Črna kumina

Eno najbolj zdravih živil, ki odlično vpliva na imunski sistem

Metka McCully Žigon/Revija Jana
23. 2. 2025, 20.30
Deli članek:

Črna kumina ponovno postaja čedalje bolj uporabljana, raziskovana in cenjena rastlina. Z njo si lahko pomagamo pri številnih zdravstvenih težavah.

Profimedia
Črna kumina je ena najbolj zdravih rastlin.

Vsi antični narodi so črno kumino uporabljali za zdravljenje najrazličnejših tegob. Egipčani so semena in olje uporabljali za pomiritev želodca, zdravljenje glavobolov, zobobolov, prehladov … Tudi antični Grki in Rimljani so dobro poznali učinke črne kumine in jo uporabljali za zdravljenje, v prehrani ter kozmetiki. Plinij in Dioskur sta jo celo opisala v svojih knjigah.

Preberite več:

Črno kumino so gojili tudi srednjeveški menihi na svojih zeliščnih vrtovih. Uporabljali so jo za zdravljenje bul, vnetij, proti steklini in celo proti kačjemu strupu. Gojenje črne kumine in njena uporaba tako v zdravilstvu kot prehrani sta se razširila po vsej Evropi.

Z razvojem medicine in farmacije predvsem v 19. in 20. stoletju pa je njena uporaba utonila v pozabo. Šele pred nekaj leti so jo začeli ponovno odkrivati ter preučevati njene zdravilne lastnosti in koristi za naše telo. Črna kumina ponovno postaja čedalje bolj uporabljana, raziskovana in cenjena rastlina. Z njo si lahko  pomagamo pri astmi, nevrodermitisu, prebavnih težavah, lajšanju bolečin … Študije in sodobne raziskave poročajo o njenem ugodnem vplivu na imunski sistem. Več študij tudi dokazuje, da snovi v njenih semenih zavirajo razvoj raka. Protirakavo in protitumorno učinkuje tudi eterično olje črne kumine, ki ga prav tako pridobivajo iz semen.

Profimedia
Znano je, da črna kumina znižuje raven krvnega sladkorja, hkrati pa pomaga stopiti predvsem maščobo na trebuhu.

Semena črne kumine

Zmleta semena (do 2 g na dan) znižujejo raven krvnega sladkorja. Črna kumina blagodejno vpliva na jetra in ledvice.

Olje črne kumine

V ZDA z oljem iz semen črne kumine lajšajo negativne učinke kemoterapije. Kdor ima težave s prebavnim sistemom oziroma občutljiv želodec, naj ga redno uživa. Ugodni učinki se pokažejo po dveh do treh mesecih.

Začnemo s 1/2 žličke na dan, ki jo dodamo v hrano, in postopoma količino povečamo na eno žličko dvakrat na dan. Ni priporočljivo za nosečnice, saj lahko pospeši porod.

Dokazali so, da redno uživanje ene male žličke tega olja na dan krepi imunski sistem, učinkuje protivnetno, pomirja alergije, pomaga pri astmi.

Črna kumina z medom

Zdrobljena semena črne kumine zmešamo z medom. Vsakega damo eno žličko. Uživamo pri težavah z dihali. Priporočajo celo pri covidnih bolnikih oziroma za hitrejše okrevanje po covidu. Slednje sicer še ni znanstveno dokazano, a na podlagi izkušenj ljudskega zdravilstva in drugih raziskav, ki dokazujejo ugoden učinek na pljučne bolezni ter močne protivnetne učinke, bi znala črna kumina pomagati tudi pri težavah z novim virusom. Če le morete, poskusite, škoditi ne more. Žličko ga lahko zaužijete tudi pred spanjem, saj črna kumina krepi in pomirja živčni sistem ter tako pomaga k boljšemu spancu.

Hujšanje s semeni črne kumine

Znano je, da črna kumina znižuje raven krvnega sladkorja, hkrati pa pomaga stopiti predvsem maščobo na trebuhu.

Sestavine:

-       2 g semen črne kumine

-       1 žlica soka limone

-       1 žlička medu

-       1 kozarec tople vode

Priprava: semena zmeljemo v mlinčku za kavo. Vse sestavine zmešamo. Pijemo vsako jutro pred zajtrkom.

Profimedia
Egipčani so semena in olje uporabljali za pomiritev želodca, zdravljenje glavobolov, zobobolov, prehladov …

Čaj s semeni črne kumine

Pijemo ga pri respiratornih težavah, za blago razstrupljanje – krepi jetra in ledvice, pomirja živčni sistem, spodbuja nastajanje mleka, učinkuje protivirusno, protibakterijsko in antioksidativno.

Sestavine:

-       2 žlici semen črne kumine

-       1 žlica janeževih semen

Priprava: semena zmešamo in prepražimo brez olja v ponvi, nato zmeljemo fino v mlinčku za kavo. Zavremo vodo. Na skodelico vode uporabimo eno čajno žličko mešanice. Vre naj 10–15 minut. Precedimo in popijemo.

PREHRANA

spletne-prevare, splet, varnost-na-spletu, uzivajmo-pametno, telekom-slovenije

Njena.si

Bi plačali 5000 € za 'odklenitev' bančnega računa?

Črno kumino so kot začimbo uporabljali že v antičnem Egiptu. V srednjem veku so jo v Evropi dodajali v kruh.

