Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Koronavirus: Najbolj na tnalu turizem, transport, logistika, izvoz delovne sile


Mojca Zemljarič
9. 3. 2020, 22.18
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Število obolelih za koronavirusom se iz dneva v dan povečuje. V minulem tednu so prve okužbe potrdili v Sloveniji in na Štajerskem. Ker gre za bolezen, ki zaradi hitrega širjenja zahteva izolacijo obolelih in okuženih, se to občuti na vseh področjih življenja: zdravstvene ustanove so v visoki stopnji pripravljenosti ob morebitnem izbruhu epidemije, zapirajo se šole, odpovedujejo množično obiskane prireditve, športni dogodki potekajo brez gledalcev in navijačev.

1583763536_cg_gospodarstvo.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Epidemija, ki se je začela na Kitajskem in se neusmiljeno širi po vsem svetu, še najbolj boleč udarec prinaša gospodarstvu. Podjetja se že pripravljajo na zamude pri dobavi surovin, blaga in materiala, pred negativnimi posledicami trepetajo tudi v sektorjih turizma, prevozništva, logistike ...

Največja nevarnost za mikro in mala podjetja, ki so brez rezerv

Direktor Območne obrtno-podjetniške zbornice (OOZ) Ptuj Boris Repič je pojasnil, da razvoj dogodkov v zvezi s širjenjem koronavirusa spremljajo z zaskrbljenostjo. »Posledice že občutijo slovenski obrtniki in podjetniki, ki posredno ali neposredno poslovno sodelujejo s Kitajsko, velike težave v tem trenutku občutijo predvsem obrtniki v dejavnosti gostinstva in turizma – pri nas na Ptujskem še ne toliko, zelo pa gostinci na Goriškem zaradi popolnega upada italijanskih gostov. Težave imajo obrtniki v dejavnostih transporta in logistike. Naše območje tudi zelo izstopa po številu podjetij, ki napotujejo delavce v tujino. Po celem svetu opravljajo razne montaže in inštalacije. Nevarnost okužb s koronavirusom jim povzroča številne preglavice, od samega potovanja delavcev, nevarnosti zadržanja v karanteni do zaprtja določenih podjetij, za katera opravljajo storitve. Še posebej občutljiva so mikro in mala podjetja, ki nimajo velikih finančnih rezerv in so tovrstnim kriznim situacijam še bolj podvržena,« je poudaril Repič.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.