Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenske gorice: Večina pokopališč še brez prostora za raztros pepela


Senka Dreu
24. 1. 2020, 22.36
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ko se odločijo za prenovo pokopališča, občine danes pokopališčem poleg klasičnih grobov dodajajo žarne zidove, žarne grobove, prostore za raztros pepela …, ljudje pa izberejo vrsto grobnega mesta po svoji želji in finančnih zmožnostih.

1579772231_sd-zarni_zidovi.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Projekt celovite prenove pokopališča v Trnovski vasi je trajal dve leti, danes pa se lahko občani pohvalijo s pokopališčem, ki je konkurenčno vsakemu večjemu sodobnemu pokopališču, saj ponuja vso potrebno pokopališko infrastrukturo. Novosti v ponudbi so žarni zid, kjer je na vsaki strani v dveh vrstah na voljo po deset niš, v katere je mogoče postaviti po štiri žare, 19 žarnih grobov in prostor za raztros pepela pokojnika. Grobnina za prvi najem žarnega groba stane 180, za žarno nišo 1.700, za raztros pepela in vpis na skupno obeležje pa 280 evrov, medtem ko znaša letna grobnina na pokopališču v Trnovski vasi za žarni grob in žarno nišo po 25, za raztros pepela pa 11 evrov.

V občini Lenart imajo dve pokopališči, in sicer v Lenartu in Voličini. Po besedah Mirka Kojca iz občinske uprave imajo poleg klasičnih grobnih mest na obeh pokopališčih še žarne grobove, na lenarškem stoji tudi žarni zid, pepela pokojnika pa še ni mogoče raztrositi. Za zakup niše v žarnem zidu je treba plačati 3.605,41 evra, za vzdrževanje pa potem še 8,17 evra. Najem žarnega groba stane 8,98 evra letno, pri prvem najemu pa je treba plačati še za temelje, in sicer 192,76 evra.    

Tudi v občini Sveta Trojica so na pokopališču uredili žarni zid in žarne grobove, prostora za raztros pokojnikovega pepela pa še nimajo.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.