Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Večerna rutina
Čas branja 2 min.

Kako ustvarimo primerno okolje, v katerem bo otrok lažje zaspal?


Milka Kleč
9. 4. 2025, 07.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ima tudi vaš otrok težave s spanjem? Težko zaspi, se veliko zbuja, ima zelo rahel spanec? K sreči obstaja kar nekaj načinov, s katerimi mu lahko pomagate.

spanje, otrok
Profimedia
Beli šum dokazano pomirja otroke ter jih pripravi na spanec, saj zaduši druge zvoke in tok misli.

Žal ne obstaja čarobna paličica, ki bi vse spremenila in popravila, lahko pa si pomagate z nekaj spremembami v vašem življenjskem slogu in načinu prehranjevanja. Kmalu boste opazili razliko.

Okolje za spanje

Včasih se težave s spanjem pojavijo, če okolje ni optimalno za spanje. Res je, otroka v spanje ne moremo prisiliti, lahko pa mu ustvarimo okolje, v katerem bo lažje zaspal. Za začetek umaknite vse umetne luči. Bodite pozorni tudi na ulične luči, vso elektroniko, ure in nočne lučke. Morda boste morali zamenjati zavese za tiste temnejše in težje, ki res preprečijo vdor svetlobe v prostor. Tudi če otrok vztraja, da želi zaspati ob nočni lučki, mu jo ugasnite, ko zaspi, saj mu ta krati spanec.

Bodite pozorni tudi na ulične luči, vso elektroniko, ure in nočne lučke. 

Temperatura v sobi, v kateri spi otrok, naj bo pod 21 stopinjami. Znano je, da vsi bolje spimo v malenkost hladnejšem prostoru. Za otroško sobo se sicer odsvetuje nizka temperatura, saj se otroci ponoči radi odkrivajo, vam pa tudi ne bo treba vstajati večkrat na noč, da bi jih pokrivali. Idealna temperatura za otroško sobo naj bi bila 18,5 stopinje.

Pršilo za spanje

Ne bojte se, gre za osvežilec zraka z vonjem sivke. Lahko ga naredite doma in je popolnoma naraven, vonj sivke pa bo pomiril otroka in mu pomagal zaspati. Morda je vaš otrok občutljiv za pršice, kar mu povzroča neprijetne simptome, kot so zamašen nos, otečeni mandlji in druge težave. Če opazite takšne težave, boste morali zamenjati vzglavnik, vzmetnico, odejo in morda celo posteljnino.

Preberite tudi:

Spalna rutina je pomembna

Dobra spalna higiena je izrednega pomena za otroke, sploh za tiste, ki imajo težave s spanjem. Proti večeru postopoma ugašajte luči in zatemnite prostore v hiši. Če boste to počeli vsak dan, se bo otrok navadil, da se približuje čas popolne umiritve in spanca. Če si boste sami zaželeli zvečer kaj prigrizniti, pustite luč v kuhinji ugasnjeno in prižgite le tisto v jedilnici.

spanje, otrok, pravljica, knjiga
Profimedia
Nikar ne spreminjajte rutine in urnika. Poiščite najustreznejšo uro za spanje in se je držite

Prav tako vztrajajte pri ugašanju zaslonov vsaj dve uri pred spanjem, saj dokazano kratijo spanec. Tudi med vikendi vztrajajte pri enaki rutini kot med tednom. Otroke velikokrat zmedejo vikendi, ker se takrat ne držimo pravil kot med tednom. Stalnost spalnega urnika je izjemno pomembna zato, da se hormoni, ki so povezani s spanjem, v ravnovesju.

Otroci naj ne hodijo spat po 21. uri zvečer, sicer pa se priporoča, da se v posteljo odpravijo najpozneje ob 20. uri zvečer.

Večerni prigrizek

Idealno bi bilo, da bi otrok večerjal eno uro pred spanjem zaradi boljše prebave, a nekateri otroci vztrajajo, da so lačni, če ne jedo tik pred spanjem. Poskusite se izogniti večerjam s sladkorjem, saj jih bo visok krvni sladkor vrgel iz ravnovesja. Ponudite prigrizek z visoko vsebnostjo dobrih maščob in beljakovin.

Čez dan pa otroku pripravite veliko zelenjave, visoko hranilno sadje in zeliščne čaje. Antioksidanti v teh živilih so izjemno pomembni za proizvodnjo hormonov – tudi spalnih – in izločanje toksinov iz telesa.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.