Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Podravje: Sončne elektrarne pravi hit, kako reagirati, če pride do požara


Monika Horvat
14. 2. 2022, 22.59
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Domače sončne elektrarne postajajo vse bolj priljubljene. Največ jih je prav na Štajerskem. Toda kako (ne)varne so z vidika požarne varnosti?

1644836472_cg_soncne_elektrarne_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

V Sloveniji je bila prva sončna elektrarna postavljena pred približno dvema desetletjema. Do konca leta 2020 jih je bilo po podatkih portala za fotovoltaiko že blizu 12.000. Lani je bilo na novo nameščenih skoraj 4.000 novih samooskrbnih sončnih elektrarn. Zanimiv je podatek, da je največ teh elektrarn prav v Podravju, in sicer v skupni moči 97,2 MW, kar pomeni približno četrtino celotne inštalirane moči vseh sončnih elektrarn v državi. Nič čudnega torej, da je vse več streh, opremljenih s sončnimi paneli, opaziti tudi v naši okolici.

Kakšni so pogoji za varnost

Investitorji se ob stroških sprašujejo predvsem o požarni varnosti. V javnosti je namreč še vedno prisoten očitek, da tovrstni objekti gorijo kot bakle, prav tako pa tudi strah, kaj se zgodi ob samem požaru. Kakšno nevarnost fotovoltaika pravzaprav predstavlja?

Poveljnik Podravske gasilske regije in član poveljstva GZS Dušan Vižintin pravi, da iz vidika požarne varnosti ne predstavlja nič večje nevarnosti kot vsaka druga električna naprava, ki jo uporabljamo v našem vsakdanu. A pogoj za varnost so kakovostni materiali in strokovna postavitev ter redno vzdrževanje. »Prav tako kot druge naprave je njena varnost odvisna od načina izdelave, kakovosti vgrajenega materiala, načina montaže in vzdrževanja, kar je pri fotovoltaičnih elektrarnah še posebej pomembno, saj glede na njeno sestavo in način delovanja le redko opazimo vizualne spremembe oz. poslabšanje njenega delovanja, pregrevanje, slabšanje izolacijskih lastnosti ipd. Na vprašanje, ali jo namestiti na objekt ali ne, je odgovor, da, toda če je izvedena strokovno, iz kakovostnih materialov in na osnovi projektne dokumentacije ter rednega vzdrževanja v njeni življenjski dobi,« pojasnjuje Vižintin.

Izdelava požarnega načrta

Po namestitvi sončne elektrarne je treba na osnovi pravilnika o požarnem redu lokalni gasilski enoti predati ustrezen požarni načrt, priporočljivo je tudi, da se lastnik dogovori z gasilsko enoto o skupnem ogledu elektrarne, saj se tako gasilci seznanijo z namestitvijo enosmernih in izmeničnih vodnikov, razsmernikov in ostalih delov fotovoltaične elektrarne. Prav tako naj bi lastniki poskrbeli, da je na vidnem mestu na dostopu do objekta nameščena tabla, ki opozarja na nameščeno fotovoltaično elektrarno, nadaljuje Vižintin.

Večja nevarnost za gasilce, gašenje oteženo, ko je treba stopiti na streho

Zavarovalne ponudbe zelo različne

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.