Rozina zaničniška maša v Gogi



Slovenske knjige so drage, nekaj zaradi tega, ker nas Slovencev ni toliko, kot na primer prebivalcev francosko ali nemško ali celo angleško govorečih dežel, in so zaradi tega naklade nizke in stroški na izvod bistveno večji, nekaj pa tudi zaradi tega, ker so pri nas knjige obdavčene kot kakšno drugo potrošno blago. In prav za to, da knjige ne bi bile obdavčene, oziroma da bi bile obdavčene z nično davčno stopnjo, si tudi s svojim Zaničniškim odmaševanjem prizadeva Andrej Rozman Roza, ki je sinoči v sklopu Novomeških poletnih večerov maševal v atriju knjigarne založbe Goga.
Predstava Zaničniško odmaševanje bi sicer morala biti na Glavnem trgu, a so jo morali zaradi dežja prestaviti v tokrat za vse, ki so želeti sodelovati pri njegovi maši, premajhen nadkriti atrij.
Andrej Rozman Roza izhaja iz predpostavke, da brez slovenskega jezika ne bi bilo slovenskem države in tudi Slovencev ne, zato se mu zdi nedržavotovrno, da država obdavčuje stvari, ki slovenski jezik širijo. Zato je leta 2009 ustanovil versko skupnost tistih, ki verjamejo, da je v Sloveniji možna ničta stopnja DDV na vse proizvode, ki širijo temelj slovenske države, slovenski jezik.
V kabarejski predstavi oziroma svojevrstnem verskem obredu na sebi svojstven duhovit način razmišlja o pomenu slovenskega jezika, polemizira z trditvami Valentina Vodnika in Jovana Vesela Koseskega, med drugim prosto po Darwinu ugotavlja, da v Sloveniji ni opic zaradi tega, ker so se iz njih razvili Slovenci, in k molitvi oziroma skupnem prepevanju songov pripravi tudi občinstvo, ki ga na koncu nagradi ne le s ploskanjem, ampak tudi z vzkliki Bravo! in zvižgi odobravanja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se