© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 4 min.

Kadrovske štipendije: odlična priložnost za začetek karierne poti


S.P.
21. 7. 2025, 09.45
Posodobljeno
10:50
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V obdobju, ko številni dijaki in študenti razmišljajo, kako naj teorijo čim prej povežejo s prakso, (po)stajajo kadrovske štipendije eden najmočnejših mostov med šolo in poklicem. Ne le, da omogočajo finančno podporo, ampak odpirajo vrata tudi v konkretno delovno okolje, kjer mladi pridobijo izkušnje in znanje ter imajo hkrati stik s sodobnimi tehnologijami.

Štipendije.jpg
Profimedia
Kadrovska štipendija ni le finančna pomoč, ampak tudi odlična priložnost za gradnjo kariere.

V Sloveniji je model kadrovskih štipendij že dobro uveljavljen, posebej v panogah, kjer primanjkuje tehničnega kadra. Tako podjetja dolgoročno vlagajo v bodoče sodelavce, študentje in dijaki pa dobijo priložnost, da svojo pot začnejo že med šolanjem, ob boku izkušenih strokovnjakov.

Kadrovske štipendije so posebna oblika štipendiranja, ki povezujejo izobraževalni sistem s potrebami trga dela, saj mladim omogočajo praktične delovne izkušnje že med šolanjem in pogosto vodijo do prve zaposlitve pri štipenditorju. Njihov namen je zmanjšati neskladje med ponudbo kadrov in dejanskimi potrebami gospodarstva ter spodbujati dolgoročno sodelovanje med podjetji in bodočimi strokovnjaki. Dijaki in študenti lahko štipendije poiščejo prek Izmenjevalnice štipendij Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada RS, preko spletnih strani podjetij ter regionalnih razvojnih agencij, ki v posameznih regijah objavljajo javne razpise in omogočajo sofinanciranje.

Zgodba o uspehu: od zanimanja za elektrotehniko do uspešne kariere

Da so kadrovske štipendije odlična priložnost za gradnjo kariere, potrjuje tudi zgodba Jošta Osolina, danes samostojnega inženirja diagnostično analitskega centra družbe ELES, kjer med drugim sodeluje pri razvoju naprednih digitalnih rešitev, kot so obogatena in navidezna resničnost (VR in AR), podatkovna analitika in digitalna diagnostika naprav v elektroenergetskem sistemu.

Študentje
Profimedia
Za mnoge mlade je pridobitev kadrovske štipendije priložnost, da se že med izobraževanjem spoznajo z delom v panogi, ki jih zanima.

Jošt je svojo pot začel kot srednješolec z zanimanjem za elektrotehniko. Že zgodaj se je seznanil z osnovami elektroinštalacij, nato pa svoje znanje poglabljal na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Med študijem je opravljal študentsko delo na različnih področjih – od projektiranja visokonapetostnih sistemov do programiranja industrijskih linij. Prvo neposredno izkušnjo z delom sistemskega operaterja kombiniranega prenosnega in distribucijskega omrežja pa je imel pri pripravi magistrske naloge.

Ključna točka njegove kariere pa je bila pridobitev kadrovske štipendije pri ELES-u, sistemskem operaterju elektroenergetskega omrežja. »Že od začetka poklicne poti me je zanimala elektroenergetika, zato sem ob koncu magistrskega študija spremljal razne razpise za štipendije. Ko sem zasledil razpis za štipendijo, me je pritegnilo predvsem to, da gre za osrednje podjetje v Sloveniji na področju elektroenergetike, ki skrbi za zanesljivost celotnega slovenskega prenosnega omrežja. Podjetje ima ključno vlogo pri zagotavljanju električne energije vsem – od gospodinjstev do industrije, in tudi pri podpori vključitve sodobnim rešitvam v omrežje, kot so električna vozila in sončne elektrarne,« se spominja danes.

Po zaključku študija se je odločil za zaposlitev v podjetju, kjer danes kot rečeno deluje na področju analize in vizualizacije tehničnih in diagnostičnih podatkov elektroenergetskih naprav. »Delo tukaj ni omejeno zgolj na Slovenijo; odpira priložnosti za sodelovanje z evropskimi partnerji in operaterji, širjenje obzorij in stalno strokovno rast. To je bila logična izbira za nekoga, ki si želi aktivno soustvarjati prihodnost energetike,« pripoveduje Jošt.

