Velik porast števila bolnikov z respiratornimi okužbami beležijo tako v ljubljanskem kot mariborskem kliničnem centru. Kot so za STA pojasnili v UKC Ljubljana, je v teh dneh gripa prevladujoča respiratorna okužba, pri covidu-19 ni bilo opaziti povečanja, so le posamezni primeri. Po petkovih podatkih so v sedmih dneh potrdili 100 primerov gripe, v zadnjih dveh tednih se je izrazito povečal delež obolelih z gripo v splošni populaciji. Več o razmerah je danes predstavila infektologinja Mateja Logar.
Po pojasnilih Logar porast števila tako v ambulantnih bolnikov kot tistih, ki potrebujejo sprejem v bolnišnico zaradi okužbe dihal, opažajo od konca decembra. Potrdila je, da ima večina teh bolnikov gripo, prav vsi bolniki z gripo, ki pridejo v urgentno ambulanto, pa so necepljeni. Dejala je še, da je bilo konec tedna na infekcijski kliniki in internistični prvi pomoči 100 bolnikov več z virusnimi respiratornimi okužbami kot teden dni pred tem. Ob tem je dodala, da bo visoka obremenitev zdravstvenega sistema trajala še približno dva meseca.
Kot je še opozorila, bolniki na hodniku urgentne ambulante infekcijske klinike in internistične prve pomoči tudi po več dni čakajo na prosto posteljo. Po njenih besedah v UKC Ljubljana poskušajo najti ustrezne namestitve, so pa čakalne dobe različne. Če so na infekcijski kliniki obravnave zaključene v šestih do osmih urah od prihoda bolnika, pa lahko na internistični prvi pomoči bolniki z nenujnimi stanji čakajo tudi več kot 12 ur. Je pa Logar dodala, da zaenkrat ne beležijo izrazitega padca števila zaposlenih, čeprav precepljenost v kliničnem centru "ni tako visoka, kot bi si želeli." Ta je sicer še vedno višja od slovenskega povprečja, ki je v Evropi že vrsto let med nižjimi. Trenutno je v ospredju gripa, a je po besedah Logar v družbi še vedno prisoten tudi covid-19, zato previdnost ni odveč. Kar zadeva otroke, pa je trenutno v ospredju respiratorni sincicijski virus, pri čemer Logar pričakuje, da se bo ob vrnitvi v šole število primerov gripe povečalo tudi v tej starostni skupini.
Poostreni ukrepi v UKC Ljubljana
Zaradi trenutnih epidemioloških razmer so sicer v UKC Ljubljana od danes uvedli poostrene ukrepe za preprečevanje širjenja virusnih respiratornih okužb, predvsem gripe. Tako morajo vsi bolniki z znaki ali simptomi respiratorne okužbe v prostorih UKC Ljubljana nositi zaščitno masko, če je nimajo, lahko zanjo zaprosijo pri vratarju oziroma v ambulanti. Nošnja mask je z namenom preprečevanja virusne respiratorne okužbe priporočljiva tudi za ostale bolnike, ki se zadržujejo v prostorih UKC Ljubljana.
Ob prihodu v ambulante in na oddelke v UKC Ljubljana si je treba razkužiti roke. Na obisk v bolnišnico lahko prihajajo samo odrasli obiskovalci, ki so zdravi. Obiski otrok do sedmega leta starosti niso dovoljeni, razen z izrecnim dovoljenjem lečečega/oddelčnega zdravnika. Obiski na oddelkih so dovoljeni za eno odraslo osebo naenkrat v času obiskov za 10 do 15 minut. Vse izjeme morajo biti predhodno dogovorjene z oddelčnimi zdravniki.
V porodnišnici in v enotah intenzivne terapije morajo obiskovalci upoštevati njihova navodila glede obiskov. V urgentnih ambulantah in enodnevnih bolnišnicah obiski oziroma spremljevalci niso dovoljeni zaradi trenutnih epidemioloških in prostorskih razmer, so sporočili iz UKC Ljubljana.
Dramatični stanje tudi v UKC Maribor
Porast okužb dihal beležijo tudi v UKC Maribor, zato so ponekod že omejili obiske. "Je kar nekaj pljučnic tudi med mlajšimi ljudmi, predvsem povzročenih z mikroplazmo, od viroz pa gripa, pri nas bolj A, B redkeje. Še zmeraj je covid, imamo tudi nekaj viroz, povzročenih z respiratornim sincicijskim virusom, tako da je tega pravzaprav vse skupaj sešteto veliko," je v današnji izjavi za javnost povedala predstojnica tamkajšnjega oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja Božena Kotnik Kevorkijan.
Na tem oddelku imajo hospitalizirane bolnike s pljučnicami, gripo in tudi covidom. "Covid na srečo zaenkrat poteka v blažji obliki, tako da bolnike v glavnem obravnavamo ambulantno. Dobijo preventivno zdravljenje ambulantno, sprejmemo jih pa res samo, če potrebujejo zdravljenje s kisikom," je pojasnila.
Ocenjuje, da se je gripa šele začela širiti, pričakuje pa porast primerov konec tega tedna. "Ljudje so se v zadnjih dveh tednih več družili, bližji kontakti so bili zaradi številnih voščil in po nekajdnevni inkubaciji lahko gripa izbruhne. A je težko napovedati. Po tem, kar slišimo iz Španije in Francije, kjer imajo gripo B, bi rekli, da je epidemija pri koncu, ampak pri nas je v glavnem gripa A in s to se običajno epidemija začne. Ko se začne pojavljati gripa B, vemo, da gre epidemija h koncu, ni pa v medicini nikoli 100-odstotnih pravil," je povedala Kotnik Kevorkijan.
Kot najustreznejšo zaščito pred gripo izpostavlja cepljenje, "čeprav je za tiste, ki so bili v stiku z gripo, že prepozno" za to. "Sicer pa se ne po nepotrebnem družiti, zadrževati v zaprtih prostorih, ne hoditi na obiske k ljudem, ki že rečejo, da so prehlajeni, da so bolni. Treba se je gibati svežem zraku, uživati dovolj vitaminov, skratka potreben je en tak zdrav življenjski ritem. In če je letos prepozno, si je treba vsaj naslednje leto vzeti k srcu in se cepiti proti gripi," je dodala predstojnica.
Zaradi pojava gripe so v UKC Maribor že pred prazniki pozvali ljudi, da hodijo na obiske v bolnišnico le, če so zdravi ter brez znakov okužbe dihal. Na oddelku za pljučne bolezni ter na oddelku za hematologijo in hematološko onkologijo trenutno niso dovoljeni obiski oziroma so mogoči le po predhodnem dogovoru z lečečim zdravnikom. Enako velja za hospitalizirane paciente kliničnega oddelka za kardiologijo in angiologijo v tretji etaži klinike za interno medicino.
V preostalih delih klinike za interno medicino ter na oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja, kliniki za nevrologijo ter oddelku za urologijo so obiski omejeni na eno zdravo osebo.