Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Letošnje so poklon mladi Sloveniji


Besedilo in fotografije: Boris Blaić
26. 12. 2016, 12.00
Posodobljeno
29. 12. 2016 · 13:17
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ciril_udovc.jpg
Ciril Udovč se je v jubilejnem letu slovenske samostojnosti odločil za upodobitev pokrajine, za katero je pesnik reke: "Dežela kranjska nima lepšga kraja, ko je z okolšno ta podoba raja."
blejski_otok.jpg
Blejski otok v boštanjskih jaslicah
svoj_prostor.jpg
Svoj prostor je v jaslicah dobila tudi Udovčeva rojstna hiša.
jaslic_brez.jpg
Jaslic brez svetopisemskega motiva ni, a Udovč se ni zadovoljil zgolj s skromno stajo in sveto družino, ne, tu je še pravcati Betlehem.

Jaslice v boštanjski cerkvi Povišanja svetega križa že vrsto let slovijo kot nekaj posebnega. So največje daleč naokrog in po mnenju mnogih tudi najlepše v Posavju, če ne že kar v Sloveniji. Letos jih že 28. leto zapovrstjo postavlja domačin Ciril Udovč, ki smo ga obiskali kak teden pred božičem, ko je pilil še zadnje podrobnosti letošnje postavitve.

Jaslice so tokrat še posebej imenitne in razdeljene v tri sklope. Tema prvega je klasični svetopisemski motiv Betlehema in svete družine, v drugem so zajete značilnosti domače župnije z župnijsko cerkvijo in njenimi šestimi podružnicami, tretji del pa je nov in je posvečen 25. obletnici slovenske samostojnosti. Za motiv si je Udovč izbral slovenske alpske bisere in obiskovalec bo v jaslicah takoj prepoznal Blejski otok z znamenitimi stopnicami in cerkvijo Marijinega vnebovzetja, nad jezerom pa Blejski grad, nad katerim se pne strmo gorsko pobočje, Triglav, z domom na Kredarici in Aljaževim stolpom vred. Detajli maket tudi tokrat osupnejo, največja mojstrovina pa je bržkone strmo gorsko pobočje, ki pod vrhom iz gozda prehaja v skalovje.

»S tem je bilo tudi največ dela,« pravi Udovč. Gorsko pobočje stoji na leseni podkonstrukciji, na katero je naložil skrbno izbrane štore. Te je najprej pokril s plastično folijo, to pa deloma obložil z mahom, deloma pa z vrtnarsko zastirko, ki jo je prej namočil v cement in nato še pobarval, da je ustvaril prepričljivo podobo skalovja. Kar nekaj telovadbe je bilo potrebno, da je vse to zložil skupaj, zato ne preseneča, da na vprašanje, kaj snuje za naslednje leto, le zamahne z roko in reče, da bo najprej treba priti do tam.

Ciril je po poklicu elektrotehnik, do upokojitve pred osmimi leti pa je delal v Lisci, kjer je bil vodja operative v avtomatski obdelavi podatkov. O njegovem tehničnem znanju pričajo tudi številni gibljivi deli jaslic, ki jih poganjajo elektromotorčki – od žagarjev pred maketo njegove rojstne hiše na Jelovcu do premičnih kovinskih vrat v obzidju starodavnega Betlehema.

Poleg tega da že več kot četrt stoletja skrbi za boštanjske jaslice, je tudi organist in zborovodja župnijskega zbora ter ključar tukajšnje cerkve. Njegove jaslice bodo na ogled vsak dan od 24. decembra do 2. februarja med 9. in 18. uro, za večje skupine pa se z veseljem in brezplačno ponudi tudi za vodnika, le poklicati ga je dobro prej (tel.: 031 740 270). Ena boljših priložnosti za ogled bo že v nedeljo, na božični dan, ko bo pod njegovim vodstvom na tradicionalnem božičnem koncertu ob 18. uri nastopil mešani pevski zbor župnije Boštanj z gosti.

Članek je bil objavljen v 51. številki Dolenjskega lista z dne 22. december 2016.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.