Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Svet potapljanja - pogum, tovarištvo in navezanost


Zapisala Lizika Vardijan, članica Univerze za starejše pri RIC-u Novo mesto fotografije Anita Jakš
2. 4. 2020, 11.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzzzzzric__1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzzzzzric (1)
_zzzzzzzric__4_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzzzzzric__2_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Na enem od zadnjih četrtkovih srečanj smo člani Univerze za starejše pri RIC-u Novo mesto spoznavali svet potapljanja. Navdušen član Kluba za podvodne aktivnosti Dominko Kušljan iz Šentjerneja nam je pripovedoval, kako je v podvodnem svetu. Klub deluje že od leta 1973. V njem je 70 članov, od tega 30 aktivnih potapljačev. Med potapljači je tudi 10 žensk, med njimi 4 aktivne potapljačice.

Naš predavatelj naredi 100 potopov letno. Kot ribič opazuje in uživa še bolj, saj je bogata in različna podoba v vodi zanj pravi užitek. On lovi sedaj le s fotoaparatom in uživa, da to deli z drugimi. Sodeluje tudi v Podvodni reševalni službi, ko je treba iskati ljudi, varovati njih in vodo. Za dve mizi opreme, težke 40 kg, jeklenka z zrakom in še mnogo stvari, so nujni, da se odpravijo pod vodo. Cel obred postopkov in stvari je potrebno, da sta potapljača končno pripravljena za potop. Naš predavatelj se večkrat potaplja tudi z ženo.

Veliko znanja in modrosti, previdnosti in discipline je potrebno, da postane to užitek in se ne zgodi kaj narobe. Zato imajo veliko varoval, ki jih opozarjajo, da je potop, potapljanje in dvig uspešen. S svetilko, računalnikom, kompasom, potapljaško bojo so opremljeni in vse je treba dobro poznati.

Mi poznamo njihovo delo, ko vsako leto čistijo reko Krko in tako osveščajo ljudi. Tako je v Krki vedno manj predmetov, ki ne spadajo v vodo. Sodelujejo pa tudi drugje, saj se potapljači radi družijo. Ob Krki imajo svoj dom, ki so ga sami uredili. Tako je propadla zgradba dobila lepšo podobo. Njihov pogled pod vodo pa je različen, saj spoznavajo različne kraje. Tako smo tudi mi spoznali morski svet v Fiesi, na Krku, v francoskih vodah, na Azurni obali, v Egiptu. Tu potopljena ladja prinaša več denarja kot piramide. V teh toplih vodah je vidljivost boljša, ribe pa večje in raznolike. Velika ljubezen do tega sveta pa je pogojena tudi z zavedanjem, da je vodno bogastvo treba pustiti vodi in ne skruniti njihovih domov. Ogled potopljenih ladij in trajektov pa je poseben obisk, saj je treba spoznati zgodovino potopa, da se s spoštovanjem tudi potopiš do njih. Posebno pa je zanimiv njihov spomin na mrtve člane. Pod vodo postavijo spomenik - njegovo jeklenko z imenom in letnico. Te kraje tudi obiskujejo in so tako še vedno v stiku z njimi.

Veliko novega smo izvedeli in spoznali ta šport, ki smo ga v svojih mladih letih spregledali. Sedaj bomo njih v podvodnem svetu le občudovali, tudi njihov pogum, tovarištvo in navezanost. Med mladimi ob takem navdušenem pripovedovalcu verjetno dobijo veliko novih članov. Mi bomo ostali njihovi občudovalci. Hvaležni smo predavatelju, da smo to spoznali vsaj zdaj in se lahko čudimo čisto drugačnemu svetu pod vodo in njim, ki to obvladajo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.