Po številu komarjev izstopajo Ormoške lagune, Podvinci in Pragersko
Nadležni krvoljubni brenčači letos - poleg dežja - kvarijo daljše večere. Občine slovenske Istre so se že lotile preventivnih akcij proti razvoju tigrastih komarjev (eni izmed 41 vrst komarjev v Sloveniji), za preprečitev razmnoževanja komarjev pa lahko veliko naredimo tudi sami. Nataša Knap z Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo pravi: »Kar lahko sami naredimo, je, da zmanjšamo število mest, kamor komarji odlagajo jajčeca, se pravi pokrijemo odprte posode s stoječo vodo v okolici hiše in na vrtičkih.«

Čeprav v svetu komarjev vlada velika pestrost med posameznimi vrstami, je vsem skupno, da za svoj razvoj nujno potrebujejo vodo. »V oziroma ob razna vodna telesa samice komarjev odlagajo jajčeca, v vodi pa živijo njihove ličinke in bube. Čisto kopenska stopnja v razvojnem krogu komarjev so samo odrasli komarji. Poleg vode prisotnost in sezonsko aktivnost komarjev določa temperatura okolja, od tega je namreč odvisno, ali se v okolju pojavljajo odrasli komarji ali ne.« Posledično so poplavna območja in naravni rezervati območja, kjer je število krvosesov veliko. V Sloveniji še posebej izstopa Prekmurje.
Na območju Podravja so komarje vzorčili na 30 vzorčnih mestih, in sicer na širšem območju Maribora, Ptuja, Slovenske Bistrice, Rač, Lovrenca na Dravskem polju, Ormoža, Šentilja in Pesnice. »Po številu komarjev so izstopala območja naravnih rezervatov, kot so območja Ormoških lagun, Podvinci, Rački ribniki ter glinokopa jezera na Pragerskem in Perniško jezero. Na večini teh območij je bilo tudi ulovljeno število različnih vrst komarjev zelo veliko, tako smo na območju Račkih ribnikov in Ormoških lagun ulovili kar 12 različnih vrst komarjev!«
Korejski komar zabeležen v Lovrencu na Dr. polju
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se