Moderno suženjstvo pred našim nosom
Na nacionalni televiziji so pred kratkim znova predvajali nemško dokumentarno oddajo iz leta 2018 z naslovom Grenki sadeži Evrope, ki razkriva skrb vzbujajočo resnico o hrani in o tem, zakaj lahko sadje in zelenjavo tako poceni kupujemo v naših trgovinah.

Pretresljivi so posnetki iz desk, kartona ter odpadnega papirja in cunj zbitih barak, v katerih brez tekoče vode in elektrike biva več deset tisoč ekonomskih migrantov in beguncev, in to sredi španskih in italijanskih njiv, prekritih z ogromnimi rastlinjaki, vidnimi celo iz vesolja. Ti so v borbi za preživetje prisiljeni sprejeti kakršnekoli delovne pogoje in seveda tudi mizerno plačilo. Razcapana naselja še bolj razcapanih revežev, ki delajo sredi evropskih rajev sadja in zelenjave, so tako velika, da so vidna celo iz vesolja. Raziskovalna novinarja Vanessa Lünenschlo in Jan Zimmermann sta se pogovarjala z delavci, ki so praviloma zelo slabo plačani, povsem nezaščiteni pa rokujejo tudi s pesticidi, pogosto prepovedanimi na ravni Evropske unije. Pogosto jih uporabljajo tudi pri sadju in zelenjavi, ki se nato na evropskih trgovskih policah prodajajo pod oznako bio. Ker tudi v Španiji, zlasti pa v Italiji, to panogo obvladuje mafija, sta imela avtorja pri raziskovanju nemalo težav, potrebovala sta celo varovanje, številni sogovorniki pa so se bali posledic sodelovanja v oddaji.
Hofer in Lidl zavračata očitke
Šokantno je dejstvo, da se nam tik pred nosom, torej znotraj EU, v kateri veljajo oziroma naj bi veljali strogi predpisi tako s področja zakonodaje, socialnega varstva, človekovih pravic, varstva potrošnikov kot varstva narave, dogaja takšno moderno suženjstvo. Tako namreč položaj delavcev na italijanskih in španskih njivah imenujejo tamkajšnji tako rekoč prepovedani sindikati in organizacije beguncev. Še huje pa je, da o tem državljani velike skupne Evrope nič ne vemo ali pa si pred resnico samo zatiskamo oči. Nevede ali vede pristajamo na kupovanje poceni sadja in zlasti zelenjave ter si jo brez slabe vesti naložimo na krožnike.
Avtorja s prstom pokažeta na velike nemške trgovce, ki uvažajo te s človeškim trpljenjem umazane pridelke, med katerimi izpostavljata tudi Lidl in Aldi, ki v Sloveniji deluje pod imenom Hofer. Zanimalo nas je, kako v oddaji prikazano komentirata oba trgovca, ali tudi v Slovenijo uvažata sporno sadje in zelenjavo, pa tudi kakšnemu nadzoru so podvrženi njuni dobavitelji. Očitke zavračata in zagotavljata, da dosledno spoštujeta evropska pravila in imata pogosto celo strožja.
Španija in Italija – državi s povečanim tveganjem
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se