Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Naturo 2000 se ščiti kot kočevskega medveda


Mojca Zemljarič
10. 9. 2023, 00.14
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nemalo ljudi se sprašuje, ali niso avgustovske poplave dovolj glasen alarm, da bo urgentno treba poseči v struge vodotokov ter odstraniti dejavnike, ki ovirajo pretok vode. Četudi bo treba spremeniti zakonodajo.

1694088913_cg_vode_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Tretjina ozemlja Slovenije je pod zaščito Nature 2000 in se jo ščiti kot kočevske medvede, bi rekli pogovorno. Na njih so omejeni številni posegi, problem je že, kako pravilno zapičiti lopato v zemljo ali pokositi travo. V območju Nature so tudi reke, potoki in jezera, katerih vzdrževanje je z vidika varovanja narave strogo (če ne celo preveč oziroma striktno strogo) regulirano. Recimo, da je bila avgustovska povodenj res ekstrem, a če bi v preteklosti bolj skrbeli za pretočnost vode v strugah, posledice morda tudi ne bi bile tako drastične.

Bi območja Nature 2000 lahko skrčili? Da, a težko.

Na ministrstvu za naravne vire so povedali, da območje Nature 2000 predlaga in sprejme vlada. Tudi o izbrisu, ki je pod določenimi pogoji možen, odloča vlada, so povedali na ministrstvu za naravne vire. „Območja Nature 2000 lahko skladno s sodno prakso EU zmanjšamo ali umaknemo s seznama omrežja Natura 2000 iz treh razlogov. Prvi je ta, da je prvotna določitev območja temeljila na napačnih znanstvenih informacijah. Drugi razlog je lahko, da je območje izgubilo ohranitveno vrednost zaradi naravnega razvoja in ga ni mogoče obnoviti z ukrepi upravljanja. Tretji razlog je lahko prevlada javne koristi nad koristjo ohranjanja narave. Evropska komisija predlog države članice za spremembo odobri le v primeru, da je ustrezno utemeljen. Zgolj degradacija območja, na primer zaradi neustreznega upravljanja, pomeni kršitev direktive o habitatih in pticah. Takih območij ni mogoče ukiniti zgolj zato, ker se je dopustilo poslabšanje njihovega stanja in ker se z njimi ni upravljalo pravilno v skladu z zahtevami omenjene direktive.“

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.