© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Zeliščni napitki
Čas branja 2 min.

5 čajev, ki jih pijemo pogosto, a lahko škodujejo zdravju


K.C.
14. 7. 2025, 10.15
Posodobljeno
12:08
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Čaji, kot so šipkov, metin, črni, zeleni in koprivni, so načeloma koristni, a imajo v določenih primerih negativne učinke.

caji-negativni-ucinki
Profimedia
Šipkov in metin čaj lahko poslabšata refluks.

Čaji so priljubljena pijača, ki velja za zdravo, pomirjujočo ali poživljajočo živilo, a imajo lahko prav tako negativne učinke. V določenih primerih tudi tisti čaji, ki jih pijemo najpogosteje in najraje, škodujejo zdravju, zato previdnost ni odveč.

Črni čaj

Prednosti: Črni čaj je bogat z antioksidanti, ki podpirajo zdravje srca in ožilja. Vsebuje kofein, ki izboljšuje koncentracijo in zmanjšuje utrujenost. Prav tako lahko spodbuja prebavo.

Kdaj lahko škoduje?

Zaradi kofeina lahko povzroči nespečnost, če ga pijete zvečer. Prekomerno uživanje lahko poveča kislost v želodcu, kar je problematično za ljudi z refluksom ali razjedami. Nosečnice naj omejijo vnos, saj lahko kofein vpliva na razvoj ploda. Poleg tega črni čaj vsebuje tanine, ki lahko zmanjšajo absorpcijo železa.

caji-negativni-ucinki
Profimedia
S pitjem črnega čaja se lahko zmanjša vsrkavanje železa.


Zeleni čaj

Prednosti: Zeleni čaj slovi po visoki vsebnosti antioksidantov, kot so katehini, ki krepijo imunski sistem in zmanjšujejo vnetja. Pomaga tudi pri uravnavanju krvnega sladkorja.

Kdaj lahko škoduje?

Tudi zeleni čaj vsebuje kofein, ki lahko povzroči tesnobo ali nespečnost. Pri ljudeh z občutljivim želodcem lahko sproži kislino ali nelagodje. Nosečnice in doječe matere naj ga uživajo zmerno, saj lahko visoke količine kofeina škodijo. Prav tako lahko moti absorpcijo določenih zdravil.

caji-negativni-ucinki
Profimedia
Kdor ima težave z nespečnostjo in s tesnobo, naj ne pije veliko zelenega čaja.


Metin čaj

Prednosti: Metin čaj pomirja prebavni sistem, lajša napihnjenost in pomaga pri sindromu razdražljivega črevesja. Ima osvežujoč okus in ne vsebuje kofeina.

Kdaj lahko škoduje?

Pri ljudeh z gastroezofagealnim refluksom lahko meta sprosti požiralnik, kar poslabša refluks. Nosečnice naj se izogibajo prekomernemu uživanju, saj lahko vpliva na hormone. Visoke količine lahko pri nekaterih povzročijo alergijske reakcije.

caji-negativni-ucinki
Profimedia
Metin čaj se morda zdi nedolžen, a lahko v večjih količinah moti hormonsko ravnovesje in sproža alergije.


Koprivni čaj

Prednosti: Koprivni čaj je znan po svojih diuretičnih lastnostih, ki pomagajo pri razstrupljanju in podpori ledvic. Vsebuje železo, vitamine in minerale, ki krepijo imunski sistem.

Kdaj lahko škoduje?

Ker deluje diuretično, lahko povzroči dehidracijo, če ga pijete preveč. Nosečnice se mu morajo izogibati, saj spodbuja krčenje maternice. Ljudje, ki jemljejo zdravila za krvni tlak ali diuretike, naj se posvetujejo z zdravnikom, ker lahko kopriva vpliva na delovanje teh zdravil.

caji-negativni-ucinki
Profimedia
Zaradi močnega diuretičnega učinka lahko koprivni čaj pripomore pri dehidraciji. .


Šipkov čaj

Prednosti: Šipkov čaj je odličen vir vitamina C, ki krepi imunski sistem in podpira zdravje kože. Pomaga tudi pri prehladih in vnetjih.

Kdaj lahko škoduje?

Pri ljudeh z občutljivim želodcem lahko povzroči kislino ali nelagodje. Prekomerno uživanje lahko v nekaterih, sicer redkih primerih povzroči ledvične kamne zaradi visoke vsebnosti oksalatov. Nosečnice ga lahko uživajo zmerno, a naj se izogibajo prekomernim količinam.

caji-negativni-ucinki
Profimedia
Pri tegobah z občutljivim želodcem ni pametno piti prav veliko šipkovega čaja, saj krepi kislino.

Napotki za varno uživanje čaja

Dr. Andrew Weil, zdravnik, ki zagovarja integrativno medicino, opozarja, da lahko prekomerno uživanje katerih koli čajev, zlasti zelenega in črnega, zaradi kofeina povzroči nespečnost, tesnobo ali prebavne težave. Splošni napotki za varno uživanje čaja so:

  • Zmernost. Priporočljivo je popiti največ 2–3 skodelice dnevno in ne več kot tri tedne zapored.
  • Izogibajte se čaju zvečer: Kofeinski čaji, kot sta črni in zeleni, lahko motijo spanec.
  • Prilagodite izbiro čaja svojemu stanju: Denimo, če imate refluks, se izogibajte pogostemu pitju metinega čaja.
  • Posvet z zdravnikom: Če imate zdravstvene težave, ste noseči ali jemljete zdravila, se posvetujte z zdravnikom.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.