Nožnica ni organ, ki bi bila narejena za zadrževanje nečesa
O urinski inkontinenci, ki pesti predvsem ženske, sva se pogovarjali s specialistko dr. Darijo Šćepanović z UKC Ljubljana, ki ni zagovornica joni jajčk.

V Sloveniji ima urinsko inkontinenco, pri kateri gre za nehoteno uhajanje urina, 30 odstotkov žensk. Pri moških je prevalenca nižja, za približno 2-krat. O tej pereči zdravstveni tematiki kroži veliko polresnic oziroma napačnih informacij, mite in resnice pa nam je pomagala razkriti sogovornica doc. dr. Darija Šćepanović, višja fizioterapevtka in vodja fizioterapije na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana.
Trditev: Že nekaj kapljic urina na spodnjicah vsake toliko nakazuje, da ima oseba inkontinenco.
DRŽI: »Velikokrat slišim pri ženskah: 'Veste, saj sta samo dve kapljici, sicer sem zdrava …' Ja, to je že urinska inkontinenca, zato je treba ustrezno ukrepati čim prej, sicer se lahko stanje še poslabša. Svoje težave zaupajte svojemu osebnemu zdravniku.«

Trditev: Ženske imajo že tako močne in prenapete mišice medeničnega dna, zato bi jih morale kar najbolj sproščati.
NE DRŽI: »Ta trditev že dolgo kroži po družbenih omrežjih, žal pa tudi med nekaterimi strokovnjaki, ki svetujejo le vaje za sproščanje. V določenih redkih primerih res svetujemo le sproščanje, v večini primerov pa ne. S kolegi sistematično merimo aktivnost mišic medeničnega dna od januarja letos. Od do zdaj vključenih dvestotih žensk sta le dve imeli prekomerno aktivnost mišic medeničnega dna. Posameznica mora biti obravnavana individualno in naučena, kako poteka pravilno sproščanje, da torej to ni podobno temu, kot bi denimo odvajala blato, saj si s tem naredi več škode kot koristi, ker je za medenično dno preobremenjujoče.«
Trditev: Inkontinenco lahko ženska odganja tudi z vaginalnimi vstavki, kroglicami in joni jajčki, trikrat na teden za pol ure ali še pogosteje, celo čez noč.
NE DRŽI: »Kot del konservativnega zdravljenja pa tudi preprečevanja težav z urinsko inkontinenco so seveda lahko v uporabi določeni pripomočki, ki jim s skupnim imenom rečemo biološka povratna zveza, vendar morajo biti medicinsko registrirani. V trditvi našteti pripomočki pa niso, a jih je mogoče prosto kupiti na trgu, oglaševalci pa so seveda agresivni. Ženske si z nakupom in uporabo največkrat delajo medvedjo uslugo, kajti nožnica ni organ, ki bi bila narejena za zadrževanje nečesa. Po navodilih je treba joni jajček zadrževati v nožnici večkrat na teden po pol ure, kar pomeni, da mišice medeničnega ves ta čas poskušajo preprečiti, da bi padel ven. V resnici se utrudijo že po 10 sekundah. Gre torej za zavajanje. S prekomerno napetostjo mišic medeničnega dna lahko dosežemo povsem nasproten učinek.«

Trditev: Preventiva pri ženskah vključuje redno izvajanje Keglovih vaj večkrat na dan, moškim pa te vaje prav tako koristijo.
DRŽI: »Moškim Keglove vaje prav tako koristijo, denimo po kirurški odstranitvi prostate, največkrat zaradi raka prostate, ko imajo lahko tudi oni težave z nehotenim uhajanjem urina. Res pa je, da imajo urinsko inkontinenco dvakrat manj pogosteje kot ženske.«
Trditev: Nekaj normalnega je, da oseba v visoki starosti zaradi uhajanja urina spet nosi plenice, kar še posebej velja za ženske.
NE DRŽI: »Uhajanje urina nikoli ni neko normalno stanje, ne glede na starost. Plenice so zares zadnji ukrep, saj imamo danes na voljo številne možnosti konservativnega uspešnega zdravljenja.«
Trditev: Gibanje, kjer je veliko skokov, denimo na trampolinu, lahko sproži urinsko inkontinenco že pri deklicah, fantki pa lahko brez skrbi skačejo.
DELNO DRŽI: »A to ne pomeni, da trampolin za fante ni nevaren. Prav v tem obdobju je posebej veliko resnih poškodb otrok, tudi fantov, ki nenadzorovano skačejo na trampolinu. Mnoge raziskave pa dokazujejo, da imajo dekleta, ki še niso rodila in se posvečajo profesionalni vadbi na trampolinu, v kar 80 odstotkih urinsko inkontinenco, tiste, ki se temu športu posvečajo le rekreativno, pa v 40 odstotkih. Ni prav, da prepovedujemo tovrstno vadbo, če nekoga veseli, saj je danes vsako gibanje dobrodošlo. Načeloma je trampolin sicer res oblika gibanja, ki je zaradi vpliva na medenično dno za ženske najslabša. Rešitev vidim v tem, da naj trenerji v običajen trening redno vnašajo tudi sklop vaj za mišice medeničnega dna proti urinski inkontinenci.«

Trditev: Težave z uhajanjem urina lahko ublažimo tako, da uživamo manj tekočin, sploh zvečer.
DELNO DRŽI: »Morda dve uri pred spanjem malo omejimo vnos, zato da ne gremo spat z že polnim sečnim mehurjem ter moramo zato ponoči vstajati in odhajati na stranišče. Sicer pa ne smemo omejevati vnosa tekočine z namenom, da bi zmanjšali uhajanje urina, z izjemo, če nekdo popije po pet litrov vode, saj to tudi na splošno ni dobro za zdravje. Omejevanje pitja nujne vode pa vsekakor ne bo preprečilo urinske inkontinence, lahko pa vodi v dehidracijo ter zaprtje in težko odvajanje blata, torej napenjanje, s čimer še dodatno preobremenjujemo medenične mišice.«
Trditev: Inkontinenca lahko izgine sama po sebi brez zdravljenja.
DELNO DRŽI: »Jemanje zdravil, kot so diuretiki in antidepresivi, lahko povzročajo urgentno urinsko inkontinenco, ki nato izzveni. Kadar pa je razlog zanjo anatomski, torej na podlagi nekega klasičnega mehanizma, pa ne izgine kar sama po sebi.«
Trditev: Pri urinski inkontinenci v napredovalih stadijih ženske izgubljajo večjo količino urina kot moški, še posebej tiste, ki so rodile.
NE DRŽI: »Pa četudi je pojavnost urinske inkontinence pri ženskah precej višja, gre lahko pri moških za enako ali celo večjo količino nehoteno izločenega urina. To je odvisno od tega, ali gre za stresno urinsko inkontinenco, za katero je značilno, da uide le par kapljic, ali za urgentno urinsko inkontinenco. Pri tej se sečni mehur nehoteno skrči in se lahko popolnoma izprazni.«
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se