ZD Novo mesto: Ali koncesije ogrožajo javno zdravstvo?
Današnji zbor delavcev Zdravstvenega doma Novo mesto je bil prvenstveno namenjen vprašanju presežnih delavcev. Kot je znano, je s prvim oktobrom v zasebno zdravstvo prešlo 13 zdravnikov, prej zaposlenih v ZD NM, in to naj bi med drugim pomenilo, da je 14 ostalih zaposlenih postalo tehnološki višek. Vendar pa današnji zbor ni prinesel konkretnih odgovorov, kateri so tisti delavci, ki bodo ostali brez zaposlitve, kdaj se bo to zgodilo in kako bo z odpravninami. Še več - niti to ni jasno, ali sploh bo prišlo do viškov in koliko jih bo.
Po besedah v.d. direktorja ZD Emila Balažića so za tolikšno število koncesij izvedeli tik pred zdajci, na spremembe se zato niso mogli pripraviti, sicer pa to tudi ne bi bilo mogoče, saj pogodb, ki jih je z novimi zasebnimi koncesionarji sklenila občina, vodstvo ZD še vedno ni dobilo na vpogled, ne poznajo pogojev, ne vedo, katere usluge ZD bodo zasebniki uporabljali (laboratorij, rentgen, ...) itd. - skratka, nejasnosti je toliko, da zanesljivih in natančnih odgovorov ni mogoče dati. Da občina ni kriva za 'informacijsko blokado', je sicer danes trdil Jože Florijančič z mestnega oddelka za družbene dejavnosti (na zbor delavcev so vabili župana Boštjana Kovačiča, pa ga ni bilo). Tako je med drugim brez odgovora ostalo tudi vprašanje, zakaj je občina spremenila zakonsko določilo o številu zaposlenih pri zasebnikih - po novem so ti dolžni zaposliti le eno medicinsko sestro oziroma tehnika. Je pa danes bilo očitno, da ni zatajila le komunikacija med direktorjem ZD in občino, pač pa tudi med zaposlenimi in direktorjem. Balažiću so nekateri očitali, da je predolgo zaviral razvoj zasebništva (prav na novomeškem območju je zasebnih zdravnikov najmanj v Sloveniji, kar po mnenju direktorja ZD sicer dokazuje, da je njihova ustanova kakovostna in zasebništvo preprosto ni bilo potrebno) in da nima izdelanega programa reševanja tehnoloških viškov. Ker pa je res, da vodstvo ZD pravzaprav nima pravih podatkov (predvsem pa ne pravočasnih), saj v pogajanjih med občino kot dajalcem koncesije in zdravniki, ki bi radi prešli v zasebništvo, po črki zakona pač ni stranka v postopku in zato odrezano od informacij ter podpisanih dokumentov, so na današnjem zboru delavcev zahtevali, da direktor ZD NM uveljavi pravni interes kot stranka v postopku.
Predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Nevenka Lekše pa je presenečena, da je občina Novo mesto kot ustanoviteljica in lastnica Zdravstvenega doma tako slab gospodar in s prenagljenimi odločitvami (pod pritiskom določenih zdravnikov, pravi Lekšetova) ogroža delovanje in razvoj te javne ustanove ter usodo njenih zaposlenih. Omenjeni sindikat tako ali tako ostro nasprotuje 'divji privatizaciji' slovenskega zdravstva in opozarja, da slovenski pravni red na tem področju ni usklajen z evropskim, zato so morda kar vse podeljene koncesije nezakonite, in da so koncesije, podeljene brez javnih razpisov (kot se je to zgodilo tudi v Novem mestu), sklenjene na podlagi osebnih koristi posameznikov! Kakorkoli že - vodstvo ZD NM mora po današnjem sklepu zbora delavcev pogovore z občino nadaljevati in ne dopustiti odpuščanj. Dejstvo pa je, da je 13 pogodb o zdravnikih-zasebnikih začelo veljati pred dobrim tednom dni, pa kakršnikoli že so pogoji v njih. In v pravnem neredu, ki na tem področju vlada v Sloveniji, se za službo verjetno ne boji le omenjenih 14 posameznikov, ki so jim (morda) šteti dnevi v ZD NM, pač pa tudi marsikdo izmed ostalih 270 zaposlenih, kolikor jih v ustanovi zaenkrat ostaja. Medtem pa je po prepričanju sindikata ogrožena kakovost javnega zdravstva, predvsem preventive.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Jože Florjančič
Nevenka Lekše