Medobčinski otroški parlament: Kako izbrati sanjski poklic
Neodločenost, strah pred neznanim, pričakovanja in želje okolice, vse to so dejavniki, ki pomembno vplivajo na devetošolce pri izbiri srednje šole oziroma poklicne poti. Kakšni so poklici prihodnosti, na kaj vse morajo biti pozorni, kako pomemben je zaslužek v primerjavi z zadovoljstvom pri delu, o vsem tem so razpravljali mladi parlamentarci v sredo na medobčinskem otroškem parlamentu na Ptuju. In iznašli kar dobre recepte, kako sprejeti eno najpomembnejših življenjskih odločitev.

Da je to tema, o kateri želijo glasno govoriti, so dokazali s tem, ko so jo izbrali za dveletno razpravo na otroških parlamentih. „Na temo Moja poklicna prihodnost smo na Ptuju že izvedli občinski otroški parlament, tokrat pa smo ga nadgradili z medobčinskim. Izpostavili smo težave v zvezi z izbiro poklicne prihodnosti in podali predloge, kako stanje izboljšati in mladim olajšati odločitve. Ugotavljamo, da imajo težave z izbiro poklica, pogosto imajo občutek, da niso dovolj odgovorni in zreli. Strah jih je, da se morajo odločiti, kaj bodo počeli vse življenje,“ ugotavlja Vojka Havlas, regijska koordinatorica otroškega parlamenta za ptujsko območje.
Otroke, ki so pred težko odločitvijo, je strah neznanega, odvisni pa so tudi od pričakovanj staršev in drugih, ki vplivajo na njihova razmišljanja in izbiro.
Za tako pomembne odločitve so (velikokrat) premladi
Strinjali so se, da so za tako pomembno odločitev premladi. Nekateri so sicer dokaj hitro odločeni, kaj želijo kot odrasli početi za preživetje, spet drugi tehtajo do zadnjega trenutka in iščejo svoja močna področja, talente. „Šola pri tem pomaga, tako da nam dobro predstavijo različne poklice. Želeli pa bi si, da bi se s posameznimi poklici lahko temeljiteje in na drugačen način seznanili. Na informativnih dnevih nam predstavljajo le prednosti posamezne šole in poklica,“ so kritično razmišljali osnovnošolci.
Kar se tiče sprejemanja končne odločitve, so se strinjali, da je v določeni meri treba poslušati druge, a odločitev na koncu sprejeti samostojno. In kaj naj bo vodilo? „Uspešen je tisti, kdor združi zaslužek, uspeh in zadovoljstvo pri svojem poklicu. Pri zaslužku mislimo na to, da imaš dovolj denarja za preživetje in varnost,“ je ugotovila skupina osnovnošolcev.
Je z izbiro srednje šole prihodnost posameznika zabetonirana?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se