Vloga prve dame je zelo pomembna in je pogosto pod drobnogledom javnosti. Med prvim mandatom predsednika Donalda Trumpa je bila bivša manekenka iz Slovenije vedno popolnoma urejena in v svojih visokih petah Louboutin ter krojenih krilih od Christian Diorja. In čeprav so se mnoge prve dame trudile nositi ameriško izdelane obleke, je Melania Trump oboževala evropsko razkošje v kreacijah Valentino, Versace in Chanel. Za svoj uradni portret prve dame je celo nosila črno smoking jakno Dolce & Gabbana. Kljub temu, da je bil takratni mantra njenega moža "Kupuj ameriško, najemaj ameriško", je bila Melania redko videna v katerem koli domačem izdelku.
To je bilo zmedeno in za nekatere žaljivo
"Verjamem, da bi morali, če ste povezani z izvoljenim uradnikom in če predstavljate ameriške delavce, to visoko prioritetno upoštevati pri svojih odločitvah o nakupu," je dejala newyorška oblikovalka Nina McLemore, katere oblikovalske kreacije so nosile Hillary Clinton in senatorka Elizabeth Warren. "Ne glede na to, ali ji je všeč ali ne, ima odgovornost. In to je, da predstavlja volilno telo, ki je izvolilo njenega moža," je dodala.
Neodvisna oblikovalka Sophie Theallet, katere obleke je redno nosila Michelle Obama, je leta 2016 napisala odprto pismo, v katerem se je odpovedala "oblekam ali kakršnikoli povezavi z naslednjo prvo damo." Marc Jacobs je WWD povedal, da ga "ne zanima" sodelovanje s Trumpovo, medtem ko je Christian Siriano kot gej moški dejal, da ne more "podpirati kampanje, kjer morda nimam enakih pravic." Melania se je pogosto zanašala na kose Net-a-Porter, ki jih je kupila sama, po besedah Kate Bennett, nekdanje dopisnice CNN vBeli hiši in avtorice biografije "Free, Melania" iz leta 2019.
"Melania je nasledila Michelle Obama, ki je res gledala na modo kot umetniški izraz," je Bennettova dejala v telefonskem pogovoru. "Manjkala ji je tudi podpora, ki jo je modna industrija želela odražati, kar pa niso bile, iskreno povedano, politike njenega moža."