Janina zdravniška linija

Herpes zoster: Tveganje za okužbo se s starostjo povečuje

Marija Šelek/Revija Jana
22. 2. 2025, 07.30
Deli članek:

Pasovec, pasavec ali herpes zoster je akutno vnetje perifernih živcev, ki jo pri odraslih povzroči virus noric.

Profimedia
Mehurčki so boleči, pogosto počijo in se sčasoma prekrijejo s krasto.

Pozdravljeni! Pred petimi meseci mi je izbruhnil herpes zoster, čisto pravi pasavec, vlekel se je od hrbtenice okrog pasu pa do polovice trebuha, skoraj do oprsja. Najprej je bolelo, potem so se prikazali mehurčki. Na urgenci sem dobila tablete Premovir in jih jemala sedem dni po eno. Mehurčke sem krotila s sprejem Cicalfate, ki sem ga dobila v lekarni, niso zelo srbeli, ranice so se kmalu zaprle, bolečine pa so ostale. Ko so se bolečine nekoliko umirile, sem se začela bolj normalno gibati, a so se zmeraj znova vrnile. Trajajo že peti mesec. Pred dnevi sem bila nekaj dni v toplicah, v bazenu sem bila dvakrat na dan po eno uro in zdaj so bolečine spet izrazite. Zdi se mi, da se pojavijo, tudi če se razburim. Je za to nadlogo kakšna uspešna terapija?

Erika G.

Preberite več:

Pozdravljeni!

Herpes zoster – pasovec je virusna  okužba, ki jo povzroča virus Varicella zoster, isti virus, ki povzroča norice. Virus ostane po okrevanju mirujoč v živčnem sistemu in se pri 10 do 30 odstotkih prebivalstva lahko ponovno aktivira. Ljudje, ki niso preboleli noric ali niso bili cepljeni proti njim, lahko v stiku z osebo, ki ima herpes zoster, zbolijo za noricami.

Ženske zbolevajo pogosteje kot moški in večja je obolevnost pri beli rasi kot pri temnopoltih.

Tveganje za okužbo se povečuje s starostjo, zlasti pri ljudeh po 60. letu. Izbruh bolezni je najverjetneje posledica spremenjenega ravnovesja med gostiteljem, torej človekom in virusom, vendar konkretni sprožilni dejavniki niso znani. Ključnega pomena je predhodno skrajno oslabljen gostiteljev celični imunski odziv in je lahko predhodnik kasnejšega resnega obolenja.

Pasovec se pojavlja pri posamezniku in nikoli kot epidemična bolezen; pogostejša je pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom, bolnikih s HIV-om/AIDS-om, bolnikih po presaditvi organov, pri bolnikih, ki prejemajo imunosupresivna zdravila.

Pogosto je izbruh bolezni povezan s čustvenim stresom. Simptomi oziroma znaki zanjo so: vročina, slabo počutje, glavobol, občutljivost za svetlobo, pekoča bolečina, rdečina kože, ki ji sledi izbruh izpuščajev v obliki večjih ali manjših mehurčkov.

Mehurčki so boleči, pogosto počijo in se sčasoma prekrijejo s krasto. Bolečina traja od dva do štiri tedne, vendar se lahko nadaljuje. Za kronično okužbo je značilna ponavljajoča se bolečina, ki traja več kot štiri tedne in se manifestira kot žarenje, zbadanje, grizenje.

Profimedia
Ljudje, ki niso preboleli noric ali niso bili cepljeni proti njim, lahko v stiku z osebo, ki ima herpes zoster, zbolijo za noricami.

Resnejši zapleti

Pasovec je svoje ime dobil po pojavnosti kožnih sprememb, ki se manifestirajo kot večji ali manjši mehurji na pordeli koži v obliki pasu, ki ga oživčuje okuženi čutni živec. Kožne spremembe se lahko pojavijo po poteku katerega koli dermatoma, vendar so pogostejše v predelu prsnega koša ali ledveno, obraz je prizadet pri desetih odstotkih obolelih.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Če je prizadeta veja trovejnega živca za oko, se lahko razvije vnetje različnih komponent očesa, kar lahko poslabša vid, lahko vodi tudi v slepoto. Pri širjenju virusa v uho se lahko pojavi vrtoglavica in izguba sluha.

