Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Prvi Šalijev večer; Plečnikov spomenik NOB imamo tudi v Novem mestu


Franci Koncilija
15. 2. 2017, 11.25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_u__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
Plečnikov spomenik NOB v Novem mestu
_u_000.jpg
Arhiv Lokalno.si

V torek, 31. januarja zvečer, je Kulturno društvo Severina Šalija v Trdinovi čitalnici v Knjižnici Mirana Jarca pripravilo tako imenovani 1. Šalijev večer, ki je bil posvečen Plečnikovem letu, še posebej pa 60 – letnici smrti arhitekta Jožeta Plečnika. Predavatelj je bil mag. Ivan Sivec iz Mengša, plodovit in priljubljen pisatelj, publicist in popotnik, ki je okoli 40 poslušalcev navdušil s svojim nastopom. Tudi v Novem mestu, v Bučni vasi imamo spomenik NOB, ki ga je načrtoval Jože Plečnik.

Predavanje je imelo dva dela; najprej je mag. Ivan Sivec izvrstno predstavil življenje mojstra Plečnika, ki je bil vse življenje pravi asket in je živel in umrl za arhitekturo in za umetnost sploh. V njegovem ustvarjalnemu opusu sta mu bila še posebej blizu les in kamen. Arhitektura je bila zanj najpomembnejša umetnost, posebno ljubezen pa je gojil do sakralne arhitekture. S svojimi stvaritvami se je za vse čase v koreninil na Dunaju, Pragi, Zagrebu, Beogradu in tudi v Ljubljani, kjer je njegovo Tromostovje, Žale, ljubljanska tržnica, Narodna in univerzitetna knjižnica – NUK, Križanke, stadion za Bežigradom, Peglezen, stavba Zavarovalnice Triglav na Miklošičevi ulici in enkratna lesena cerkev Sv. Mihaela v Črni prsti na Barju, cerkev Sv. Frančiška v Šiški in cerkev v Bugojini…Leta 1920 je postal redni profesor za arhitekturo na ljubljanski Univerzi, bil je član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, leta 1949 pa je prejel Prešernovo nagrado. Ker Slovenci že domala pregovorno malo vemo o naših pomembnih ljudeh, je Ivana Sivca Plečnik še toliko bolj privlačil, zato ni čudno, da je o njem že pred leti napisal knjigo z naslovom Mojster nebeške lepote.

V drugem delu predavanja pa je mag. Ivan Sivec s tekočo besedo in s pomočjo projekcije fotografij, na zanimiv, ter pred vsem na zgodovinsko verodostojen način predstavil svojih pet romanov. Gre za kroniko znamenite slovenske plemiške rodbine z žalostnim koncem, ki je živela in gospodovala na Slovenskem. To je zgodba o grofih in knezih Celjskih, ki je zaobsežena v petih knjigah, v njegovi pentalogiji: Vitezi jutranje zarje, Bleščeče celjske zvezde, Kraljica s tremi kronami, Samotna divja roža in Poslednji celjski knez. Med poslušalci pa je še največ pozornosti vzbudila pripoved o nesrečni ljubezenski zgodbi Veronike Deseniške.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.