Število umrlih zaradi zastoja srca želijo zmanjšati vsaj za tretjino


Predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije – podružnice za Dolenjsko in Belo krajino Franci Borsan je na današnji novinarski konferenci predstavil projekt društva, s katerim želijo na območju regije vzpostaviti učinkovito in največjo mrežo usposobljenih prostovoljcev za reševanje življenj ob zastoju srca.
»Pripravili smo dober projekt, ki ga sedaj predstavljamo po vseh 15 občinah in pa 30 večjih gospodarskih družbah, da bi skupaj oblikovali bolj celovito mrežo aparatov za oživljanje oz. defibrilatorjev, prvo pomoč pa bi lažje zagotovili tudi s pomočjo aplikacije na pametnih telefonih iHelp,« je dejal Borsan in naštel cilje projekta: na območju z okoli 114.000 prebivalci bi potrebovali vsaj 450 defibrilatorjev, medtem ko jih imamo trenutno okoli 150; izobraziti in usposobiti čim več prostovoljcev, ki bi znali pomagati ob zastoju srca še pred prihodom zdravniške ekipe, tu pa še najbolj računajo na člane prostovoljnih gasilskih društev; čim več občin ter podjetij prepričati v nakup bodisi defibrilatorja bodisi omenjene aplikacije, ki bi jo lahko svojim zaposlenim nudila brezplačno (mesečna naročnina je sicer okoli dva evra).
»Posameznik s takšno aplikacijo na telefonu lahko v stiski oz. ko potrebuje pomoč, z enim klikom doseže, da so o težavi nemudoma obveščeni tako svojci kot dežurni na 112 in hkrati to obvestilo na svoje telefone v krogu 500 metrov prejmejo vsi tisti posamezniki, ki so usposobljeni za pomoč. Aplikacija jim pokaže natančno lokacijo posameznika v stiski, najbližji defibrilator, poveže ga z zdravnikom v rešilcu, ki lahko poda navodila ipd.,« je našteval Borsan in dodal, da je njihov cilj do leta 2018 za vsaj tretjino zmanjšati število umrlih zaradi zastojev srca. Po zadnjih statistikah zaradi tega na leto na območju Dolenjske in Bele krajine izgubimo 200 življenj.
Dolenjsko-belokranjska podružnica društva je tako danes predstavila temeljito pripravljen projekt, v katerem prikazujejo trenutno mrežo AED v regiji in natančno navajajo oz. predlagajo, kako bi jo izboljšali v sodelovanju z ostalimi društvi, podjetji, občinami, ustanovami itd. »Preračunali smo, da bi za želeno celovitejšo mrežo morali kupiti še okoli 300 defibrilatorjev, za kar bi potrebovali od 400 do 600 tisoč evrov. To v naši regiji pomeni okoli pet evrov na prebivalca, kar res ne more biti visoka cena za dejstvo, da tako rešujemo življenja,« je še dodal Borsan.
Podrobneje o trenutni mreži in načrtih društva pa v prihodnji tiskani izdaji Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se