Ptuj: Kakšen zrak smo dihali v prvem četrtletju
Rezultati kakovosti zraka na Ptuju kažejo, da se v našem ozračju dogaja marsikaj zanimivega. Januarska slika je bila porazna, sledil je februar in občutno izboljšanje, ki pa je trajalo le do konca marca, ko so bili zabeleženi katastrofalno slabi podatki. Medtem ko je dovoljena mejna vrednost PM delcev v zraku 50, je konec marca znašala kar 162!

Od januarja letos imamo na Ptuju dve merilni postaji, ki merita kakovost zraka. Zraven tiste pri bolnišnici, ki deluje od leta 2017, je bila na novo postavljena še v Spuhlji. Januarski rezultati so krajane tistega dela mesta močno zaskrbeli. Statistični podatki so bili zelo slabi. Dovoljeno število preseganj mejne vrednosti PM delcev je 35 dni letno, samo v prvem mesecu tega leta pa je merilna naprava v Spuhlji zabeležila prekoračitve kar 17 dni. Tudi na merilni postaji pri ptujski bolnišnici je bilo januarsko preseganje veliko; 12 dni.
Ker se podatkovno primerjajo tri merilne postaje, zraven obeh ptujskih še ena mariborska, se je izkazalo, da je prav v Spuhlji najbolj onesnažen zrak. V začetku tega leta je sicer javnost nekoliko pomirila razlaga na seji mestnega sveta MO Ptuj. Predstavnik Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Uroš Lešnik je pojasnil, da so razlog za tako visoke vrednosti delcev PM 10 v zunanjem zraku tudi neugodne meteorološke razmere – temperaturni obrat, ki je onemogočil redčenje izpustov: »Situacija je bila na večini merilnih mest po Sloveniji podobna.« Na povišane ravni delcev v zimskem času pa naj bi imeli znaten vpliv izpusti zaradi izgorevanja lesne biomase v individualnih kuriščih.
Veliko nihanje kakovosti zraka v prvih mesecih leta
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se