Andrej Blatnik navdušil mlade obiskovalce prvih POPslastic



V torek dopoldne se je v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto začel projekt POPslastice, ki se bo v začetku decembra zaključil z najboljšo mladinsko kratko zgodbo. Le kdo drug naj bi bil gost prvega srečanja kot dr. Andrej Blatnik, avtor učbenika o pisanju kratkih zgodb!
Poleg svojega profesorskega dela na Filozofski fakulteti, kjer poučuje založništvo, je tudi učitelj in vodja delavnic kreativnega pisanja. Tako je na obisku v novomeški knjižnici s prikazom duhovitega video oglasa Ljubimca v omari uvodoma poudaril osnovo literarnega ustvarjanja, tj. nikoli ne podcenjuj velike zgodbe oz. lastne ustvarjalne moči. »Zelo veliko ljudi ne ve, kaj bi pisali? Če nimate lastnih idej, vzemite tujo«, s čimer je izzval kar nekaj začudenja med obiskovalci. »Avtorsko pravo ne varuje tujih idej, pomembno je, kako je ideja izražena«, je pojasnil ter poudaril, »da ni potrebno kaj posebnega doživeti v življenju, da bi pisali.« Emily Dickinson, Marcela Prousta in Karla Maya je odlikovala predvsem odlična domišljija, še posebej Maya, saj je mnogo svojih uspešnic napisal ravno v zaporu. »Če bi pisali vedno iz svojega lastnega spoznanja, bi bila situacija zelo težka«, je k pisanju spodbudil srednješolce.
Seznanil jih je tudi s posameznimi stopnjami in elementi pisanja oz. podal nekaj napotkov za pisanje kratke zgodbe. »Pisanje je postalo danes industrijska proizvodnja«, je izpostavil že znano dejstvo, saj se je z razvojem računalništva spremenil tudi odnos do pisanja. »Včasih je človek precej bolj razmislil, kaj bo napisal na pisalni stroj kot pa danes.« Tako danes na knjižnem trgu prevladuje ogromno besedil, saj je enostavnost objave le-teh prav tako precej industrijska. »Funkcija knjižnic mora biti zatorej filter, ki bo z nabavo gradiva usmerjala bralce«, je na vprašanje moderatorke Alenke Murgelj pojasnil namen današnjih knjižnic.
Ob zadnjem vprašanju, kako prebrati dvesto knjig na leto, pa je hudomušno pripomnil, da ni potrebno spiti cel sod vina, da bi vedeli, kakšno je vino: »Pomembno je abstrahiranje!«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
