Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Končan projekt Pripravljenost na evakuacijo ob jedrski nesreči


M. K.
1. 12. 2013, 12.00
Posodobljeno
05. 01. 2014 · 15:29
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

projekt.jpg
projekt1.jpg

Aktivnosti projekta »Pripravljenost na evakuacijo v primeru jedrske nesreče«, ki je v zadnjih dveh letih okrepil sodelovanje med občino Krško, romunsko občino Cernavoda in mestom Zagreb, so se v tednu, ki mineva, z delovnim srečanjem vseh sodelujočih tudi zaključile. Projekt, ki ga je koordinirala Občina Krško, je pokazal, kako pomembno je usklajeno ukrepanje vseh ravni sil zaščite in reševanja ob morebitni nesreči, ki pa ga je mogoče doseči z nenehnim izboljševanjem pripravljenosti. Hkrati je tudi nadgradnja operativnega čezmejnega sodelovanja nujna, sporočajo z Občine Krško.

Jedrska nesreča je dogodek izredno majhne verjetnosti, dodajajo v sporočilu za javnost, a če se zgodi, ima lahko velike posledice, zato je še kako pomembno, da so nanjo dobro pripravljeni. Občini Krško in Cernavoda sta obe občini z jedrskim objektom, mesto Zagreb pa bi bilo v primeru jedrske nesreče lahko izpostavljeno čezmejnim učinkom nesreče, zato mora uspešno obvladovati tovrstne učinke. Namen projekta »Pripravljenost na evakuacijo v primeru jedrske nesreče«, ki ga delno financira EU, je izboljšanje postopkov izvajanja načrta zaščite in reševanja v primeru jedrske nesreče, povečanje pripravljenosti sil zaščite in reševanja ter osveščenosti prebivalstva na območju načrtovanja zaščitnih ukrepov.

Kot je ob zaključku projekta poudaril župan občine Krško mag. Miran Stanko, je projekt izjemnega pomena, saj s preverjanjem pripravljenosti sil zaščite in reševanja lahko nadgrajujejo stopnjo pripravljenosti kot tudi učinkovitost obveščanja ter na ta način pripravljenost prebivalcev in intervencijskih sil na evakuacijo.

Zrinko Rebrina, namestnik načelnika Urada za upravljanje v nujnih situacijah mesta Zagreb, pa je izpostavil, da je v primeru jedrske nesreče zelo pomembno sodelovanje lokalnih skupnosti, torej konkretno občine Krško in mesta Zagreb, kar je bistvenega pomena za zaščito prebivalcev.

V sklopu projekta je bila poleg navedenega izvedena terenska javnomnenjska raziskava, ki je pokazala trenutno stanje pripravljenosti prebivalcev na izvajanje zaščitnih ukrepov. Septembra je potekala obsežna vaja zaščite in reševanja na temo preventivne evakuacije, dekontaminacije intervencijskih sil, nudenje nujne medicinske pomoči v kontaminiranem okolju ter sprejem in namestitev evakuirancev. Višji svetovalec za zaščito in reševanje na Občini Krško Aleš Benje projekt ocenjuje kot zelo uspešen, »saj je prinesel nova spoznanja glede načrtovanja zaščitnih ukrepov, ki jih bomo v prihodnje morali vključiti v načrte zaščite in reševanja«. V projektu so sodelovali tudi Uprava RS za zaščito in reševanje, Državna uprava za zaščito in reševanje Republike Hrvaške, Uprava RS za jedrsko varnost, Državni zavod za radiološko in jedrsko varnost Republike Hrvaške, Nuklearna elektrarna Krško, Izpostavi Uprave RS za zaščito in reševanje Brežice in Novo mesto ter poklicne, prostovoljne in druge sile zaščite in reševanja, kot so Gasilska zveza Krško, Poklicna gasilska enota Krško, policija, Nujna medicinska pomoč Zdravstvenega doma Krško in ostali.

Ponovni poziv za prevzem tablet kalijevega jodida

Prebivalci v 10-kilometrskem pasu okoli jedrske elektrarne so bili junija prvič pozvani, da tablete kalijevega jodida, kot enega izmed preventivnih ukrepov, prevzamejo v pooblaščenih lekarnah in jih hranijo doma. Vse, ki tega še niso storili, pa so do tablet kalijevega jodida upravičeni, ponovno pozivajo, da tablete prevzamejo in skrbno shranijo.

zupanozakljuckupfe2.mp3

Miran Stanko o projektu čezmejnega sodelovanja pri jedrski varnosti


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.