Modernizacija vpliva tudi na romsko mladino


Novomeško romsko društvo Romano veseli je v knjižnici Mirana Jarca, ki hrani tudi literarna dela romskih ustvarjalcev, pripravilo literarni večer. Na njem so sodelovali Sandi Selinčič iz naselja Brezje, predsednica društva Romano veseli Milena Tudija ter romska svetnica Dušica Balažek, kulturni večer pa je povezoval Bogdan Miklič.
Balažkova je v pogovoru uvodoma dejala, da se romski jezik, kakršnega so govorili "naši dedki in babice" in se je ohranjal v ljudskem izročilu, izgublja. Socializacija in modernizacija vplivata na romsko mladino, ki uporablja veliko slovenskih popačenk in angleških besed. "Izgubili so se tudi stari običaji, zato mladi Romi ne poznajo romske narodne noše," je pristavila.
Tudijeva je rekla, da se preko njihovega društva družijo Romi iz cele jugovzhodne Slovenije, predstavljajo romske plese, med katerimi je najbolj značilna romska polka, in vzdržujejo romsko modo. Selinčič je ob tem pripomnil, da je njegova babica ohranila tradicionalno oblačenje.
Balažkova je poudarila pomen informiranja, ko gre za ohranjanje običajev, oblačil in jezika. "Okolje moramo sprejemati in se mu prilagajati, vendar je hkrati treba ohranjati svoje korenine. Mlade moramo poučiti o poreklu dolenjskih Romov ter dokazati, da smo sposobni sodelovati s širšo okolico in lokalno skupnostjo," je prepričana Balažkova.
V zvezi z romsko kulturo velja dodati, da je pred kratkim na 25 straneh izšla dvojezična knjiga romskih pravljic, ki jo je izdalo društvo Romano veseli ob finančni podpori ministrstva za kulturo. Nekaj knjig so po besedah Tudijeve podarili vrtcem in osnovnim šolam, ki jih obiskujejo romski otroci. To je bil poskusni projekt.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se