Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zavezani zaščititi človeško življenje


lokalno
Jernej Agrež, vodnik reševalnega psa
30. 8. 2011, 10.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ekipa_izar__simona_poto__ar__jernej_agre____alenka_ku__i__.jpg
Arhiv Lokalno.si
Ekipa IZAR- Simona Potočar, Jernej Agrež, Alenka Kučič
glavna.jpg
iskanje_pogre__anega_na_terenu.jpg
Arhiv Lokalno.si
iskanje_pogre__anega_na_ru__evini.jpg
Arhiv Lokalno.si

Marsikdaj se v življenju poti obrnejo v nenačrtovano smer. Človeško življenje obvisi na nitki in upanje počasi ugaša nekje med samotnim skalovjem, v pozabljenih grapah, od dežja razmočenih brezpotjih. Kakšne misli spreletavajo ponesrečenca in kakšen je občutek, ko le-ta začuti vlažen pasji smrček, zasliši pasji lajež, ali zagleda reševalsko, policijsko, gasilsko, jamarsko ... uniformo. To vedo le tisti, ki so bili tam. Tisti, ki so to doživeli.

Ostali na drugi strani tovrstnih zgodb pa zelo dobro poznamo občutek olajšanja in veselja, ko praskajoč glas preko radijske zveze sporoči, da je pogrešana oseba najdena živa. Takrat je povrnjen ves trud, vsa odrekanja in vlaganja v usposabljanje in nadgrajevanje znanja, ki reševalcem omogočajo opravljanje našega poslanstva.

Nepogrešljiv del sistema, ki se spravi v tek ob prijavi pogrešane osebe, smo vodniki reševalnih psov s svojimi štirinožnimi prijatelji. Vsak vodnik s svojim psom tvori reševalni par, ki se med sabo dopolnjuje. Vodnik psa usmerja, ga spodbuja, pes pa s svojo sposobnostjo prepoznavanja vonjev išče še tako majhen ostanek človeškega vonja v zraku, ki bi ga pripeljal do ponesrečenca in bi tako lahko z oblajanjem nakazal njegovo pozicijo. Potrebno je kar nekaj let, da puhastega mladiča spremenimo v reševalnega psa, ki ga bo mogoče uporabiti v reševalnih akcijah, kljub dolgemu učnemu procesu pa vodniki z veseljem vztrajamo pri delu s svojim psom, ki seveda ne ostaja brez vidnih rezultatov. Slednjih se veselimo tudi v Kinološkem društvu IZAR, saj smo se reševalni pari pretekli teden na izpitih ZRPS v Škofljah odrezali odlično. Dva reševalna para sta uspešno opravila preizkušnjo za iskanje pogrešane osebe v naravi (RH-FL/A), en reševalni par pa preizkušnjo za iskanje zasutih oseb v ruševini (RH-T/A). Tako imamo v društvu sedaj tri reševalne pare, ki imajo opravljena 2 predizpita in kar 5 izpitov za delo reševalnih psov po nacionalnem pravilniku in pravilniku mednarodne organizacije za reševalne pse IRO. To pa nikakor ne pomeni, da se odpravljamo na dopust, saj nas že v oktobru čakajo nove preizkušnje, ravno tako pa v bodoče reševalce vzgajamo tudi dva mlada in perspektivna para.

Kinološko društvo IZAR (Iskanje, Zaščita in Reševanje) s Čateža ob Savi tako s podporo ostalih čanic Zveze vodnikov reševalnih psov Slovenije pokriva območje Posavja, Dolenjske in Bele krajine, po potrebi pa smo pripravljeni v najkrajšem možnem času intervenirati kjerkoli na območju Slovenije. Kljub temu, da država zmanjšuje finančno podporo silam za zaščito in reševanje, da slovensko kinologijo pretresajo politične farse, da med reševalci vlada globoka razdvojenost in da se marsikomu zdi, da je delo reševalcev hobi program, kjer se družijo in kramljajo ljubitelji psov, kljub temu IZAR vztraja na svoji poti. Predani svojemu poslanstvu smo zavezani zaščititi človeško življenje. V blatu, snegu, v skalah ali pod žgočim soncem ... Ne glede na ceno.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.