Dobre vesti za EU, v območju z evrom trgi delujejo urejeno
Evropska centralna banka (ECB) je pripravljena ukrepati, če bodo dodatne carine ameriškega predsednika Donalda Trumpa ogrozile finančno stabilnost. Medtem iz EU sporočajo, da bodo ameriške carine na uvoz blaga ameriško gospodarstvo prizadele bolj kot evropsko.

"ECB je vedno pripravljena uporabiti instrumente, ki jih ima na voljo," je predsednica ECB Christine Lagarde danes dejala v Varšavi, kjer danes poteka neformalno zasedanje finančnih ministrov EU o ameriških carinah, ki so povzročile pretrese na svetovnih trgih. Po besedah Lagarde v zadnjem času opažajo "določeno mero nestanovitnosti". "Toda v Evropi, zlasti v območju z evrom, opažamo, da trgi, vključno s trgi obveznic, delujejo urejeno," je dejala. Svet ECB bo sicer prihodnji teden ponovno odločal o prihodnji denarni politiki.
Danes dopoldne so finančni ministri držav članic EU o posledicah ameriških carin za evropsko gospodarstvo razpravljali v okviru ministrskega zasedanja evroskupine. Sestajajo se, potem ko je ameriški predsednik v sredo za tri mesece zamrznil dvig t. i. vzajemnih carin na uvoz blaga iz okoli 60 držav in EU, razen za Kitajsko. Za uvoz iz EU so dodatno carinsko stopnjo dvignili na 20 odstotkov, vendar pa bodo za praktično vse države sveta v prihodnjih 90 dneh veljale 10-odstotne dodatne carine.
EU je nato napovedala 90-dnevni odlog izvajanja protiukrepov v odziv na marca uvedene 25-odstotne dodatne carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA.
Ameriške carine bodo gospodarstvo ZDA prizadele precej bolj kot evropsko
Da bodo ameriške carine na uvoz blaga bodo ameriško gospodarstvo prizadele bolj kot evropsko, je danes v Varšavi povedal evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. "Glede na naše zadnje simulacije vpliva ameriških carin bi se obseg ameriškega BDP do leta 2027 skrčil za od 0,8 do 1,4 odstotka. Negativni vpliv na EU bi bil medtem manjši, znašal bi okoli 0,2 odstotka," je povedal.
Pojasnil je, da te ocene ne upoštevajo sredine odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da zamrzne dvig t. i. vzajemnih carin. Upoštevana je torej 20-odstotna dodatna carinska stopnja za uvoz večine blaga iz EU, pa tudi ločene dodatne carine na uvoz jekla, aluminija in avtomobilov.
Službe Evropske komisije redno posodabljajo napovedi, saj se ameriška trgovinska politika stalno spreminja, je še povedal komisar. "Zato trenutno ne bi dajal prevelikega poudarka na točne številke, saj se bo položaj zagotovo spremenil," je dejal. Ocene so bolj namenjene temu, da dobimo občutek, kakšen je negativen vpliv na gospodarstvo EU, ZDA, pa tudi preostalega sveta.
Gospodarske posledice bi bile po oceni Bruslja še hujše, če bi bile ameriške carine stalne, preostale države pa bi sprejele nadaljnje protiukrepe. Obseg ameriškega BDP bi se v prihodnjih letih skrčil za od 3,1 do 3,3 odstotka, obseg evropskega za od 0,5 do 0,6 odstotka, globalnega pa za 1,2 odstotka, je povedal Dombrovskis.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se