Po besedah Grilc so trenutno razmere značilne za to obdobje leta, prevladujejo predvsem okužbe dihal. Kot je pojasnila, so na prvem mestu sezonski rinovirusi, torej virusi prehlada, sledijo sezonski koronavirusi, enterovirusi, nato pa tudi virus covid-19 in drugi virusi, kot so adenovirusi, virusi parainfluence, bokavirusi, metapnevmovirusi, tudi influenca.
Sezona gripe se je že pričela, virusa A in B krožita po vsej Sloveniji in obolenja so v porastu. Intenzivno obolevajo otroci in tudi drugi prebivalci, vrh lahko pričakujemo čez približno mesec dni, sezona pa lahko traja vse do konca februarja ali do marca, je pojasnila Grilc.
Glede primerjave letošnje sezone s prejšnjimi je dejala, da so trenutne razmere glede okužb dihal značilne za to obdobje leta. Gripa je v porastu, prav tako večina okužb dihal, nekaj manj pa je mogoče respiratornega sincicijskega virusa, vendar kakšnih posebnosti ni, je pojasnila.
Na vprašanje, kakšna so njena priporočila prebivalcem, je dejala, da je še vedno čas za cepljenje proti gripi. "Gripa ni samo neka virozica, ampak je resna bolezen, zlasti za tiste, ki so starejši od 65 let, za kronične bolnike, imunsko oslabele, nosečnice, osebe, ki imajo preveliko telesno težo," je opozorila. Sicer pa svetuje osnovne ukrepe, kot so zdrav način življenja, prehranjevanja, spanja, za kar lahko skrbimo vse leto, ne samo pozimi.
Na NIJZ bolnike pozivajo, naj bodo doma, prebivalce pozivajo k cepljenju, majhni otroci naj ne hodijo po zabavah, z dojenčki ni treba hoditi v nakupovalne centre, je še naštela Grilc.
Po njenih navedbah je precepljenost proti gripi v Sloveniji vsa leta zelo nizka, cepi se manj kot desetina prebivalcev. V lanski sezoni se je cepilo približno 5,6 odstotka prebivalcev, nekoliko večji delež je bil v skupini starejših od 65 let. "Tudi letos ne pričakujemo boljše precepljenosti, kljub temu da je cepljenje ves čas na voljo, da ga tudi propagiramo in da je vsekakor še najbolj zanesljiv ukrep," je še dodala specialistka javnega zdravja na NIJZ.