Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sp. Podravje: Preživnine za otroka od sramotnih 20 do neverjetnih 2.000 evrov


Štajerski Tednik
2. 3. 2020, 22.33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Eden izmed fenomenov sodobne družbe so razpadi družin, ki še nikoli v zgodovini niso bili tako pogosti. Ob takem nesrečnem razpletu okoliščin je potrebno, da partnerja v razhodu uredita tudi številne formalnosti. Ena izmed njih je določitev preživnine, ki jo starš za otroka plačuje staršu, ki mu je bilo po razpadu skupnosti zaupano nadaljnje varstvo.

1583156069_prezivnina3.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Formalnosti v zvezi z otroki starši vedno urejajo v sodelovanju s Centri za socialno delo. „Svetovanje na CSD je v vsakem primeru po Družinskem zakoniku obveza za starša,“ je povedal Marjan Kokot iz CSD Spodnje Podravje. Svetovanje staršem se nanaša predvsem na dogovarjanje glede tega, kateri izmed staršev bo prevzel skrb za nadaljnje varstvo otroka in koliko stikov bo otrok imel z drugim staršem. Poleg tega so starši od CSD deležni tudi svetovanja glede višine preživnine, kjer pa pogosto prihaja tudi do nestrinjanj, včasih celo do sporov, ki se končajo z odločitvijo sodišča.

Po najboljšem možnem scenariju se postopek zaključi v mesecu dni

Sprva se starši o preživnini dogovarjajo v okviru svetovanja na CSD. Kot je podrobneje pojasnil Kokot: „Svetovanje na CSD je v vsakem primeru po Družinskem zakoniku obveza za starša. V okviru predhodnega svetovanja se starša lahko dogovorita o višini preživnine. CSD poda mnenje, ali je tako dogovorjena preživnina v korist otroka, nato preživnino vedno določi sodišče. Če starša sodelujeta pri vseh zadevah glede koristi otroka, so postopki na sodišču relativno hitro zaključeni. V primerih, ko se starša vse dogovorita in med njima ni nobenega spora, če je mnenje CSD pozitivno in tudi sodišče ugotovi, da je sporazum v korist otroka, se običajno zadeve zaključijo v enem do dveh mesecev.“ V takih primerih sodišče zgolj potrdi dogovor med staršema.

Do dogovora včasih šele po dveh letih, tudi s sodnimi izvedenci ...

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.