V prehrani lahko uporabljamo cela semena črne kumine. Ta so drobna in črne barve. Dobijo se v večjih živilskih trgovinah in specializiranih prodajalnah z zdravo prehrano. Sama jih potrosim na kremne juhe, všeč so mi na namazu iz čičerike (humus). Lahko jih damo tudi v smutije in na zelenjavne solate. Uporabimo lahko kar cela. Lahko pa jih zmeljemo v mlinčku za kavo ali zdrobimo v terilniku. Zdrobljena so bolj aromatična, saj se sprostijo eterična olja, ki so v njih. Aroma spominja malce na timijan, origano in učinkuje rahlo poprasto.

Semena črne kumine so ena osnovnih začimb v indijski kuhinji. Tam jih vsakodnevno uporabljajo v prehrani. Dodajajo jih v karije in zelenjavne jedi. Indijci jih tik pred uporabo prepražijo v ponvi, včasih kar na suho ali pa z malo olja.

Z oljem črne kumine zabelimo sveže solate, lahko pa ga damo tik pred serviranjem v zelenjavne juhe in enolončnice.

Črna kumina je hrana, začimba in zdravilo obenem. Uživajmo jo čim bolj redno v majhnih količinah.

KOZMETIKA

Že davna ljudstva so uporabljala olje črne kumine v kozmetiki. Kožo vlaži in hrani. Učinkuje regenerativno in antioksidativno, zato ga dodajajo v pomlajevalne kreme in serume. Ker zožuje pore ter ima protivnetni in protibakterijski učinek, ga priporočajo pri mastni in aknasti koži. Pomaga tudi problematični in suhi koži.

Poživljajoče olje za telo

Poleg olja črne kumine uporabimo še druga negovalna olja. Če imamo kakšen macerat, najbolje v mandljevem olju, vključimo tudi tega. Dodamo še eterična olja s poživljajočim učinkom. Izbrana mešanica eteričnih olj poživi krvni obtok in spodbudi čute. Primerna je za po jutranjem tuširanju ali kadar se počutimo utrujeni. Mešanica negovalnih olj pa kožo nahrani in navlaži. Koža bo bolj gladka, prožna in čvrsta.

Sestavine:

-       4 žlice olja semen črne kumine

-       2 žlici mandljevega olja ali macerata

-       2 žlici olja grozdnih pečk ali frakcioniranega avokadovega olja

-       po 10 kapljic (vsakega) eteričnega olja sivke, poprove mete, brina in rožmarina

Priprava: vse sestavine zmešamo in spravimo v temno stekleničko. Nanesemo po tuširanju na še vlažno kožo.

Prav tako kot koži olje črne kumine koristi lasem in nohtom. Za lepe nohte kanite kapljico olja na nohtni koren in vtrite.

Olje za lase in lasišče

Poleg arganovega je olje iz semen črne kumine najbolj blagodejno za lase. Krepi jih, hrani in vlaži, spodbuja njihovo rast. Z njim naj bi si lase negovali celo Kleopatra in Nefretete.

Sestavine (za enkraten nanos):

-       2 žlici olja črne kumine

-       2 kapljici rožmarinovega eteričnega olja

-       2 kapljici bazilikinega eteričnega olja

Priprava in uporaba: vse sestavine zmešamo. Pred uporabo malo pogrejemo v vodni kopeli. Nanesemo na lasišče in vmasiramo s konicami prstov. Glavo si ovijemo v folijo za živila in brisačo. Pustimo učinkovati vsaj pol ure, nato si umijemo lase in lasišče kot običajno s šamponom.

VRT

Črna kumina je prav lepo cvetoča rastlina. Je enoletnica, a ko jo enkrat posejemo, se seje sama in je ni težko gojiti. Potrebuje sončno lego. Zraste pol metra v višino. Cveti v modri, beli ali roza barvi. Zelo lepa je tudi v vazi in se dolgo obdrži. Po cvetenju se razvijejo dekorativne glavice, v katerih so spravljena drobna semena. Tudi te lahko uporabimo v šopkih. Cvetove in glavice s semeni lahko posušimo in uporabimo tudi v suhih šopkih.

Če posejemo več rastlin, pustimo, da semena dozorijo ter jih poberemo in uporabimo v prehrani.

ZANIMIVOSTI

Prerok Mohamed je za črno kumino dejal, da zdravi vse razen smrti. O pomenu črne kumine za antične ljudi priča tudi najdba semen črne kumine v faraonovih grobnicah.

OPOZORILO

Kot z nobeno stvarjo tudi s črno kumino ne pretiravamo. Uporabljamo jo redno v prehrani v manjših količinah, bolj kot začimbo. Če jo uporabljamo za zdravljenje, se držimo priporočenih odmerkov in navodil. Semena in olje črne kumine uživamo kot kuro od tri do štiri tedne, nato naredimo en teden premora in terapijo ponovimo, če težave niso izzvenele. Nosečnicam uživanje črne kumine odsvetujejo, doječim materam pa ga priporočajo, ker poveča količino mleka.

Ljubezen v meglici (love-in-a-mist)

Tako romantično Angleži imenujejo to lepo in nadvse zdravilno rastlino. Črna kumina je ena izmed rastlin z najširšim zdravilnim učinkom. Najbolj zdravilna so semena oziroma olje, iztisnjeno iz njih. Črno kumino so uporabljala že antična ljudstva v zdravilstvu, kozmetiki in prehrani. Rastlina izvira iz Indije, vendar je že od rimskih časov razširjena po vsej Evropi.