© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Za potešitev žeje sta najprimernejša voda in nesladkan čaj


Uredništvo
26. 7. 2025, 18.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V vročih poletnih dneh telo potrebuje več tekočine kot običajno.

pijača
Profimedia
Za potešitev žeje si natočite vodo iz pipe. Okus ji lahko popestrite sami, če ji dodate metine liste in na kolobarje narezano limono ali vanjo iztisnete limonin sok.

Za potešitev žeje sta najprimernejša voda in nesladkan čaj, a žal pogosto posegamo tudi po nizkoenergijskih brezalkoholnih pijačah, ki jim pogovorno pravimo »voda z okusom«. Hiter pregled seznama sestavin razkrije, da je na prvem mestu voda, na drugem je običajno sladkor, sledijo še sok, aditivi in arome. Torej večina nizkoenergijskih pijač res vsebuje tudi nekaj dodanega soka, a tega je bolj za vzorec, in sicer od 0,1 do največ 3 odstotke, nekatere pa vsebujejo le arome.

Poleg arome proizvajalci pijačam najpogosteje dodajajo še citronsko kislino ali soli (natrijevi citrati) za uravnavanje kislosti, za preprečevanje oksidacije izdelka pa askorbinsko kislino ter konzervansa natrijev benzoat in kalijev sorbat. Uživanje nizkoenergijskih pijač, ki vsebujejo natrijev benzoat, odsvetujemo otrokom, saj je EFSA ugotovila, da vrednosti ADI za benzojsko kislino in njene soli najpogosteje presežejo malčki in otroci, ki pogosto posegajo po izdelkih, ki vsebujejo ta konzervans. Izdelkom, ki vsebujejo benzojsko kislino in njene soli, naj se izogibajo tudi ljudje, ki so občutljivi in nagnjeni k alergijam.

V pol litra pijače je lahko kar 19 gramov sladkorja = skoraj 5 kock sladkorja (1 kocka = 4 g)

Pogled na hranilno tabelo pijač brez energijske vrednosti razkrije, da ne vsebujejo sladkorja, zato bi jim na prehranskem semaforju zasvetila zelena luč. A pozor, lahko vsebujejo sladila.

Drugače pa je pri nizkoenergijskih pijačah, te vsebujejo od 3 do 4,1 g sladkorja na 100 ml pijače. Tako bi v povprečju z eno pollitrsko nizkoenergijsko pijačo zaužili kar 19 gramov sladkorja.

pijača
profimedia
Številne raziskave kažejo, da po zaužitju sladkanih pijač pojemo celo več, kot potrebujemo.

Odrasel človek, ki na dan potrebuje okrog 2000 kalorij, bi z eno pollitrsko plastenko nizkoenergijske pijače zaužil kar 37 odstotkov še varne dnevne količine sladkorja (oziroma 75 odstotkov, če upoštevamo strožje priporočilo). Otrok do tretjega leta starosti, ki ima manjše potrebe po energiji, pa z eno plastenko zaužije 71 odstotkov še varne dnevne količine sladkorja.

Poleg tega, da s sladkimi pijačami zaužijemo veliko sladkorja, je problematično tudi, da kalorije zaužijemo s pijačo in ne s hrano. Pijače s kalorično vrednostjo ne aktivirajo mehanizmov, ki v telesu in možganih uravnavajo sitost, zato tudi ne potešijo občutka lakote. Številne raziskave kažejo, da po zaužitju sladkanih pijač pojemo celo več, kot potrebujemo.

Sladka pijača prinaša debelost

Tri raziskave, ki so jih objavili v ZDA, so potrdile povezavo sladkih pijač z mehurčki in sadnih pijač z epidemijo debelosti pri Američanih. Poraba teh pijač se je od 70. let prejšnjega stoletja podvojila, debelost pa je v istem obdobju dosegla 30 odstotkov odraslih v ZDA.

Vpliv na gene

V prvi raziskavi je sodelovalo več kot 33.000 ameriških moških in žensk. Rezultati študije so pokazali, da pitje sladkih pijač vpliva na gene, ki uravnavajo telesno maso. Raziskovalci so genetski profil sodelujočih pridobili s pomočjo 32 različic genov, za katere je znano, da vplivajo na maso. Prav tako so določili prehranjevalne navade sodelujočih, njihovo uživanje sladkih pijač in ukvarjanje s telesno vadbo.

pijača
profimedia
Domača »voda z okusom« bo brez sladkorja in aditivov, pa še prijaznejša je za naš žep, saj stane le nekaj centov na liter.

Mineralna voda pomaga

Drugi dve študiji sta se osredotočili na otroke. Eno raziskavo so raziskovalci opravili v otroški bolnišnici v Bostonu in proučili 224 čezmerno težkih mladostnikov, ki so leto dni pili vodo ali lahke pijače z mehurčki. V tem obdobju so ti najstniki v povprečju pridobili le 0,68 kilograma v primerjavi z 1,5 kilograma v drugi skupini najstnikov, ki je pila sladke pijače.

Zadnjo študijo pa so izvedli raziskovalci na nizozemski univerzi. V raziskavo so vključili 641 otrok, starih od 4 do 11 let. Po 18 mesecih so otroci, ki so pili nizkokalorične pijače, v povprečju pridobili 6,39 kilograma teže v primerjavi s 7,36 kilograma v skupini otrok, ki so pili sladke sadne pijače.

Krive so kalorije

Sonia Caprio z univerze Yale je v reviji New England Journal of Medicine, kjer so bile objavljene ugotovitve študij, zapisala, da vse skupaj kaže na pomen kalorij v sladkih pijačah. Po njenem mnenju te raziskave zagotavljajo močno spodbudo za priporočila in politične odločitve za omejitev porabe sladkih pijač.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.