Movember

November, mesec ozaveščanja bolezni moških: o rakih, ki prizadenejo moške, govorimo premalo

Petra Znoj
30. 10. 2024, 20.40
Deli članek:

Movember ni le mesec puščanja brk, temveč gibanje, ki ozavešča o raku prostate in drugih moških rakih. V Sloveniji se s to boleznijo spopada vse več moških, preventiva in zgodnje odkrivanje pa rešujeta življenja.

Dreamstime
Rak prostate v zgodnjih fazah pogosto ne povzroča opaznih simptomov, zato ga večina moških odkrije prepozno.

Novembra na ulicah, v službah in na družbenih omrežjih opažamo vse več brkatih obrazov. Za tem stoji Movember – globalno gibanje, ki je mnogo več kot le modni trend. S puščanjem brkov in zbiranjem donacij želijo sodelujoči povečati ozaveščenost o raku prostate, raku testisov in drugih zdravstvenih težavah, ki pestijo moške, vključno z duševnim zdravjem. Gibanje je nastalo leta 2003 v Avstraliji in se hitro razširilo po svetu, saj so se moški povsod začeli zavedati pomena preventive, rednih pregledov in odprte komunikacije o zdravju.

Rak prostate – bolezen, o kateri premalo govorimo

Rak prostate velja za najpogostejšo obliko raka pri moških v Sloveniji in na splošno po svetu. Po podatkih Onkološkega inštituta Slovenije je rak prostate drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri slovenskih moških, takoj za pljučnim rakom. Letno pri nas odkrijejo več kot 1700 novih primerov, število pa se zaradi starajoče se populacije povečuje. Najpogosteje se bolezen pojavlja pri moških, starejših od 65 let, čeprav lahko zbolijo tudi mlajši.

Rak prostate v zgodnjih fazah pogosto ne povzroča opaznih simptomov, zato ga večina moških odkrije prepozno. Ko se simptomi vendarle pojavijo, so to pogosto težave pri uriniranju, bolečine v spodnjem delu trebuha, kri v urinu ali spermi in bolečine v kosteh. Te simptome marsikdo zamenja za znake staranja ali drugih, manj resnih težav, kar odlaša odkrivanje in zdravljenje. Prav zato je redno testiranje, zlasti po 50. letu, ključnega pomena za zgodnje odkrivanje.

Rak pljuč in rak testisov: vse večja zdravstvena izziva

Med slovenskimi moškimi je rak pljuč najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Ta oblika raka je pogosto povezana s kajenjem, zaradi česar preventivne kampanje pogosto ciljajo na zmanjšanje uporabe tobaka. Čeprav je bilo v Sloveniji veliko naporov vloženih v ozaveščanje o škodljivosti kajenja in je uporaba tobaka v upadu, je rak pljuč še vedno resna grožnja. Pomembno je vedeti, da tudi nekadilci niso popolnoma varni, saj lahko na pojav raka pljuč vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so onesnažen zrak, dednost in izpostavljenost kemikalijam.

Rak testisov je še ena pomembna tema, o kateri se v Movembru govori. Ta rak najpogosteje prizadene mlajše moške, stare med 20 in 40 let, in ima zaradi mladosti obolelih še posebej čustven vpliv. Kljub temu, da je razmeroma redek, je izjemno pomembno, da se moški zavedajo pomena rednega samopregledovanja, saj lahko s pravočasnim odkritjem močno povečajo možnosti za ozdravitev.

Dreamstime
Rak testisov najpogosteje prizadene mlajše moške in ima zaradi mladosti obolelih še posebej čustven vpliv.

Statistika raka pri moških: klic k večji skrbi za zdravje

Po podatkih Onkološkega inštituta je pri slovenskih moških poleg raka prostate in pljuč ter raka testisov razširjen še rak debelega črevesa in danke. Ta bolezen je tretja najpogostejša oblika raka v Sloveniji. Čeprav preventivni programi, kot je Svit, že vrsto let delujejo, je sodelovanje moških v programih še vedno manjše, kot bi bilo zaželeno.

Vsak drugi moški bo dočakal 75 let in se bo v življenju soočil z vsaj eno obliko raka, kar je skrb vzbujajoča statistika. Movember nas zato spodbuja, da sprejmemo odgovornost za svoje zdravje in postanemo pozorni na znake, ki jih telo morda že dolgo časa pošilja.

Preventiva: kako zmanjšati tveganje in zgodaj odkriti bolezen

Preventivni pregled prostate je preprost in lahko reši življenje. Moškim, starejšim od 50 let, svetujemo redne preglede PSA (krvni test za določitev specifičnega antigena prostate), moškim z družinsko anamnezo raka prostate pa se priporoča, da začnejo s pregledi že pri 45 letih. Ta test je neinvaziven in daje dober vpogled v zdravje prostate.

Redno samopregledovanje testisov je preprosta metoda, ki jo moški lahko izvajajo doma in ki lahko omogoči zgodnje odkrivanje morebitnih nepravilnosti. Priporočljivo je, da moški enkrat mesečno opravi pregled in se posvetuje z zdravnikom, če opazi kakršnekoli spremembe.

Pri raku pljuč je preventiva v prvi vrsti povezana z opustitvijo kajenja, saj je tobak odgovoren za približno 90 odstotkov primerov pljučnega raka. Za preostale dejavnike, kot sta dednost ali vpliv onesnaženja, je težje poskrbeti, a zdrav življenjski slog lahko pozitivno vpliva na zmanjšanje tveganja.

Dreamstime
Simptoma (težavi, ki ju občuti moški) sta po navadi draženje mehurja in oteženo uriniranje.
Kurativa: napredki v zdravljenju raka prostate in drugih rakov

V Sloveniji so možnosti zdravljenja raka prostate napredne in obsegajo različne metode, ki vključujejo operacijo, obsevanje, hormonsko terapijo in kemoterapijo. Radikalna prostatektomija, ki pomeni popolno odstranitev prostate, je ena najpogostejših možnosti za moške, pri katerih se bolezen odkrije v zgodnjih fazah. Na voljo so tudi manj invazivne metode, kot je laparoskopska operacija, ki omogoča hitrejše okrevanje in manj zapletov.

Pri raku testisov je kirurška odstranitev obolelega testisa standardna oblika zdravljenja. Ta postopek pogosto zadostuje za ozdravitev, v določenih primerih pa dodajo še kemoterapijo ali obsevanje. Zaradi visoke ozdravljivosti raka testisov, ki se uspešno obvladuje z obstoječimi oblikami zdravljenja, je izjemno pomembno zgodnje odkrivanje.

Movember – gibanje, ki moškim prinaša glas in jih povezuje

Movember je več kot le mesec puščanja brkov. Je priložnost, da moški spregovorijo o svojih težavah, dvomih in strahovih, povezanih z zdravjem. Marsikateri moški, ki si novembra pusti brke, to stori v podporo prijatelju, sorodniku ali kolegu, ki je zbolel, ali pa kot opomnik, da mora večkrat poskrbeti za preventivne preglede. Gibanje prinaša priložnost, da vsak posameznik prispeva k ozaveščanju in s tem morda reši življenje sebi ali komu drugemu.