Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ptujska porodnišnica porod na domu odsvetuje


Estera Korošec
5. 4. 2021, 21.27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Sloveniji narašča število načrtovanih porodov doma, toda natančnejših podatkov o tem nimamo. Gre sicer za dovoljeno prakso v slovenskem prostoru ob pomoči registrirane babice (v Sloveniji imajo dovoljenje zdravstvenega ministrstva samo štiri samostojne babice in en zavod z nosilko zdravstvene dejavnosti). Stroka je sicer porod na domu v času epidemije prepovedala. Kljub temu pa se pojavljajo posamezni primeri – tudi s pomočjo oseb, ki za to nimajo ustreznih dovoljenj. Zdravstvena stroka porod doma odsvetuje zaradi številnih zapletov, ki lahko ogrozijo tako življenje otroka kot matere.

1617616153_cg_porod_1_bosilj.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Tudi v Porodnišnici Ptuj se v zadnjem času pogosteje soočajo z vprašanji porodnic glede poroda doma. Po besedah Damijane Bosilj, predstojnice ginekološko-porodnega oddelka, porode na domu odsvetujejo. »Gre za osebno odločitev porodnice, ki se mora zavedati tudi morebitnih zapletov, kot so izpad popkovnice, zastoj poroda in poporodna krvavitev. V primeru slednje lahko ženska, ki je pravkar rodila, izgubi en liter krvi na minuto. To pa je življenjsko ogrožajoča situacija, v kateri je treba ukrepati takoj.«

Kljub dvajsetletnim izkušnjam na področju porodništva Bosiljeva ne bi upala biti del načrtovanega poroda doma. »Razlog je predvsem ta, da sem seznanjena z vsemi možnimi komplikacijami. Med porodom lahko pride do različnih stisk otroka, ki jih brez podatkov o dogajanju pri plodu težko zaznamo. V porodnišnici pa imamo ves čas možnost nadzora, s čimer lahko preprečimo različne zdravstvene zaplete.«

Pred tremi leti so bile pripravljene strokovne usmeritve za porod doma, čeprav ga tudi vse slovenske stanovske organizacije odsvetujejo. Po priporočilih stroke je porod na domu, če se zanj že odločimo, primeren izključno za zdrave ženske, nekoliko bolj za mnogorodnice, ostale skupine pa so že precej tvegane. Med drugim priporočajo še, da bi registrirane babice morale vzpostaviti ustrezno komunikacijo z najbližjo, ne več kot 30 minut oddaljeno porodnišnico. Čakanje na prevoz, morebitna gneča na cesti in oddaljenost od porodnišnice so pomembni dejavniki v primeru zapletov in pomenijo večje tveganje. Temu pritrjuje tudi Bosiljeva, ki dodaja, da so ženske doma prepuščene same sebi. Velika težava je tudi ta, da babice v primeru zapletov nimajo pooblastil za dajanje zdravil. V porodništvu pa lahko predpisana terapija rešuje življenja.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.