Virus se lahko razširi tudi v usta in poškoduje sluznico ter povzroča bolečine, pri razširitvi v centralni živčni sistem pa lahko pride do mišične oslabelosti in paralize kranialnih živcev.
Med resnejše zaplete štejemo sekundarno bakterijsko okužbo na mestu izpuščaja oziroma postherpetično nevralgijo, to je najpogostejši zaplet, pri katerem bolečina vztraja še po enem mesecu od pojava bolezni.

Drugi zapleti: brazgotinjenje, paraliza živcev, vnetje možganov, hepatitis, ishemična nekroza – ker se virus razširi na krvne žile, kar ogrozi preskrbo s krvjo. Pojavijo se lahko osteonekroza, parodontoza, izguba zob. Diagnozo postavimo na osnovi klinične slike, lahko pa tudi na podlagi brisa iz tekočine v mehurčkih.

Zdravljenje in preprečevanje pasovca

Zdravljenje s protivirusnimi zdravili začnemo najpozneje v treh dneh po izbruhu mehurčkov, da preprečimo morebitne zaplete: sterilno pokrijemo prizadete dele, lahko uporabimo lokalne obkladke iz fiziološke tekočine ali antibiotično kremo za preprečitev sekundarne bakterijske okužbe.

Bolečine si lajšamo sprotibolečinskimi zdravili, izogibamo se dotikanju izpuščajev, si pogosto umivamo roke, da ne razširimo virusa, prav tako se izogibamo nosečnicam, ki niso prebolele noric ali niso bile cepljene, nedonošenčkom, osebam s pomanjkljivim imunskim odzivom in bolnikom, ki so na kemoterapiji ali prejemajo imunosupresivna zdravila.

V Sloveniji je na voljo cepljenje proti pasovcu, ki zmanjšuje tveganje za razvoj pasovca in dolgotrajno bolečino, ki je posledica okužbe. Cepljenje se opravi z dvema odmerkoma cepiva in se krije iz obveznega zdravstvenega zavarovanja – pri osebah, ki so starejše od 65 let in imajo katere od naštetih bolezni: osebe s prirojeno ali pridobljeno pomanjkljivo imunsko odzivnostjo ali imunosupresivi, okuženi s HIV, bolniki z revmatoidnim artritisom, kronično vnetno črevesno boleznijo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo in bronhialno astmo, kronično ledvično boleznijo, sladkorno boleznijo. Za druge je cepljenje samoplačniško.

Profimedia
V Sloveniji je na voljo cepljenje proti pasovcu, ki zmanjšuje tveganje za razvoj pasovca in dolgotrajno bolečino, ki je posledica okužbe.

Trdovratna bolečina

Pomembno je, da pasovec čimprej prepoznamo in začnemo zdraviti, je pa postherpetična bolečina najtrdovratnejši zaplet po prebolelem pasovcu. Lahko je ostra, pekoča, srbeča, zbadajoča in se pojavi na delu, ki ga oživčuje prizadeti živec. Značilna je zmanjšana občutljivost za hladno- toplo, zato se zaradi strahu pred bolečino in občutkom nelagodja bolniki izogibajo higieni tega dela telesa.

Postherpetična bolečina je nevropatska bolečina, ki jo zdravimo s specifičnimi zdravili.

Veliko jih ima težave s spanjem. Pri nekaterih bolnikih je bolečina tako huda, da se pojavita depresija in obup. Postherpetična bolečina je nevropatska bolečina, ki jo zdravimo s specifičnimi zdravili, zato je zaradi pravilnega odmerjanja zdravil in spremljanja učinkov zdravljenja potrebno sodelovanje bolnika z izbranim osebnim zdravnikom.

Spoštovana bralka, iz zapisanega lahko sklepate, da je pri Vas že prišlo do zapleta bolezni, ki še ni prehudo obremenjujoč, je pa seveda neprijeten in vam povzroča skrbi. Predlagam, da se čim prej oglasite pri izbranem osebnem zdravniku, kjer boste dobili ustrezno razlago, zdravljenje in podporo.

Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine