Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Vzgojno-izobraževalni zavodi letno za hrano 120 milijonov evrov


Mojca Vtič
11. 11. 2016, 11.00
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Prehrana in način življenja pomembno vplivata na zdravje in počutje posameznika. Zdrava prehrana je še posebej pomembna v obdobju odraščanja. In kakšna je zdrava prehrana? Zagotovo je to hrana, ki je kakovostna, z ohranjenimi minerali in vitamini. In takšna je sezonska hrana, hrana iz naše okolice. Na primeru OŠ Pohorskega odreda in RIC Slovenska Bistrica smo preverili vključevanje lokalnih ponudnikov v šolsko prehrano.

1478862210_mv-lokalna_hrana_zavodi_(2).jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Neustrezne prehranjevalne navade v otroštvu in mladostništvu vplivajo na prehranjevalne navade v kasnejših obdobjih in na s tem povezane bolezni. Nezdrave prehranjevalne navade pogosto vodijo do nepravilne izbire živil, neustreznega režima prehranjevanja, neustrezne kulture prehranjevanja, posledice tega pa so prekomerna prehranjenost, debelost, porast kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, je zapisano v smernicah zdravega prehranjevanja.

Zavodi bi se lahko v naročanje hrane bolj poglobili

In medtem ko torej na eni strani govorimo o zdravih prehranjevalnih navadah, je na drugi strani treba omeniti tudi kakovostno in zdravo hrano, ki ne vsebuje antibiotikov, najrazličnejših konzervansov in barvil. Zakon o javnem naročanju javnim zavodom omogoča, da lahko petino hrane izločijo iz enotnega javnega naročila in jo tako kupijo pri lokalnih ponudnikih. S tem je naročnikom omogočena povečana lokalna samooskrba in uveljavitev načela kratkih verig. A kot ugotavljajo na kmetijskem ministrstvu, je na tem področju manevrskega prostora še veliko, saj bi se lahko slovenski zavodi v naročanje hrane še bolj poglobili.

Primer, da se nekaj da, če je volja, je sodelovanje javnih zavodov na Bistriškem in Razvojno-informacijskega centra Slovenska Bistrica. Tomaž Repnik, ki se na RIC med drugim ukvarja s tem področjem, je najprej glede zakonske podlage povedal: »Zakonodaja, ki je zelo obširna, ima dobra izhodišča, marsikaj omogoča, vendar pa jo je treba dobro poznati. Šole oziroma zavodi torej imajo možnosti, samo uresničitev tega je lahko zapletena. Precej je odvisno od interesa in dodatnega vloženega dela.«

Pritisk velikih trgovcev je izjemen

Velegrosisti pritiskajo na cene

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.