Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

»V času epidemije smo vsi ranljivi, tudi zdravstveno osebje!«


Dženana Kmetec
4. 5. 2021, 21.27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Pandemija koronavirusa je sistem zdravstva korenito spremenila. Mnogi imajo občutek, da se ukvarjamo le in zgolj s to boleznijo, ostalo pa je v drugem planu. Iskanje ravnotežja med zdravljenjem necovid in covid bolnikov tudi za zdravstveno osebje predstavlja velik izziv. Na internem oddelku ptujske bolnišnice zagotavljajo, da se kljub težki situaciji trudijo izvesti zastavljeni program v največji možni meri. Številke kažejo, da so leta 2019 na internem oddelku SB Ptuj sprejeli okrog 2.800 pacientov, lani približno desetino manj. V to covid bolniki niso všteti. So vsi, ki so zdravstveno oskrbo v zadnjem letu potrebovali, to tudi dobili?

1619864909_cg_bolnisnica_interni_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Leto 2020 je bilo zelo specifično, koronavirus je terjal svoj davek. Kakšne bodo dolgoročne posledice, je nemogoče napovedati. Gotovo je le, da jih bomo čutili še več let.

Epidemija je s seboj prinesla mnoge izzive. Tudi za zdravnike so bili ti pomnoženi, pravi Gabrijela Damevska Kaučič, dr. med., spec. interne medicine, zaposlena na internem oddelku Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj: »Izzivov, s katerimi smo se spopadali lani, je bilo veliko. Najprej sploh nismo videli konca bolezni oziroma so neprestano prihajali novi bolniki. Zelo hitro smo se morali organizirati in delo prilagoditi na močno povečano število bolnikov, saj je bila ta bolezen nekaj nepričakovanega. To je bil globalni izziv, ne samo za zdravstvo. Obenem smo morali zagotoviti varno okolje za naše zdravstvene delavce. Z okužbami smo se srečevali, to je bilo neizogibno. Pacienti, ki so prihajali, so potrebovali dolgotrajno intenzivno zdravljenje, na kar pa, pošteno povedano, javno zdravstvo najprej ni bilo pripravljeno.«

Ob vsem tem seveda druge bolezni niso izginile. Kot pravi Damevska Kaučič, ves čas iščejo načine, kako obravnavati čim več pacientov, tudi necovid. Oboji potrebujejo njihovo pomoč. »Zelo pomembno je povedati, da so vsi, ki so nujno pomoč potrebovali, to tudi dobili. Ločiti moramo med bolniki, ki lahko počakajo, da v nekem doglednem in spoštljivem času dobijo ustrezno obravnavo, od tistih, ki potrebujejo nujno pomoč. Res je, covidni so večkrat potrebovali nujno pomoč, zato morda tak občutek javnosti. V osnovi pa smo obravnavali skoraj vse ambulantne bolnike. Kar se tiče samega internega oddelka ptujske bolnišnice, lahko zagotovim, da smo dejansko obravnavali zelo veliko število bolnikov. Smo pa se zdravstveni delavci dejansko pripeljali do meje zmožnega.«

»Čakalnice so morda res prazne, ambulante in oddelek pa polni!«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.