Vzor za vse

Bruseljska regija prva na svetu, ki ne dovoljuje uporabe sintetičnih pesticidov v kmetijstvu

A.S./STA
23. 7. 2024, 11.44
Posodobljeno: 23. 7. 2024, 11.46
Deli članek:

Uporaba sintetičnih pesticidov v kmetijstvu na območju bruseljske regije od leta 2030 ne bo več dovoljena. Gre za prvi primer, da je kakšna evropska regija sprejela takšno odločitev, je danes sporočila nevladna organizacija PAN Europe.

Profimedia
Uporaba sintetičnih pesticidov v bruseljski regiji od leta 2030 ne bo več dovoljena. Pričakuje se, da bodo temu sledile kasneje še druge regije in države.

Kot je v izjavi za javnost izpostavil izvršni direktor organizacije Pesticide Action Network Europe (PAN Europe) Martin Dermine, poteza bruseljske regije kaže Evropski komisiji pot naprej. "To je prvič, da je evropska regija uporabila direktivo o trajnostni rabi pesticidov za zaščito državljanov pred izpostavljenostjo kmetijskim pesticidov. Odločitvi vlade v Bruslju bi morale slediti druge regije ali države, da bi se uskladile z zakonodajo EU," je poudaril.

Kot so ob tem spomnili v organizaciji, so lahko države članice in njihove regije določila direktive o trajnostni rabi pesticidov v nacionalno zakonodajo implementirale od leta 2009. Med pomembnejšimi določili izpostavljajo prepoved izpostavljenosti sintetičnim pesticidom nosečnicam in otrokom ter zagotovitev uporabe organskih pesticidov oz. snovi z nizkim tveganjem.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

"Evropska komisija od leta 2009 ni storila ničesar, da bi zagotovila, da bi države članice izvajale direktivo, ki naj bi zaščitila državljane. Zaradi njihovega neukrepanja so otroci, ki se igrajo na svojih vrtovih ob kmetijskih poljih ali v javnih parkih, neposredno izpostavljeni nevrotoksičnim ali endokrinim motilcem. Zato je precej ironično, da je sedež Evropske komisije, ki je tako nenaklonjena zaščiti državljanov in okolja pred škodljivimi pesticidi, v prvi regiji EU brez pesticidov," je bil kritičen Dermine.

Nedavna odločitev bruseljske regije se ne nanaša samo na prepoved uporabe sintetičnih pesticidov v kmetijstvu, temveč tudi v primeru zasebne uporabe s strani državljanov in podjetij. Ta prepoved bo v veljavo stopila z letom 2025. Po navedbah PAN Europe je omenjena regija tudi sicer pionirka na področju omejevanje uporabe pesticidov v EU. Leta 2013 je prepovedala uporabo pesticidov na javnih površinah, kot so parki, igrišča in pločniki. Leta 2016 je prepovedala tudi uporabo glifosata v zasebne namene. Leta 2018 pa je na Sodišče EU vložila tudi tožbo zoper Evropsko komisijo zaradi njegove ponovne odobritve za obdobje petih let.

Po opozorilu Dermine znanstveni dokazi kažejo, da se pesticidi prenašajo na velike razdalje. "Na kmetijskih območjih je zrak močno onesnažen s pesticidi, prah v gospodinjstvih pa vsebuje na desetine strupenih njihovih ostankov. Znanost nam kaže, da ni varne uporabe sintetičnih pesticidov. Odločitev regije Bruselj je edini način za učinkovito zaščito zdravja ljudi in biotske raznovrstnosti," je prepričan Dermine.