Slaba odzivnost v vseh treh presejalnih programih: Najslabše v Cirkulanah in Zavrču
V Podravju je odzivnost v presejalnih programih Dora, Zora in Svit, ki lahko rešijo življenje, še vedno preskromna, pod državnim povprečjem, še zlasti v dveh haloških občinah, Cirkulane in Zavrč, kjer se je lani povabilu na testiranje za raka na debelem črevesju odzvala manj kot polovica vabljenih.

Rak je v Sloveniji velik zdravstveni, socialni in ekonomski problem. Zanj letno na novo zboli okoli 15.000 in umre okoli 6.000 prebivalcev. Rak je med vzroki smrti na prvem mestu pri moških in na drugem mestu pri ženskah. Spodbudno pa je, da znamo in zmoremo nekatere rake dovolj zgodaj uspešno preprečevati ali odkrivati, pravijo na NIJZ, kjer opozarjajo na pomen preventive.
Dobro organizirani presejalni programi
Svit je poleg Dore in Zore eden izmed treh nacionalnih presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka, ki mnogim rešujejo življenja. Namenjen je prebivalcem od 50. do 74. leta. »Osebe s pozitivnim izvidom presejalnega testa na kri v blatu so pregledane na kolonoskopiji, ki je najzanesljivejša diagnostično-terapevtska metoda za odkrivanje bolezenskih sprememb na debelem črevesu in danki. Cilj programa je med navidezno zdravimi osebami odkriti tiste, pri katerih je velika verjetnost, da bi se iz sprememb na steni debelega črevesa ali danke razvil rak, oziroma tiste, ki že imajo začetno obliko raka in te spremembe odstraniti. Zgodaj odkrito bolezen lahko uspešno zdravimo, z odkritjem predrakavih sprememb pa lahko bolezen celo preprečimo,« pojasnjuje specialist javnega zdravja in regijski koordinator za državne presejalne programe na mariborski območni enoti NIJZ Milan Stojanović.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se