Ga tudi vi radi uživate?

Strokovnjaki odkrili, kateri sir je najbolj zdrav in kateri nam lahko škoduje

S.Š.
31. 8. 2023, 07.22
Posodobljeno: 31. 8. 2023, 07.28
Deli članek:

Sir je izjemno priljubljeno živilo po vsem svetu, vprašanje pa je, kako zdravo ga je uživati.

Profimedia
Nutricionisti svarijo, da so najbolj škodljivi predelani siri.

Sir je bogat z beljakovinami, kalcijem, vitamini in esencialnimi aminokislinami, vendar je tudi visoko kaloričen in lahko vsebuje ogromno maščob in natrija. "Če uživate v siru in ga imate radi, je lahko dober vir beljakovin in kalcija. Paziti morate le, da ne pretiravate, saj se lahko kalorije hitro kopičijo," je za CNN povedala nutricionistka Lourdes Castro Mortillaro.

Beljakovine v siru so dobra alternativa mesnim beljakovinam, saj so še vedno živalskega izvora in vsebujejo vse esencialne aminokisline, ki jih telo potrebuje a jih ne more sintetizirati samo. Vendar pa morate količino sira, ki jo zavžijete na dan, določati na podlagi druge hrane, ki jo boste pojedli, da bo telo v ravnovesju.

Kateri sir je torej najbolj zdrav?

Strokovnjaki so mnenja, da je najbolj zdrav sir rikota. Gre za sir, ki je narejen s postopkom obdelave sirotke, ki ostane po koagulaciji mleka (največkrat gre tu za ovčje mleko). Rikota ima tudi visoko koncentracijo sirotkinih beljakovin, ki jih telo zlahka absorbira. "Sirotkine beljakovine so ena izmed najlažje absorbiranih oblik beljakovin in vsebujejo široko paleto aminokislin," pravi nutricionistka. "Zato je to najboljša možnost za tiste, ki želijo zgraditi mišice, a hkrati izgubiti maščobo in kilograme," je dodala.

Med najbolj zdravimi siri, če te seveda uživamo v zmernih količinah, so tudi trdi siri kot so parmezan, pecorino ali gauda. Zaradi manj vode in večje koncentracije bodo "trdi siri bogatejši s kalcijem in že manjša količina vas bo dodobra nasitila," pravi Mortillarova.

Ker pa so koncentrirani, lahko trdi siri vsebujejo tudi več natrija kot mehkejši siri. Če ste nagnjeni k visokemu krvnemu tlaku ali morate nadzorovati vnos natrija, je verjetno zato bolje izbrati mehkejši sir.

Profimedia
Tudi parmezan velja za bolj zdravega.

Izogibajte se predelanim sirom

Če je mogoče, se izogibajte predelanim sirom kot so tisti, ki so konzervirani, posamično zaviti v rezine in siri, ki jih sploh ni treba hraniti na hladnih mestih.  "Cevasti sir, ameriški sir in celo kremni sir zagotavljajo minimalne količine beljakovin, vsebujejo pa ogromno maščob in natrija," meni Mortillarova.

Nekateri topljeni siri glede na količino pravega sira in drugih sestavin niso na podlagi smernic ameriške uprave za hrano in zdravila niti tehnično razvrščeni kot "sir", ampak kot "proizvodi iz predelanega sira".

Ko gre za sir je zmernost seveda ključna. Bolje ga je uporabiti kot dodatek jedem, kot pa ga pripraviti kot samostojno jed. "Namesto da bi sir uporabljal kot glavni vir hranil, je ta pravzaprav priloga ostalim jedem. Če sir kombinirate s čim drugim - zelenjavo, polnozrnatimi žitaricami - bo to zdrav, nasiten in polnovreden obrok," je zaključila nutricionistka.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala