavljati vidne spremembe. Začela sem mnogo bolje spati, madeži na koži so začeli izginjati, predvsem pa je izginil občutek tesnobe.« Prav zaradi svoje izkušnje (prej je popila dve, največ tri kave na dan) svojim klientom, ki so v kroničnem stresu ali trpijo za tesnobo, svetuje, da znižajo količino kofeina ali pa kavo celo opustijo. Sama jo zdaj samo še občasno nadomešča z brezkofeinsko, ker sta ji všeč vonj in okus kave, v resnici pa je njeno telo že leta ne pogreša več.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 43, 22. oktober 2024.