FOTO: Protestno podirajo rastlinjake, z inšpektorji za vratom ne morejo delati




Danes so na kmetiji Kreačič, ki ima večino obdelovalnih zemljišč v Cundrovcu pri Brežicah, začeli protestno podirati rastlinjake, pod katerimi na slabem hektarju rastejo maline in jagode. Te bi lahko obirali še do božiča, a se je lastnik kmetije Bojan Kreačič odločil, da bo na ta način opozoril javnost in pristojne v državi, da pod nenehnim pritiskom inšpektorjev ni mogoče normalno delati.
Ob tem je omenil, da je imel lani več kot 30 nadzorov, v zadnjega pol leta pa šest. Zadnjega prejšnji teden, ko so trije inšpektorji več kot devet ur pregledovali kmetijo, dva pa štiri ure njihovi stojnico na tržnici. Pojasnil je, da navadno najprej pride inšpektor za varno hrano, kmalu za njim pa še tržni, davčni, kmetijski ...
V času inšpekcijskega nadzora na kmetiji ne morejo delati, na tržnici pa ne prodajati, hkrati pa stranke dobijo občutek, kot da so največji kriminalci. Po njegovih besedah v teh nadzorih (o zadnjem še ni imel informacij) nikoli niso odkrili nepravilnosti, te so namreč odpravili v prvem letu delovanja, ko so imeli tudi ves čas inšpekcijo za vratom.
"Zavedamo se, da bomo zaradi odločitve, da predčasno podremo rastlinjake, izgubili približno 500 kilogramov sadja, koliko to pomeni v denarju si lahko preračunate, če vem povem, da kilogram stane okoli 10 evrov. S tem sporočam, da denar ni vreden živcev, ki jih izgubljam zaradi pritiskov inšpekcijskih služb,še posebej inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin," je pojasnil Kreačič, ki je leta 2012 pustil službo in na prvih 20 arih zasadil maline.
Danes obdeluje več kot 10 hektarjev zemlje, na kmetiji sta dva redno zaposlena, eden pa je pogodbeno še na koseški tržnici v Ljubljani. V vrhuncu sezone kmetija daje delo 14 ljudem.
Seveda nas zanima tudi druga plat zgodbe, zato smo se obrnili na inšpekcijo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, to je Kreačič izpostavil kot najbolj "nadležno", od koder pa odgovorov še nismo dobili.
Dodano ob 17. uri
INŠPEKTORJI UGOTOVILI VEČ NEPRAVILNOSTI
Matjaž Emeršič, predstavnik za odnose z javnostmi na Upravi Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, je poslal pojasnilo, iz katerega izhaja, da so inšpektorji ob nedavnem pregledu pri Kreačičevih ugotovili več nepravilnosti tako glede sledljivosti, označevanja marmelad, izdajanja računov
Objavljamo celoten odgovor:
"Inšpektorji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so opravili več pregledov na prodajni stojnici Kmetije Kreačič, Tržnica Koseze, kjer se vsak dan od ponedeljka do sobote prodajajo kmetijski pridelki Kmetije Kreačič kot lastni pridelki in tudi predelani proizvodi dopolnilne dejavnosti na kmetiji Bojana Kreačiča (marmelade, sadni nektarji in sokovi, žgane pijače).
Zaradi suma, da gre za dokup pridelkov, ki niso označeni kot dokup ( nepravilno označevanje in s tem zavajanje potrošnika ), neizdajanje računov v kolikor ne gre za prodajo lastnih pridelkov, je bil 16.11.2017 opravljen hkraten pregled na tržnicah in tudi na kmetijskem gospodarstvu.

Na kmetijskem gospodarstvu so bila pregledana skladišča, v katerih se hrani sadje in zelenjava lastne proizvodnje, ter izdelki iz lastne pridelave primarnih pridelkov in proizvodnja predelanih pridelkov (marmelad, sadnih sokov, nektarjev, predelave žganih pijač, ki jih ima stranka registrirane kot dopolnilno dejavnost na kmetiji).
Pregledana so bila tudi zemljišča, na katerih se prideluje sadje in zelenjava. Popisane so bile vse zaloge – količinsko pridelanih in predelanih proizvodov v letu 2017, oz. izdelkov, ki jih prideluje in predeluje (na dan 16.11.2017).
Pri pregledu je bilo ugotovljeno, da zavezanec ne vodi količinske sledljivosti primarnih pridelkov, ki jih vsak dan prodaja na tržnici v Kosezah, prav tako pa ne zagotavlja sledljivosti, vezane na predelavo primarnih pridelkov, ki jih kasneje uporablja za predelavo: proizvodnja domačih marmelad, sokov in nektarjev. Ugotovljeno je, da zavezanec pri predelavi marmelad uporablja aditiv, kar pomeni neskladje pri označevanju marmelade z zahtevami uredbe 1333/2008/ES. Zavezanec za tak proizvod ne sme uporabljati naziva »domača marmelada«.
Ugotovljeno je tudi, da stranka ni vodila količinske evidence proizvodnje predelanih izdelkov glede na različne datume predelave, kot jih ima opredeljene v lastnem sistemu nadzora. Stranka v času pregleda ni imela na razpolago škropilnega načrta za kmetijske pridelke primarne pridelave, ki so namenjeni trženju, zato se je stranko pozvalo, da ga dostavi organu v roku dveh dni, kar je tudi dne 20.11.2017 storila.

Inšpektorji, ki so istega dne opravljali tudi pregled na stojnici na tržnici v Kosezah, so popisali zaloge primarnih in predelanih pridelkov kmetije Kreačič Bojana. Iz primerjav razvidno, da je zaloga kmetijskih pridelkov na kmetijskem gospodarstvu relativno majhna v primerjavi z zalogo na prodajnem mestu, da določenih vrst pridelkov sploh ni več na zalogi (npr. česen, čebula, posamezne sorte jabolk.....), in da je količina dreves in drugih nasadov glede na stalno prodajo na tržnicah premajhno.
V času pregleda opravljen navidezni nakup predelanih proizvodov, za katere prodajalec ni izdal računa, o čemer je bila obveščena Finančna uprava RS.
Zaradi očitno drugačne sorte in stopnje dozorelosti paradižnika, ki se je prodajala na stojnicah v tržnici na Kosezah in paradižnika na zalogi pri primarnem pridelovalcu (slike) bo uveden prekrškovni postopek za zavajanje in nezagotavljanje sledljivosti."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se