Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Preko javnih del v pomoč 260 trajno brezposelnih


STA, M. M.
27. 10. 2015, 17.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

drugi_val061.jpg
J. A., arhiv DL
Foto: J. A., arhiv DL

##IMAGE-3633159##

Okoli 260 brezposelnih, ki bodo preko javnih del sodelovali pri reševanju begunske krize, bo v sprejemnih in nastanitvenih centrih začelo pomagati konec tega tedna ali najpozneje v začetku prihodnjega. Prednost pri vključevanju bodo imeli dolgotrajno brezposelni, starejši od 50 let in tisti brezposelni, ki so v teh centrih že prostovoljci.

Udeleženci teh javnih del bodo izvajali koordinativne naloge, prav tako bodo pomagali pri čiščenju, urejanju ter pomagali humanitarnim organizacijam pri razdeljevanju hrane in drugega materiala v sprejemnih in nastanitvenih centrih.

Program javnih del, namenjen pomoči pri obvladovanju migracijskih tokov, se bo izvajal v obdobju od novembra do konca decembra, so za STA navedli na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

V skladu z določbami zakona o trgu dela bodo prejemali plačo glede na delež od minimalne plače po ravni izobrazbe, prav tako jim bodo povrnili strošek za prehrano ter prevoza na in z dela.

Udeleženci programa bodo upravičeni tudi do dodatka za posebne obremenitve pri delu, neugodnega vpliva okolja, nevarnosti in za delo v delovnem času, ki je za udeleženca manj ugoden. Napoteni bodo tudi na ustrezno cepljenje, so še navedli na ministrstvu za delo.

Policija z vsakim tujcem izvede postopek ugotavljanja identitete

Ob prihodih beguncev v Slovenijo policisti z vsakim tujcem izvedejo postopek ugotavljanja identitete. Ta predvideva, da razen v izjemnih primerih, policisti v evidenco vnesejo podatke o posamezniku, jih fotografirajo, starejšim od 16 let pa preslikajo tudi prstni odtis. Tujcem nato izdajo odločbo, s katero jim dovolijo zadrževanje v Sloveniji.

Če ima posameznik pri vstopu v Slovenijo pri sebi dokument, policija podatke z dokumenta vnese v računalniško evidenco. Če oseba dokumenta nima, policisti v sistem registracije vnesejo podatke, ki jih oseba pove, so registracijski postopek ob prihodih beguncev v Slovenijo za STA pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU).

Policija lahko v določenih izjemnih primerih, denimo v primerih izjemno velikega števila oseb, izvede poenostavljen postopek registracije, v katerem podatke o osebah zbira ročno in se ti naknadno vnesejo v računalniški sistem registracije, in sicer brez fotografije in prstnih odtisov.

Koliko točno je takšnih primerov, ko so v sistem registracije vneseni podatki brez fotografij in prstnih odtisov, na GPU še nimajo zbranih točnih podatkov.

Na podlagi zakona o tujcih jim ob koncu registracijskega postopka nato izdajo t. i. odločbo o dovolitvi zadrževanja. Odločba je časovno omejena na šest mesecev, a jo je možno štirikrat podaljšati.

Kot še pojasnjujejo na GPU, slovenska policija z Avstrijo in Madžarsko sistematično izmenjuje statistične podatke o številu in lokacijah ilegalnih migrantov v Sloveniji.

Vse države imenovale kontaktne točke za izmenjavo informacij glede begunske krize

Vseh enajst držav, ki so se udeležile nedeljskega mini vrha o begunski krizi v Bruslju, je v skladu z dogovorom do danes imenovalo kontaktne točke za izmenjavo informacij v zvezi s krizo, so danes sporočili v Bruslju. Kontaktna oseba za Slovenijo bo neuradno Igor Mally.

Za Evropsko komisijo pa bo to funkcijo opravljal diplomatski svetovalec v kabinetu predsednika komisije Jean-Clauda Junckerja Richard Szostak.

V Bruslju so še sporočili, da so dvostranski pogovori med posameznimi kontaktnimi točkami že stekli, komisija pa bo v četrtek po videokonferenci z vsemi kontaktnimi točkami preverila napredek.

Komisija se je danes tudi odločila povečati stopnjo sofinanciranja za prevoz pomoči državam, ki so zanjo zaprosile prek mehanizma EU na področju civilne zaščite, s 55 na 85 odstotkov. Ta mehanizem za dodelitev materialne pomoči v obliki šotorov, odej ter sanitarne in druge opreme, ki jo bodo begunci potrebovali pozimi, so v zadnjih tednih aktivirale Slovenija, Srbija in Hrvaška.

Poleg tega je Evropska komisija v ponedeljek odobrila 5,9 milijona evrov nujne pomoči Grčiji iz Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) v podporo državi pri soočanju z velikim številom na novo prispelih migrantov in beguncev na vzhodnih Egejskih otokih.

Komisija bo še naprej redno spremljala izvajanje zavez, sprejetih v nedeljo in na zadnjih dveh Evropskih svetih, so še sporočili v Bruslju.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.