Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Slovenska pot bo čistila Dolenjsko


13. 1. 2010, 00.00
Posodobljeno
14. 01. 2010 · 13:16
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sp_eko1_1_.jpg
Arhiv Lokalno.si
Predstavniki Slovenske poti na sestanku organizatorjev na nivoju občin
estonija_eko.jpg
Iz videa estonske kampanje

Društvo Ekologi brez meja je včeraj podrobneje predstavilo svoj eko-podvig: za 17. april namreč pripravlja največjo prostovoljno okoljsko akcijo v Sloveniji, s katero želijo očistili večino divjih odlagališč in sprehajalnih poti. Pomoč pri projektu, ko naj bi v enem dnevu očistili Slovenijo, so že napovedale nevladne organizacije, gasilci, lovci, skavti, taborniki in številna druga društva. Novomeško gibanje Slovenska pot pa je organizator akcije na Dolenjskem - prevzelo je organizacijo akcije za občine Novo mesto, Straža, Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Šentjernej, Škocjan in Šmarješke Toplice. Celotno sporočilo gibanja vam je na voljo v priponki.

V čistilni akciji, v katero so povabljeni vsi prebivalci, želijo organizatorji očistiti okoli 20.000 ton kosovnih in komunalnih odpadkov, za nevarne odpadke pa bodo poskrbele pristojne službe, ki so usposobljene za ravnanje z njimi. Prostovoljci bodo čistili divja odlagališča, pri čiščenju sprehajalnih poti pa naj bi sodelovale predvsem šole, vrtci in društva upokojencev.

Projekt se zgleduje po estonski akciji, ko je 3. maja leta 2008 v enem dnevu 50.000 prostovoljcev v petih urah očistilo 20.000 ton odpadkov. Za to bi Estonija drugače porabila tri leta in 22 milijonov evrov.

V Sloveniji odpadke iz gospodinjstva ločuje le okoli 10 odstotkov prebivalcev, medtem ko v nekaterih drugih evropskih državah ločijo do 70 ali celo do 90 odstotkov gospodinjskih odpadkov.

Slovenija še vedno nima popisa vseh odlagališč, zato so ocene o številu zelo različne, gibljejo pa se od 10.000 do 60.000. Število odlagališč pa kljub organiziranemu zbiranju odpadkov še vedno narašča.

V okviru akcije želijo organizatorji urediti tudi prvi digitalni centralni register divjih odlagališč odpadkov v Sloveniji. V prvi fazi urejanja registra črpajo podatke iz letalskih posnetkov, na delu pa so tudi že prvi občinski prostovoljci, ki bodo odlagališča iskali na terenu. Pri delu jim bodo v pomoč tudi podatki Zavoda za gozdove Slovenije, ki že več let zbira podatke o odlagališčih in opozarja pristojne službe.

Ogledate si lahko video estonske kampanje:

Sporočilo gibanja Slovenska pot


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.