Vodna gimnastika

Telovadba v bazenu vam pomaga do močnih sklepov in zdravega srca

Marjetica K. Winkler
3. 8. 2024, 11.45
Deli članek:

Gibanje v vodi okrepi mišice, razgiba telo ter izboljša zdravje srca in ožilja. Za vodno gimnastiko ne potrebujemo predhodnega znanja plavanja ali kondicije.

Dreamstime
Voda je prijetno in prilagodljivo okolje, ki omogoča veliko zabavnih in učinkovitih aktivnosti.

Dokaj tipičen poletni prizor na kopališču: pražimo se na soncu, ko nam postane vroče, pa hop v vodo, dva zamaha in znova na plažo po opekline. Kaj ko bi to enkrat za vselej spremenili? Izkoristite čas na kopališču raje za nabiranje kondicije, dobrega počutja in lepih oblin. Bodite v vodi namesto na brisači in plavajte, poskakujte, tekajte, se žogajte … Vodna gimnastika vam okrepi mišice, razgiba telo ter izboljša zdravje srca in ožilja. Če zaradi kakšnega zdravstvenega razloga niste čisto prepričani, ali bi bila prava za vas, vam pred skokom v bazen ali med valove vseeno priporočamo posvet z osebnim zdravnikom.

Intenzivna vadba brez potenja in poškodb

Ena največjih prednosti vadbe v vodi je, da nam sila vzgona odvzame del telesne teže, glede na to, koliko je telo potopljeno v vodo. Če smo recimo potopljeni do pasu, nosimo samo še polovico telesne teže. Če smo potopljeni v področju od popka do prsi, je nosimo od 25 do 35 odstotkov. Gibalni aparat je razbremenjen, zaradi česar je vadba primerna za vse, ki imajo lažje težave s koleni, kolki, hrbtenico ali čezmerno telesno težo. V vodi lahko izvajamo gibanja, ki jih na kopnem ne zmoremo več, lahko na primer tečemo in skačemo. Občutek svobode gibanja, ko lahko počnemo vse, kar smo lahko nekdaj, je neverjeten. Prednosti je res veliko in ena izmed njih je tudi ta, da je srčni utrip ob enaki intenzivnosti vadbe nižji kot na kopnem in je zato srce manj obremenjeno. Voda med vadbo hladi in preprečuje občutek potenja, zmanjšuje zastajanje tekočin v telesu ter onemogoča izvajanje hitrih in sunkovitih gibov, zaradi katerih bi lahko prišlo do poškodb. Vsakdo si lahko vadbo prikroji tako, da je primerna njegovim sposobnostim in telesni pripravljenosti.

Začnimo s koleni

Začnite tako, da se z levo roko primete ob rob bazena. Desno nogo pa dvigujte tako, da bo koleno v najvišji točki v pravem kotu. Naredite 15 ponovitev na vsako stran. Nato vzemite penasti valj in se nanj naslonite, kot bi sedli v udoben fotelj. Valj bo držal nad vodo vaš zgornji del telesa. Z nogami brcajte kot pri kravlu, dokler zadenjsko ne preplavate celotne dolžine vsaj 25-metrskega bazena.

Nadaljujemo z valjem

Ponovno se naslonite na penasti valj, in sicer tako, da boste plavali naprej. Z rokami objemajte valj, z nogami pa plavajte žabico. Vsaj 25 metrov.

Zdaj pa še z utežmi

V roke primite uteži, primerne za vodo. Stabilno se postavite in obračajte telo zdaj v desno, zdaj v levo stran. Zatem počepnite in uteži dvigujte pred sabo proti sebi in ob strani proti sebi (na vsako stran 10 ponovitev). Če vam ostane kaj moči, poskusite z utežmi v roki še malo zaplavati.

Za konec še hoja

Poleg plavanja je najučinkovitejša vaja v vodi hoja in pozneje tek. Če že imate dovolj kondicije, lahko kar takoj začnete teči, tako boste zgolj v eni minuti porabili do 11 kalorij. Tecite v vodi, ki vam sega do vratu, in pazite na lepo držo telesa (da ne boste nagnjeni preveč naprej).