Razpis odprt še do konca julija

Jošt pa je le eden izmed Elesovih štipendistov. Družba namreč vsakoletno štipendira dijake in študente različnih profilov. Prav sedaj z razpisom kadrovskih štipendij za prihodnje šolsko oziroma študijsko leto odpirajo svežo priložnost za dijake in študente.

Letos razpisane kadrovske štipendije so namenjene dijakom od drugega letnika srednjega poklicnega ali strokovnega izobraževanja in študentom prve ter druge bolonjske stopnje. Na voljo so štipendije za poklicne programe elektrikar in elektrotehnika, visokošolske študijske programe elektrotehnika, energetika, računalništvo in informatika, ter magistrske programe na področjih elektrotehnike, energetike, računalništva, finančne matematike, informacijske varnosti, ekonomije in prava. Zainteresirani kandidati lahko vlogo oddajo preko spletne prijavnice, ki je dostopna na spletni strani podjetja. Razpis bo odprt do konca letošnjega julija. Za dodatne informacije pišite na elektronski naslov stipendije@eles.si.

Inženir.jpg
Profimedia
V času, ko mladi iščejo stabilnost, strokovni razvoj in občutek smisla, jim štipendije ponujajo premišljen začetek poti v okolju, ki nudi ne le finančno podporo, temveč tudi vsebinsko usmerjanje, mentorsko oporo in osebnostno rast.

Štipendistom družba zagotavlja mesečno izplačilo štipendije skozi vse leto, torej vključno z obdobjem poletnih počitnic in absolventskega staža. Višina osnovne štipendije se giblje med 160 in 360 evri, z dodatki za napredovanje po letnikih ter za dosežene nadpovprečne rezultate. Poleg finančne podpore štipendisti pridobijo tudi možnost opravljanja strokovne prakse, sodelovanja pri projektih, mentorstva pri zaključnih nalogah in kasnejše zaposlitve v podjetju. Podjetje tako s svojim štipendijskim programom odpira vrata v kompleksen, dinamičen in tehnološko napreden svet, v katerem lahko mladi že med študijem postanejo del prihodnjih rešitev slovenskega in evropskega elektroenergetskega sistema. 

Obojestranska korist kadrovskih štipendij

Za mnoge mlade je torej pridobitev kadrovske štipendije priložnost, da se že med izobraževanjem spoznajo z delom v panogi, ki jih zanima. Tako pridobijo občutek pripadnosti kolektivu, dostop do sodobnih orodij in tehnologij ter mentorstvo izkušenih sodelavcev. Pogosto se izkaže, da se z delom naučijo več, kot bi se izključno pri predavanjih.

Po besedah Jošta Osolina je bila odločitev za štipendijo Elesa velika prelomnica. Pridobljene izkušnje in dostop do naprednih tehnologij so mu omogočili razvoj strokovnih kompetenc: »Na začetku sem imel zgolj osnovno znanje Pythona, zdaj pa je to temelj mojega vsakdana. Z delom sem se naučil veliko več, kot bi se kje drugje.« Izpostavlja tudi timsko kulturo podjetja ter podporno okolje za osebno in strokovno rast.

Kadrovske štipendije so torej ena najbolj dolgoročnih in obojestransko koristnih naložb – mladim omogočajo lažji in samozavestnejši prehod na trg dela, podjetjem pa zagotavljajo dobro usposobljen, preizkušen in motiviran kader. V času, ko mladi iščejo stabilnost, strokovni razvoj in občutek smisla, jim štipendije ponujajo premišljen začetek poti v okolju, ki nudi ne le finančno podporo, temveč tudi vsebinsko usmerjanje, mentorsko oporo in osebnostno rast. Hkrati podjetja s takšnim pristopom ne gradijo le lastne prihodnosti, temveč aktivno prispevajo k razvoju znanja in inovativnosti v širši družbi.

Pisarna.jpg
Profimedia
Tudi podjetja imajo z omogočanjem kadrovskih štipendij več koristi.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.