Najpogostejši vzrok za vnetje živčnih vlaken v vratu, čemur poljudno pravimo kar »heksenšus«, je slaba telesna drža. O njej govorimo, ko je glava nagnjena pretirano pred telo oziroma jo nosimo pred rameni in ne nad njimi. To povzroča nepotrebno napetost v mišicah, na dolgi rok spremembo medvretenčnih diskov, vnetje ovojnic in živcev, kar lahko ohromi celo telo, ne samo vratu in glave. Na srečo lahko vnetje vratnega živca omilite in celo povsem odpravite s pravo telovadbo, ki je usmerjena na glavo in ramenski obroč.
Ležeče vaje
Začnite tako, da ležete na hrbet, glava naj počiva na vzglavniku. Počasi približajte brado prsnemu košu, kot bi želeli pokimati in reči »ja«. Začutili boste mišice v vratu. Takrat zadržite položaj za pet sekund in ga nato sprostite v izhodiščni položaj. Ponovite desetkrat. Sledi druga vaja – počasi obračajte glavo enkrat na levo, drugič na desno stran. Glavo obrnite toliko, da bo brada vzporedno z rameni. Ponovite desetkrat na vsako stran.
Proti nedrčku
Zdaj pa še sedeče vaje. Sedite na rob stola, hrbtenica naj bo zravnana. Ramena oziroma lopatice potisnite nazaj, kot bi se z njimi želeli dotakniti sponke za nedrček. V tem položaju zdržite vsaj deset sekund.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Na stran
Nežno nagibajte glavo na desno stran, dokler v vratu ne začutite napetosti. Potem nagnite glavo na levo stran. Izmenično naredite deset ponovitev na vsako stran.
Naprej, nazaj
Glavo spustite proti vratu, z očmi bodite uprti v tla, usta naj bodo odprta. Zdaj glavo nagnite nazaj, kolikor le lahko. Ko pridete do konca, zaprite usta. Počasi vrnite glavo v izhodiščni položaj.
Na vseh štirih
Spustite se na vse štiri. Kolena naj bodo natančno pod boki, na roke se opirajte pod rameni. Hrbet naj bo raven, ne usločen niti izbočen. Najprej z glavo potujte navzgor in navzdol, dokler se z brado skoraj ne dotaknete ključnice (vsaj desetkrat). Zatem naredite še vajo levo-desno, ki ste jo izvajali že v ležečem položaju.